Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symulowanie formowania galaktyk to pierwsze zadanie dla najpotężniejszego superkomputera o nazwie Frontier

OPRAC.:
Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
ORNL
W 2021 roku uruchomiony zostanie nowy, najpotężniejszy na świecie superkomputer – Frontier. Oak Ridge National Laboratory (ORNL) przygotowuje osiem aplikacji naukowych dla tego systemu i jedną z nich jest CHOLLA odpowiadająca za badania astrofizyczne. Jest to oprogramowanie, którego zadaniem jest analiza zmian gazów, grawitacji, ciemnej materii, aby móc określić sposoby formowania się galaktyk.

Skrót CHOLLA wywodzi się od nazwy Computational Hydrodynamics on Parallel Architecture, co zakłada zastosowanie w systemach z akceleratorami obliczeniowymi GPU. Założeniem projektu jest symulowanie zmian w galaktyce podobnej do Drogi Mlecznej w rozdzielczości wystarczająco wysokiej, aby dało się uwzględnić powstawanie, ewolucję i śmierć pojedynczych gwiazd. – Dostęp do tej eksaskalarnej maszyny to jak zupełna zmiana zasad gry dla problemów, które można symulować – powiedział Evan Schneider, profesor asystujący Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Pittsburgha.

Frontier będzie oferował ponad 1 eksaFLOPS mocy obliczeniowej, za którą odpowiadać będą zainstalowane w nim procesory AMD Epyc i akceleratory obliczeniowe AMD Instinct. Superkomputer umożliwi między innymi przeprowadzenie przykładowej symulacji dla Drogi Mlecznej, która składa się z 10 tysięcy komórek sześciennych przeliczanych na przestrzeni 500 milionów lat – to będzie pierwsza taka symulacja, jaką kiedykolwiek stworzono.

Większość portowania CHOLLA na sprzęt AMD została zrealizowana przez HIP w ciągu kilku godzin – wyjaśnił Reuben Budiardja, naukowiec obliczeniowy ORNL.

Dodajmy, że Oak Ridge National Laboratory to ośrodek naukowy finansowany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (United States Department of Energy, DOE). Znajduje się w Oak Ridge, w stanie Tennessee. Roczny budżet ORNL wynosi ponad 1,4 miliarda dolarów. Frontier to nie pierwszy superkomputer wykorzystywany w Oak Ridge National Laboratory. Od 2005 roku ORNL wdrożył Jaguara, Titana i Summita - w swoim czasie były to najszybsze superkomputery na świecie. W przypadku Frontiera łączna wartość przyznanego kontraktu szacowana jest na ponad 600 milionów dolarów. (źródło: ORNL, AMD)

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera