MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sypią się mandaty za sadzenie kwiatów na balkonie w 2024 roku. Sprawdź, jak uniknąć kary. Co mówią przepisy na temat roślin balkonowych?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Mandat za wieszanie skrzynek z kwiatami na balkonie w 2024 roku? To wcale nie jest żart. Wystarczy sięgnąć do polskich przepisów, żeby się o tym przekonać. Rośliny balkonowe wywieszane na zewnątrz, poza barierką balkonu wywołują kłótnie międzysąsiedzkie w sezonie letnim. Wiele osób dekoruje taras czy balkon kolorowymi kwiatami, więc potencjalnie grozi im grzywna. Zobacz, kiedy można to przypłacić wysokim mandatem.

Spis treści

Mandat za kwiaty na balkonie 2024. Co mówi Kodeks wykroczeń?

Czy wieszanie kwiatów na barierkach balkonów jest w Polsce karalne? Tak, możemy dostać za to wysoki mandat! Wprawdzie w naszym kraju nie funkcjonuje oficjalny zakaz dekorowania tarasu letnimi kwiatami, ale zdarzają się wyjątki od tej reguły. W 2024 roku sypią się w naszym kraju wysokie kary za umieszczanie skrzynek i donic z kwiatami na balkonie.

Masz kwiat6y na balkonie? Możesz zapłacić mandat!
Sypią się mandaty za kwiaty umieszczane na balkonie czy tarasie. Sprawdź, czy da się uniknąć wysokiej kary. lachris77/123rf

Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany – możemy przeczytać w art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń.

Przepisy zawarte w Kodeksie wykroczeń precyzują dwa przypadki, gdy możemy być ukarani mandatem w wysokości 500 zł za umieszczanie kwiatów na balkonie.

Podlewasz kwiaty balkonowe latem? Możesz zapłacić wysoką grzywnę!

Podczas fali letnich upałów staramy się nie zapominać też o roślinach i zdarza się nam podlewać kwiaty balkonowe nawet dwa razy dziennie. Powinniśmy to jednak robić rozważnie. Wystarczy, że ze skrzynek z roślinami czy donic zacznie wyciekać woda, a sąsiadom mieszkającym pod nami może się to nie spodobać. Jeśli zabrudzona ziemią woda zaleje balkon innego mieszkańca bloku, wystarczy, że zgłosi on ten fakt policji lub straży miejskiej i dostaniemy mandat. Dlatego podczas podlewania kwiatów dopilnujmy, żeby woda nie przedostawała się na balkony sąsiadów.

Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 ze złośliwości lub swawoli, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny – głosi w art. 75 par. 2 Kodeksu wykroczeń.

500 zł kary za wieszanie kwiatów na balustradzie balkonu

Jeśli ktoś ma mały balkon i cierpi na deficyt miejsca, często umieszcza doniczki i skrzynki z kwiatami za barierką. W takiej sytuacji upewnijmy się, że nie są one zbyt ciężkie i koniecznie zadbajmy o to, by były niezawodnie zamocowane.

Podobny problem może się pojawić, gdy mocujemy kwiaty na balkonowej barierce tak, że doniczki są usytuowane na zewnątrz. Gdy zsuną się z balustrady, mogą zrobić krzywdę współmieszkańcom czy też przechodniom. Jeśli wśród sąsiadów pojawią się obawy, że ciężkie donice spadną i zagrożą bezpieczeństwu ludzi, zwierząt, czy zaparkowanym przed blokiem samochodom – prawdopodobnie zgłoszą ten problem odpowiednim służbom. W takiej sytuacji możemy zapłacić nawet 500 zł grzywny.

Coraz częściej wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie indywidualnie regulują kwestie wieszania kwiatów na balkonie w wewnętrznym regulaminie porządku domowego. W takim dokumencie pojawia się np. wzmianka, że donice i skrzynki z kwiatami powinny być mocowane po wewnętrznej stronie balustrady. Dzięki temu nie będą stanowiły zagrożenia dla sąsiadów, mienia i przypadkowych przechodniów.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sypią się mandaty za sadzenie kwiatów na balkonie w 2024 roku. Sprawdź, jak uniknąć kary. Co mówią przepisy na temat roślin balkonowych? - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni