Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja kobiet w województwie śląskim: Lepiej wykształcone, gorzej zarabiają

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
II Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej
II Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej Maciej Gapiński
Kobiety dłużej żyją, są lepiej wykształcone, ale mniej aktywne w życiu społecznym - mówiła prof. Halina Rusek w czasie II Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego, który odbył się 18 kwietnia 2015 r. w Dąbrowie Górniczej

O sytuacji kobiet w woj. śląskim mówiła w czasie II Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej prof. Halina Rusek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego:

W woj. śląskim kobiet jest więcej niż mężczyzn, na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet. Panie żyją dłużej niż panowie, przeciętna długość życia to 81 lat, mężczyzn - 73 lata. W wieku produkcyjnym kobiety stanowią ok. 65 proc., ale pracuje zaledwie 45 proc. wszystkich pracujących. Te, które pracują, są zdecydowanie lepiej wykształcone od mężczyzn.

W ogóle, kobiety w woj. śląskim, tak jak w całej Polsce, są lepiej wykształcone, na każdym poziomie - wyższym, policealnym i średnim. Bez wykształcenia jest niewiele więcej kobiet niż mężczyzn. Na każdym poziomie wykształcenia wskaźnik zatrudnienia kobiet jest niższy niż mężczyzn, poza wykształceniem wyższym - tu ostatnio przeważają kobiety. Są grupy zawodów, w których przeważają kobiety - niestety nie są to zawody, do których mogą mierzyć ambitne kobiety - to pracownicy usług, sprzedawcy, pracownicy biurowi, pracownicy przy pracach prostych, średni personel.

Na rynku pracy pozycja kobiet jest gorsza niż mężczyzn, kobiety tworzą liczniejszą grupę bezrobotnych niż mężczyźni. Wśród ogólnej liczby bezrobotnych kobiety stanowią powyżej 50 proc. Są to głównie mieszkanki miast, kobiety młode do 34 roku życia, legitymujące się głównie wykształceniem policealnym i średnim zawodowym. Wśród mężczyzn bezrobotni to ludzie głównie z wykształceniem zawodowym.

Kobiety zarabiają zdecydowanie mniej niż mężczyźni, miesięczne wynagrodzenie brutto kobiet w 2012 r. było o 24 proc. niższe niż mężczyzn. Kobieta z tytułem doktora lub ekonomistka zarabia 2 tys. mniej niż statystyczny mężczyzna o takim wykształceniu.

W radach gmin woj. śląskiego kobiety stanowią 26 proc. rady, w radach miast na prawach powiatu 24 proc., w radach powiatów - 21 proc, w sejmiku śląskim - 30 proc. Brak w regionie tradycji udziału kobiet w życiu politycznym. Brak zainteresowania ze strony kobiet życiem politycznym. Plus stereotyp kulturowych. Im mniejsza gmina, tym więcej kobiet udziela się w samorządzie.
Takie inicjatywy jak Kongres Kobiet są niepowtarzalne, bezcennym doświadczeniem dla poznania sytuacji kobiet i zdiagnozowania jej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!