Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID: W II kwartale do Polski trafi nowa szczepionka. Od dziś rejestrują się przewlekle chorzy, od jutra - 69-latkowie

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Od środy, 10 marca, rejestrować na szczepienia mogą się przewlekle chorzy.
Od środy, 10 marca, rejestrować na szczepienia mogą się przewlekle chorzy. Paweł Relikowski
W środę, 10 marca, rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób przewlekle chorych. Od 11 marca zapisywać się będą mogły także osoby z rocznika 1952. Szczepieniom właśnie poświęcona została także środowa konferencja Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. szczepień. - Zgodnie z deklaracjami producentów w drugim kwartale Polska otrzymać ma 15 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19 - zapowiedział minister. W tej puli znajdzie się także 2,5 mln jednodawkowych szczepionek firmy Johnson&Johnson.

Szczepionka koncernu farmaceutyczno-kosmetycznego Johnson&Johnson będzie czwartym z kolei preparatem przeciw COVID-19 dostępnym w Polsce. Obecnie pacjenci szczepieni są specyfikami duetu Pfizer-BioNTech, Moderny oraz brytyjskiej firmy AstraZeneca.

- W kwietniu, w maju i czerwcu otrzymamy ok. 15 mln szczepionek. W tym 2,5 mln to będą szczepionki firmy Johnson&Johnson - jednodawkowe. To spowoduje znaczące przyspieszenie programu szczepień - zapowiedział na konferencji w środę, 10 marca, Michał Dworczyk.

Dodał także, że w przyszłym tygodniu będzie mógł podać harmonogramy dostaw na każdy z poszczególnych miesięcy oraz przypomniał szczegóły dotyczące obowiązującej w programie kolejności szczepień przeciw COVID-19.

Od 8 marca trwają, przypomnijmy, szczepienia osób z grupy zero, które dotąd nie załapały się jeszcze na pierwszą dawkę szczepionki. W tzw. grupie zero ujęci zostali pracownicy placówek medycznych, studenci medycyny, pracownicy domów pomocy społecznej czy miejskich ośrodków pomocy społecznej. Dotąd byli szczepieni preparatem firm Pfizer/BioNTech, obecnie przyjmują specyfik marki AstraZeneca. Zgodnie z założeniem rządu do 21 marca powinni przyjąć już pierwszą jego dawkę.

Nie przeocz

Od środy, 10 marca, rejestrować na szczepienia mogą się natomiast przewlekle chorzy. W tej grupie w Narodowym Programie Szczepień ujęci zostali:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dni 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne;
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Niewykluczone, że grupa ta zostanie poszerzona także o pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a u których jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepów.

W czwartek, 11 marca, rozpoczną się natomiast zapisy na szczepienia osób z rocznika 1952, mających 69 lat. Rejestrować się będą mogli od godz. 6 rano za pośrednictwem bezpłatnej infolinii (nr tel. 989), wysyłając SMS sms na numer 664 908 556 lub przez Internet. Będzie także możliwość zapisania się bezpośrednio w punkcie szczepień, ale Dworczyk wyraźnie namawiał do korzystania z trzech powyższych kanałów rejestracji. 69-latkowie otrzymają preparat AstraZeneci.

Zobacz koniecznie

Preparatami Moderny i Pfizerem będą natomiast szczepieni przewlekle chorzy. Jak będą odbywały się szczepienia?

Pacjenci aktualnie hospitalizowani będą szczepieni w placówce, w której są leczeni. Pacjenci z chorobą nowotworową i w latach 2020-2021 leczonych chemioterapią lub radioterapią skierowanie na szczepienie dostaną automatycznie. Skierowanie dla pacjentów onkologicznych zostanie wystawione przez Centrum e-Zdrowia.

Z urzędu skierowania dostaną także pacjenci po przeszczepie komórek, tkanek, narządów i poddanych leczeniu immunosupresyjnemu oraz odizolowani i poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej. Zostaną wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.

Szczepienia osób chorych przewlekle rozpoczną się 15 marca.

Dokładne wytyczne dla pacjentów, a także wzory kwestionariusza do wypełnienia przed szczepieniem znajdują się na stronie www.gov.pl. Korzystając z Internetowego Konta Pacjenta chorzy mogą upewnić się, czy na pewno otrzymali e-skierowanie na szczepienie. Mogą zrobić to także dzwoniąc do lekarza prowadzącego lub do lekarza POZ z prośbą o sprawdzenie skierowania.

Następni w kolejce do szczepienia, według wcześniejszych zapowiedzi rządu, są pracownicy służb mundurowych. Szczepienia tej grupy pierwotnie miały rozpocząć się 22 marca, ale zostały przełożone na koniec miesiąca. Wystartują prawdopodobnie 29 marca.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera