MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka Nuvaxovid: nowa broń w walce z Covid-19. Czym różni się od pozostałych, co o niej wiemy?

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Kichigin Aleksandr/123RF
Szczepionka Nuvaxovid jest piątym preparatem przeciw COVID-19, który został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej i pierwszym opracowanym metodą tradycyjną, gdzie białko wchodzące w skład szczepionki jest wytwarzane w laboratorium firmy. Jeszcze w styczniu do Polski dotrze pierwsza dostawa specyfiku. Na początek 1 mln 800 tys. dawek.

Szczepionka Nuvaxovid to szczepionka białkowa z adiuwantem, zapobiegająca zachorowaniu na COVID-19 wywołanym wirusem SARS-CoV-2. Na razie została dopuszczona do podania osobom po ukończeniu 18. roku życia. Będzie aplikowana w dwóch dawkach, w odstępstwie co najmniej trzech tygodni.

Szczepionka Nuvaxovid, nowa broń w walce z Covid-19

Jest piątym preparatem przeciw COVID-19, który został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej i pierwszym opracowanym metodą tradycyjną, gdzie białko wchodzące w skład szczepionki jest wytwarzane w laboratorium firmy.

To tzw. szczepionka białkowa, mononuklearna, podjednostkowa, zawierająca białko S (kolca) wirusa SARS-CoV-2.

– Bezpieczeństwo i skuteczność kliniczną szczepionki oceniono w dwóch randomizowanych badaniach kliniczno-kontrolnych przy udziale ponad 45 tysięcy ochotników – mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyniki największego badania klinicznego trzeciej fazy zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine. Wykazały, że szczepionka chroni przed objawami COVID-19 o dowolnym nasileniu w 90,4 proc., a w 100 proc. daje ochronę przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem.

Badania kliniczne przeprowadzone zostały, zanim pojawił się wariant Omikron, ale późniejsze wstępne badania pilotażowe potwierdziły, że podanie dawki przypominającej preparatu sześć miesięcy po przyjęciu drugiej znacznie wzmacnia odpowiedź immunologiczną, także wobec najnowszych wariantów, Delta i Omikron.

Nie przeocz

Szczepionka Nuvaxovid, działania niepożądane

Szczepienie preparatem Nuvaxovid jest przede wszytki zalecane dla osób z chorobami, które zostały zakwalifikowane do grupy ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci COVID-19, w tym osób starszych i chorujących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, otyłość i choroby metaboliczne oraz choroby neurodegeneracyjne, może być podana również osobom, które w przeszłości chorowały na COVID-19.

– Działania niepożądane po przyjęciu szczepionki były w większości łagodne lub umiarkowane i utrzymywały się średnio przez jeden dzień lub krócej, obejmując przede wszystkim dolegliwości o charakterze miejscowym i ogólnoustrojowym, tj. tkliwość i ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból mięśni ból głowy, ból stawów, ogólne gorsze samopoczucie oraz nudności, wymioty – dodaje mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara.

Nuvaxovid a ciąża i karmienie piersią

Nie zostały do tej pory opublikowane dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania szczepionki Novavax u kobiet w ciąży. Należy jednak w oparciu o wcześniejsze dowody z innych szczepionek białkowych stosowanych w ciąży, oczekiwać porównywalnej skuteczności z kobietami w podobnym wieku i niebędącymi w ciąży.

WHO zaleca stosowanie szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży, gdy korzyści ich stosowania znacznie przewyższają potencjalne ryzyko. Podobne stanowisko zajmuje WHO wobec kobiet karmiących. Brak jest danych dotyczących potencjalnych korzyści lub możliwych zagrożeń związanych ze szczepionką dla dzieci karmionych piersią. Natomiast istnieją badania mówiące o obecności przeciwciał w mleku matki, z ich transferem na dziecko, zwłaszcza u kobiet które karmią dziecko dłużej niż dwa lata i w międzyczasie były szczepione.

– Preparat Novavax nie jest szczepionką zawierającą żywe fragmenty wirusa, zatem z biologicznego i klinicznego punktu widzenia jest mało prawdopodobne, aby mogła stanowić zagrożenie dla dziecka karmionego piersią. Towarzystwa naukowe nie zalecają zaprzestania karmienia piersią z powodu zaszczepienia się preparatami przeciwko COVID-19 – zaznacza dr Krupa-Kotara.

Szczepionka Nuvaxovid w Polsce. Kiedy pierwsza dostawa?

Polska zamówiła już 4 mln dawek nowej szczepionki. Pierwsze powinny trafić do kraju jeszcze w styczniu. Na początek 1 mln 800 tys. dawek. Część produkcji preparatu odbywa się w Polsce.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni