Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 1 w Porębie skończyła 100 lat! Otrzymała od sejmiku województwa śląskiego Złotą Odznakę za zasługi. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie skończyła w ostatnich dniach 100 lat. Z tej okazji na hali sportowej przy szkole odbyła się uroczystość, podczas której zaproszeni goście, mogli poznać wyjątkową historię szkoły, dzięki materiałom wizualnym i nowym dokumentom, przygotowanych przez społeczność szkolną. Na ręce społeczności i gości list skierował minister Mariusz Błaszczak, a przy okazji uroczystości Szkole została wręczona Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Całość dopełniły występy artystyczne dzieci i młodzieży. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA

Szkoła Podstawowa nr 1 w Porębie skończyła 100 lat!

Uroczystość uświetnili licznie zaproszeni goście reprezentujący poszczególne stany i funkcje, m.in. Mirosław Mazur, przewodniczący sejmiku województwa śląskiego, Ryszard Spyra, burmistrz miasta i gminy Poręba. mjr Mariusz Rodak, z WCR z Będzina czy rodziny dawnych kierowników szkoły. List wystosowali m.in. Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski czy Urszula Bauer, śląski kurator oświaty,

Szkoła z racji imienia współpracuje z licznymi jednostkami Wojska Polskiego. Na uroczystości odczytany był list ministra Mariusza Błaszczaka, który napisał go do zgromadzonych oraz do kapsuły czasu, która została już stworzona, a ma być otworzona za 50 lat. W niedługim czasie zostanie umieszczona w przygotowanym miejscu w szkole.

- Gratuluje Społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie wspaniałego Jubileuszu 100-lecia funkcjonowania. Nie ma wątpliwości, że szkoła jest miejsce, wokół którego koncentruje się życie Waszej małej ojczyzny. Cieszę się, że pielęgnujecie tradycje związane z patronującym szkole wojskiem polskim. Rok 2023, w którym przypada data Jubileuszu, jest czasem niepokojów oraz zmian. Wokół nas toczą się wydarzenia, o których Wy, otwierający kapsułę czasu, będziecie uczyć się na lekcjach historii. - pisał w liście między innymi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej RP.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

- Ciężko pracujemy, aby wydarzenia takie jak wojny czy akty przemocy, nie dotykały naszej Ojczyzny i jej obywateli. Już teraz robimy wszystko, aby wzmocnić bezpieczeństwo, siłę, potencjał Niepodległej. Robimy to dla siebie i dla Was, przyszłych pokoleń i nasz wysiłek przyniesie owoc, a Wy będziecie znać tylko wojnę i przemoc z kart historii (...). Z optymizmem patrzcie w przyszłość niech Wasza Polska i świat, będą spełnieniem Waszych marzeń oraz bezpiecznym i przyjaznym miejscem - pisał w liście między innymi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej RP.

Wkrótce placówka wyda bogatą monografię o historii szkoły, wzbogaconą o historię niedawnego znaleziska, jakim jest blisko 100-letni akt erekcyjny, nad którym trwają prace konserwatorskie. Zostanie opublikowany także film z najnowszymi odkryciami historycznymi o szkole.

Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla SP 1 w Porębie

Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznała szkole odznaczenie za wyróżniającą się działalność w obszarach: nauka i wychowanie, kultywowanie i kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, opieka nad miejscami pamięci, podtrzymywanie i promowanie lokalnej tradycji, integracja społeczności lokalnej i współpraca z instytucjami.

- Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wyjątkowości naszego jubileuszu. Nasza szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale przede wszystkim przestrzeń, gdzie kształtuje się przyszłość. Niech kolejne stulecie naszej szkoły będzie równie pełne sukcesów, radości i wzruszeń, jak to, które właśnie świętujemy! Otrzymaliśmy także najwyższe odznaczenie, jakie Sejmik Województwa Śląskiego może przyznać instytucji bądź osobie, wręczane przez przewodniczącego, który zaszczycił nas swoją obecnością - mówi Agnieszka Andrzejewska, dyrektor SP 1 w Porębie.

Jubileusz był okazją do wypowiedzenia słów uznania dla wszystkich zaangażowanych w jej funkcjonowanie i w proces kształcenia młodzieży.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera