Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak neonów w Katowicach - otwarto drugą część. Mamy katowickie Las Vegas: z pięknych neonów słynęło miasto w latach 70.

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Szlak neonów w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szlak neonów w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
"Patrzcie i uczcie się, ojcowie ciemnej Warszawy, ponurego Krakowa i mrocznego Poznania." - Takimi słowami zapraszało w ubiegłym roku miasto na pierwszy spacer. W tym tygodniu otwarto drugą część szlaku. Jak prezentują się neony? Koniecznie musicie zrobić sobie spacer katowickimi ulicami... Oto Szlak neonów w Katowicach

Czy wiecie, że Katowice, w latach 70. były miastem, w którym latarnie wydawały się być niepotrzebne? Katowice rozświetlało około 800 kolorowych świateł i było to najbardziej rozświetlone miejscem w Polsce, nazywane polskim Las Vegas. A wszystko zaczęło się w latach 60, kiedy rząd postanowił zrobić z Katowic wizytówkę dostatniego miasta.

Czy neony znów staną się znakiem rozpoznawczym Katowic?

Niegdyś neony były formą reklamy dla sklepu czy lokalu. Jednak świadczyły również o nowoczesności. Nie trzeba było nawet specjalnie podnosić głowy do góry, bo światło neonów rzucało się w oczy już z daleka. Katowickie neony wyróżniały się czymś więcej - niesamowitą starannością. Miały one nie tylko oddawać charakter miejsca, dla którego były tworzone, to byłoby zbyt proste. Musiały dobrze komponować się z całym budynkiem by nie wpływać negatywnie na stronę architektoniczną. Na wiele neonów czekano nawet i po 10 lat.

Nie przeocz

Pośród świetlnych znaków można było znaleźć neony, które przez sekwencje zapalania wydawały się być ruchome, a niektóre budynki, takie jak np. dom towarowy „pedant”, były niemalże w całości pokryte kolorowymi światłami. Jednymi z najbardziej lubianych neonów były „Małpki” przy ul. 3 Maja 13, neon herbaciarni „Randia” - z obłokiem pary unoszącym się znad imbryka czy skaczący Filipek przy ulicy Stawowej. Dzięki nadzorowi, światła w całych Katowicach były ze sobą spójne.

Uratowane przed zapomnieniem

Na szczęście neony odnalazły swojego anioła stróża. Ostatnie sztuki, samotnie czekające w zapomnieniu, zaczął ratować Dominik Tokarski ze Stowarzyszenia Moje Miasto, który ratował neony lądujące na śmietnikach. Neony na początku trafiły do klubokawiarni Strefa Centralna w ówczesnym Centrum Kultury Katowice. Jednak, dzięki poparciu przedsiębiorców, powoli powstają również odtworzone neony, których nie sposób było odzyskać.

Szlak neonów w Katowicach

Działania stowarzyszenia przyniosły skutek. Ostatnie lata to wielki powrót neonów na ulice miasta. Od 2010 roku w Katowicach pojawiło się około stu nowych i zrekonstruowanych neonów, a ma ich być jeszcze więcej.

To nie tylko piękno i design, ale także tradycja i sztuka. Miasto Katowice sfinansowało kilka napisów, m.in. neon na Centrum Informacji o Mieście i na wjeździe do Strefy Kultury. W wielu miejscach można też spotkać neony w kształcie serca, które są symbolem Katowic. Jednym z ciekawszych neonów, jest „Zachód Słońca” nad Rawą, który daje niesamowity efekt wizualny. Do kolorowych znaków przekonały się również instytucje, takie jak NOSPR, Kino Światowid, Teatr Śląski, Ateneum czy Katowice Miasto Ogrodów. Nad wejście do hali dworca głównego PKP powrócił odtworzony napis Katowice.

Zobacz także

Druga ścieżka katowickich neonów

W środę zaprezentowano nową, drugą ścieżkę, którą można podążać i przy okazji podziwiać neony w dawnych lokalizacjach. Ścieżka ta wiedzie od Rynku w kierunku ulicy Mariackiej. Oto, gdzie warto się zatrzymać na neonowym, katowickim szlaku

  • Rynek 13,
  • skrzyżowanie ulic Staromiejskiej i św. Jana,
  • obok hotelu MONOPOL,
  • skrzyżowanie ulic Dworcowej i Mielęckiego,
  • skrzyżowanie ulic Mielęckiego i Mariackiej,
  • Mariacka 6,
  • Mariacka 15.

- Pierwsza ścieżka otwarta była niemalże rok temu 25 czerwca, po przeciwnej stronie rynku. Neon przy pierwszym budynku promował akcję budowy wojewódzkiego parku kultury - rozpoczął oprowadzanie Krzysztof Smętkiewicz z wydziału promocji Urzędu Miasta Katowice. - Pierwsza część ścieżki neonów była bardziej kolorowa, bardziej graficzna. Teraz skupiliśmy się na fontach, chcemy pokazać, jak ładne były te neony, że dbano o cały design, spójność

.

Zobacz zdjęcia:

Otwierający spacer neon przedstawiał dwie postacie pracujące w czynie społecznym.

Uczestnicy spaceru dyskutowali na temat estetyki, szczególnie w centrum miasta. Coraz częściej przedsiębiorcy próbują bowiem przyciągnąć klientelę rzucającymi się w oczy, krzykliwymi reklamami, co ma negatywny wpływ na wygląd miasta, który przede wszystkim nie jest spójny. Włodarze wielu miast w Polsce próbują przywrócić estetykę, wprowadzając liczne zasady.
Jak myślicie, czy neony na dobre powrócą do miasta i sprawią, że będą wyglądać one bardziej atrakcyjnie?

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera