Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakami kobiet w Strumieniu. Poznaj efekty kobiecych dokonań dzięki wyjątkowej przewodniczce

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Niezwykła „Przewodniczka" przybliża zasługi kobiecej pracy dla gminy Strumień.
Niezwykła „Przewodniczka" przybliża zasługi kobiecej pracy dla gminy Strumień. mat. pras.
Wyjątkowe wydarzenie będzie w tym roku w Gminie Strumień towarzyszyć świętu Dnia Kobiet. Do rąk miłośników historii miasta oraz amatorów jego zwiedzania trafi bowiem nietuzinkowy przewodnik, a mówiąc dokładniej - przewodniczka, ukazująca dzieje miasta i okolic przez pryzmat kobiecej pracy i kobiecych dokonań.

Poznaj gminę Strumień od strony dokonań kobiet

Historia, zarówno ta światowa, krajowa jak i lokalna, to z reguły historia mężczyzn - polityków, wodzów, przedsiębiorców czy filantropów. Kobiecy wkład w dzieje ludzkości często jest marginalizowany co - biorąc pod uwagę dokonania pań w przeszłości oraz ich wszechstronne zaangażowanie - stanowi jaskrawą niesprawiedliwość. Są w Europie miasta, które walczą z tym stereotypem tworząc specjalne szlaki turystyczne ukazujące lokalne atrakcje i lokalne dzieje z perspektywy osiągnięć kobiet ważnych dla historii oraz teraźniejszości małej Ojczyzny. Do grona tych wyjątkowych miast dołącza Strumień, gdzie 7 marca zaprezentowane zostanie premierowe wydanie publikacji zatytułowanej „Szlakami kobiet. Przewodniczka na piechotę i rowerem po Strumieniu i okolicach". „Przewodniczka" to owoc współpracy samorządu Gminy Strumień oraz Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet.

Szlakami kobiet w Strumieniu. Poznaj efekty kobiecych dokonań dzięki wyjątkowej przewodniczce
mat. pras.

Czytelnikom proponuje ona dwie trasy - pieszą po Strumieniu oraz rowerową po jego okolicach. Pierwsza z tras liczy około dwa kilometry. Zaczyna się od strumieńskiego Sanktuarium św. Barbary, a kończy na miejskim ratuszu. Dzięki „Przewodniczce" w trakcie tego spaceru można poznać historie wielu kobiet związanych z miastem i dla niego ważnych - na przykład artystek, księżnych, świętych, robotnic czasów PRL-u, nauczycielek, filantropek, bizneswoman, działaczek społecznych czy kobiet zaangażowanych w politykę.

Dzięki „Przewodniczce" można się także przekonać, że jedną z charakterystycznych cech kobiecego świata Strumienia była i jest jego wielowyznaniowość. Trasa druga, rowerowa, liczy około 26 kilometrów i prowadzi ze Strumienia przez Zabłocie, Drogomyśl, Pruchną, Bąków-Rychułd, Jarząbkowice i Zbytków wracając na finał do Strumienia. Prowadzi ona przez malownicze tereny Żabiego Kraju, a wspaniałe, plenerowe uroki - dzięki „Przewodniczce" - okraszone są barwną historią wyjątkowych kobiet w różny sposób związanych z tą okolicą.

Trzy autorki, jedna idea

„Szlakami kobiet. Przewodniczka na piechotę i rowerem po Strumieniu i okolicach" to dzieło trzech pań, a autorkami tego nietuzinkowego przewodnika po Gminie Strumień są: Jolanta Sikora-Masal, Anna Skiendziel i Małgorzata Tkacz-Janik. Panie te zgodnie podkreślają, że Strumień i jego okolice mają wiele historycznych i współczesnych bohaterek, których biografie z pewnością zasługują na szersze poznanie oraz popularyzację.

- Praca zawodowa, społeczne zaangażowanie oraz wszechstronna aktywność kobiet są w różnego rodzaju historycznych opracowaniach pomijane czy traktowane marginalnie. Nasza „Przewodniczka" to z jednej strony głęboki ukłon złożony tym kobietom, które bardzo mocno wpłynęły na przeszłość oraz teraźniejszość gminy, a z drugiej strony atrakcyjna treściowo i graficznie publikacja, która ma przybliżyć historię naszej małej ojczyzny oraz zachęcić do jej pieszego lub rowerowego zwiedzania. [...] Myślę, że spacer po malowniczych zakątkach Strumienia i Żabiego Kraju wzbogacony o ciekawe i wciągające kobiece historie, będzie atrakcją również dla panów - mówi burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

Dodaje ona, że podczas przygotowań do opracowania i wydania „Przewodniczki" po Strumieniu i okolicy okazało się, że wartych upamiętnienia w tej właśnie formie kobiet jest naprawdę bardzo dużo. Z uwagi na objętościowe ograniczenia publikacji niemożliwe było przedstawienie ich wszystkich więc konieczne stało się wybranie części z nich. Ale bogactwo kobiecej historii gminy Strumień może sprawić, że „Przewodniczka" będzie miała kiedyś dalszą część.

- Z pewnością nie uważamy tego tematu za zamknięty. Być może w przyszłości napisany zostanie kolejny jego rozdział i powstaną następne "kobiece" trasy spacerowe po gminie Strumień - mówi Anna Grygierek.

(mat. pras.)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera