Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szopienice: kiedyś przemysłowa potęga, dziś dzielnica Katowic. Jak zmieniała się historyczna część miasta? Możecie się zdziwić

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Szopienice obecnie sąsiadują z Nikiszowcem i Giszowcem, a zaledwie kilka minut tramwajem oddziela je od Sosnowca. Dzisiaj są jedną z historycznych dzielnic Katowic, kiedyś były jednak odrębnym miastem z dużym potencjałem przemysłowym. To tutaj działały zakłady hutnicze, a mieszkańcy toczyli własne życie. Co rusz powstawały nowe ośrodki kulturowe i miejsca dla lokalnej społeczności.

Spis treści

Szopienice, pierwsze wspominki o wsi

Historia lubi zaskakiwać. Zaskoczeni mogą być również mieszkańcy Szopienic, które niegdyś były osobnym miastem, choć dziś stanowią jedną z dzielnic Katowic. Wzmianki o Szopienicach sięgają nawet XIV wieku, była to wtedy niewielka wieś lenna mysłowickiego. Do I połowy XIX wieku pozostawała osadą rolniczą, jednak pewnego dnia... Coś się zmieniło.

Rozwój Szopienic i liczne zmiany

Na początku, w Szopienicach nie znajdywało się nic specjalnego. Jak to na wsi: pola i lasy. Należały one do Ottona z Pilicy. Do XVI w., nie była zbyt licznie zamieszkiwana, jednak na jej terenach zaczęły pojawiać się małe zakłady hutnicze. W pewnym momencie, wraz z Roździeniem ziemia zostaje wykupiona przez Mieroszewskich, co znacznie wpływa na rozwój miejscowości. Wszystko za sprawą cynku.

Okazało się, że na Śląsku znajdują się duże złoża tego surowca. Przedsiębiorca Georg Giesche zorientował się, że w tych rejonach będzie można dobrze zarobić. Tym sposobem na Nikiszowcu pojawia się kopalnia węgla, w Bytomiu „Rozbark”, w Katowicach „Kleofas", a w Piekarach kopalnia rud cynku i ołowiu. W Szopienicach natomiast stanęła huta „Wilhelmina”, a wraz z nią, przy granicy z Janowem, powstała kolonia robotnicza Wilhelmina.

Huta Wilhelmina i jej błyskawiczny rozwój

Prace w piecach huty ruszyły już w sierpniu 1834 roku. Do października, czyli zaledwie w dwa miesiące wyprodukowano tam ponad 250 ton cynku. Duży sukces zachęcił inwestorów do wkładania większych pieniędzy w przemysł, przez co w 1860 roku w Wilhelminie działało już blisko 100 pieców i stała się ona jednym z największych w Polsce producentów wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu. Od 1972 funkcjonowała jako Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice”. W 2000 roku huta została sprywatyzowana.

26 września 2008 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w Warszawie uchwałą zdecydowało o tym, że Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice” Spółka Akcyjna zostanie rozwiązana i rozpocznie się proces jej likwidacji. W listopadzie 2008 roku sąd wstrzymał likwidację spółki na wniosek Skarbu Państwa. Aktualnie na terenie huty znajdują się obiekty nieruchome, objęte ochroną konserwatorską zabytków.

Błyskawiczny rozwój przemysłowy i nadanie praw miejskich

Życie mieszkańców i ich rodzin kręciło się głównie wokół huty, którą coraz to bardziej rozbudowywano. Produkcja cynku w szopienickich hutach zaczęła stanowić 25% produkcji metalu w całym województwie. Ludzie chcieli pracować w hucie, pomimo szkodliwych warunków pracy. Jednak nie tylko nią się żyje...

Wraz z rozwojem przemysłowym Szopienic, rozwijało się również życie społeczno – kulturowe. W miejscowości powstało m.in. Kasyno Katolickie, które dbało o zapewnienie artystycznych atrakcji mieszkańców. W 1910 roku rozpoczął działalność Chór Mieszany im. Stanisława Wyspiańskiego Po pewnym czasie powstała tu również jedna z nowocześniejszych placówek medycznych z oddziałami chorób zakaźnych czy chirurgii.

W latach 1947–1959 Szopienice działały na prawach miejskich.

Od lat 90. XX wieku gospodarka Szopienic przechodzi restrukturyzację. Od 2008 roku Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice” jest w likwidacji. Obszary przemysłowe przekształciły się zaś w centra magazynowe dla licznych hurtowni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera