Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Jastrzębiu wciąż bez oddziału otolaryngologii. Rozmowy ze specjalistami trwają, ale na razie nie przyniosły rezultatów

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Otolaryngologia w WSS nr 2 została zawieszona 1 listopada 2022 roku.
Otolaryngologia w WSS nr 2 została zawieszona 1 listopada 2022 roku. WSS nr 2 Jastrzębie
Trwają od kilku miesięcy, ale dotychczas nie przyniosły rezultatu. Mowa o rozmowach prowadzonych przez władze szpitala w Jastrzębiu z lekarzami-specjalistami z dziedziny otolaryngologii. Lecznica stara się ich pozyskać, bo bez nich działalności nie będzie mógł wznowić jej oddział otolaryngologiczny.

Oddział otolaryngologii w WSS nr 2 cały czas zawieszony

1 listopada 2022 roku w jastrzębskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 został zawieszony oddział otolaryngologii. Początkowo miał on tymczasowo nie funkcjonować do końca roku. Później okres zawieszenia zdecydowano się wydłużyć do końca kwietnia. Powodem, dla którego władze szpitala były zmuszone zawiesić działalność oddziału była niewystarczająca ilość lekarzy.

- Zawieszenie działalności oddziału otolaryngologicznego nastąpi z powodu trudnej sytuacji kadrowej - przekazywał wówczas w oficjalnym komunikacie dotyczącym zawieszenia oddziału, WSS nr 2.

Szpital miał się z nią borykać już od dawna, jednak dopiero w listopadzie ubiegłego roku stała się ona na tyle uporczywa, że zdecydowano się dokonać zawiesić otolaryngologię. Już wtedy deklarowano, że jej odwieszenie może nastąpić w każdej chwili, o ile uda się pozyskać specjalistów z zakresu otolaryngologii.

Nie udało się tego jednak zrobić ani przed końcem roku, jak również teraz, gdy okres wydłużonego, ale wciąż tymczasowego zawieszenia zbliża się ku końcowi.

- Zawieszenie działalności oddziału nadal obowiązuje - informuje Małgorzata Fojcik, rzecznik prasowa jastrzębskiego WSS nr 2.

Poszukiwania lekarzy trwają. Szpital nie bierze pod uwagę zamknięcia oddziału

Jak jednak zaznaczają w szpitalu, lecznica robi wszystko, żeby dokonać "odwieszenia" oddziału.

- Prowadzimy rozmowy oraz poszukiwania lekarzy specjalistów otolaryngologii, co może spowodować wznowienie działalności oddziału w każdej chwili - zauważa Małgorzata Fojcik.

I choć istnieje ryzyko, że oddział nie wznowi już działalności i zostanie zamknięty na stałe, w szpitalu nie biorą takiej możliwości pod uwagę. - Dokładamy wszelkich starań aby nie dopuścić do zamknięcia oddziału - zapewnia rzecznik prasowa lecznicy.

Oddział zawieszony, ale przyszpitalna poradnia działa. Pacjenci wymagający hospitalizacji, znajdą ją w innych lecznicach

Mimo zawieszenia oddziału otolaryngologii, nieustannie działa przyszpitalna poradnia otolaryngologiczna. Z kolei pacjenci, u których wystąpi konieczność pobytu w szpitalu, muszą skorzystać z usług innych śląskich szpitali. To jednak lecznice oddalone o kilkadziesiąt kilometrów m.in. w Rudzie Śląskiej, Bielsku-Białej, czy Sosnowcu.

W żadnym ze szpitali pobliskich miast, otolaryngologia nie funkcjonuje. Jeszcze przed zawieszeniem oddziału w WSS nr 2, oddział otolaryngologii zamknięto w WSS nr 3 w Rybniku. Tam powodem również były braki kadrowe. Jak jednak informują w WSS nr 2, nie ma znaczenia do którego z nich udają się pacjenci.

- Pacjenci wymagający leczenia otolaryngologicznego mogą skorzystać ze świadczeń medycznych w każdym szpitalu który w swoich strukturach posiada oddział otolaryngologiczny z uwagi że nie ma rejonizacji - wskazuje Małgorzata Fojcik.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera