Szpital w Wodzisławiu Śląskim zamknięty przez koronawirusa. „Uwięzieni" pacjenci mają dość, ale wyniki spływają bardzo powoli

Arek Biernat
Arek Biernat

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
59 zakażeń koronawirusem w szpitalu w Wodzisławiu Śl. Lecznica jest zamknięta do czasu zakończenia postępowania epidemiologicznego. "Uwięzieni" pacjenci mają dość czekania. - To nie nasza wina, że wyniki testów spływają bardzo powoli - odpowiada dyrekcja szpitala w Wodzisławiu Śl. Na wyniki trzeba czekać 3, a nawet 4 dni.

50 zakażeń koronawirusem w szpitalu w Wodzisławiu Śl.

Do 59 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w szpitalu w Wodzisławiu Śl. To 37 pracowników personelu i 22 pacjentów. Chorzy zostali przetransportowani do szpitali z oddziałami zakaźnymi. Personel, który mógł, wrócił do domu na leczenie i kwarantannę. Część osób, która nie chciała narażać bliskich na zakażenie zamieszkała tymczasowym odizolowana na terenie szpitala w Rydułtowach.

Czytaj także

Zobacz koniecznie

Szpital jest zamknięty i trwa tam postępowanie epidemiologiczne. Na dwóch oddziałach w dalszym ciągu trwają oczekiwania na wyniki badań testowych, które będą określały dalszy sposób postępowania, w tym w szczególności konieczność wykonywania kolejnych wymazów.

Tymczasem do naszej redakcji docierają sygnały rozgoryczonych rodzin pacjentów, którzy ze względu na sytuację zostali "uwięzieni" w lecznicy.

- Pacjenci szpitala w Wodzisławiu Śląskim są uwięzieni i oszukiwani bez podania konkretnej przyczyny.
Żona z synem przebywają na oddziale położniczym już od blisko tygodnia, są tam dosłownie uwięzieni. Okazało się, że na oddziale chirurgii ma miejsce spore ognisko koronawirusa. W piątek 3 kwietnia kiedy już zbierała sie do domu okazało się, że zamykają cały szpital i robią wszystkim testy na obecność wirusa. Ok, wszyscy cierpliwie, włącznie z personelem czekają na wyniki, kiedy to wczoraj okazało się, że wymazów pobranych w piątek rano nikt nie przekazał, i nie ma zamiaru przekazać do laboratorium. Przed chwilą okazało się, że lekarze wraz z personelem wywalczyli wyjście dzisiaj do domu, pacjentki zostają - bo kto ma w ich imieniu walczyć? Pacjentki - z małymi dziećmi...z którymi powinny być już dawno w domach. Zostają - zamknięte nie wiadomo na jak długo. Żadna nie ma objawów, wszystkie czują się fizycznie dobrze...psychicznie nie jest już niestety juz tak kolorowo! - napisał na Facebooku pan Marcin.

Nie przegap

Dyrekcja tłumaczy, że w poniedziałek (6.04) podjęto decyzję o wymianie zespołów lekarskich i pielęgniarskich na większości oddziałów szpitalnych w Wodzisławiu Śląskim. Personel zwolniony z izolacji został zobowiązany do przestrzegania reżimu epidemiologicznego (m.in. kwarantanna w domu).

Również pacjenci wypisywani ze szpitala są informowani o zasadach postępowania i konieczności zgłaszania do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, działu epidemiologii lecznicy lub skorzystania z teleporady u swojego lekarza POZ w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych mogących wskazywać na zachorowanie na Covid-19. Listy osób wypisanych ze szpitala oraz zwolnionego z izolacji personelu będą na bieżąco przekazywane do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

A co z pacjentkami oddziału ginekologiczno-położniczego? Czy pobrano wymazy, których później nie wysłano?

W szpitalu słyszymy, że próbki do badań pobierane były na wszelki wypadek, aby w razie stwierdzenia kontaktu z osobą zakażoną można było je szybko wysłać do analizy. Na oddziale ginekologiczno-położniczym nie było jednak potrzeby wysyłania wymazów do badań, bo takiego zagrożenia nie stwierdzono. Zgodnie z procedurami do badań wysyłane są wymazy od osób, które miały styczność z zakażoną osobą. Dmuchając na zimne próbki wysłano tylko od trzech osób z objawami przeziębienia. We wtorek (7.04) jeden z testów potwierdził zakażenie koronawirusem jednej z pracownic porodówki.

Po pobraniu kolejnych wymazów od pacjentek i noworodków postanowiono o ich wypisaniu do domu oraz pouczeniu o zagrożeniu związanym z możliwością zakażenia. Decyzja o nałożeniu kwarantanny na pacjentki będzie podejmowana przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wodzisławiu Śl.

- Na dwóch oddziałach w dalszym ciągu oczekujemy na wyniki badań testowych, które będą określały dalszy sposób postępowania, w tym w szczególności konieczność wykonywania kolejnych wymazów. Z Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym przygotowywane są pierwsze wypisy pacjentów, którzy zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego nie wymagają dalszej hospitalizacji. Wypisy pacjentów z pozostałych oddziałów będą dokonywane niezwłocznie po uzyskaniu wyników badań umożliwiających zakończenie postępowania epidemiologicznego w poszczególnych częściach - wyjaśnia Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl.

Testy idą bardzo powoli

Zarówno ze strony personelu medycznego jak i pacjentów słychać wiele głosów rozgoryczenia sytuacją. Wskazują przede wszystkim na problem z dostępnością do testów na obecność koronawirusa oraz - ich zdaniem - chaos w działaniu.

Zobacz koniecznie

Dyrekcja tłumaczy, że "wszystkie podejmowane decyzje czasem mogą wydawać się absurdalne osobom z zewnątrz, ale podyktowane są zapobieżeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Zwraca też uwagę na konieczność przestrzegania przepisów, zaleceń, procedur i ograniczeń wynikających ze stanu epidemii.

- Do badań kierowane są w pierwszej kolejności osoby, które miały styczność z zakażonymi. Kolejne próbki wysyłane są na podstawie postępowania epidemiologicznego. Niestety, to nie zależy od nas, że przepustowość laboratoriów jest taka, a nie inna. Wyniki z badań spływają bardzo powoli i nieregularnie. Czasem po 3, a czasem nawet po czterech dniach. Idealną sytuacją byłoby zamknięcie szpitala, pobranie próbek od wszystkich pacjentów i całego personelu, uzyskanie wyników i dalsze postępowanie. To nie jest możliwe. Podkreślam, to nie jest zależne od nas. Jako szpital robimy wszystko, aby przyspieszyć ten proces - tłumaczy Krzysztof Kowalik.

Dodajmy, że w ciągu ostatnich dni w szpitalu w Wodzisławiu Śl. pobrano do tej pory 281 wymazów. Tymczasem z informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach z 6 kwietnia wynika, że w ciągu ostatniej doby wykonano 509 badań. To oznacza, że wysłanie w jednej chwili wszystkich wodzisławskich próbek zablokowałoby cały proces analizy.

- Chaos. System nie daje rady. Personel musi ubiegać się o testy. W tej chwili nie ma żadnej szybszej ścieżki uzyskania wyniku dla medyków. To grozi paraliżem ochrony zdrowia. Jak najszybciej należy badać lekarzy, pielęgniarki i ratowników, aby nie czekali bezczynnie w kwarantannie. Musimy odblokowywać kadry, ale i szpitalne oddziały. Zwłaszcza, że lekarze i pielęgniarki pracują w kilku placówkach jednocześnie i zaraz może być więcej ognisk. Wkrótce może okazać się, że nie umrzemy na koronawirusa, a na inne choroby, które w normalnych warunkach nie stanowią problemu przy odpowiedniej i szybkiej diagnozie oraz leczeniu - mówi nam proszący o anonimowość pracownik ochrony zdrowia z Wodzisławia Śl.

Zamknięty jest szpital w Wodzisławiu Śl. Nieczynny jest też Zespół Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śl. Choć obiekt jest otwarty, bo wewnątrz znajdują się prywatne obiekty. Obiekt nie został zdezynfekowany przez profesjonalną firmę jak w przypadku oddziału chirurgii szpitala, gdzie stwierdzono ognisko zakażenia. PPZOZ we własnym zakresie za pomocą środków odkażających dezynfekuje newralgiczne miejsca (np. klamki, poręcze).

- Nie było profesjonalnej dezynfekcji w budynku? W takim razie nie przewoziłbym tam pacjentów na badania czy konsultacje. Nie ma pewności, że budynek jest pełni odkażony i bezpieczny - mówi nam jeden z ratowników medycznych.

Dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl. Stan na 6.04, godz. 14

Aktualna sytuacja epidemiologiczna na obszarze nadzorowanym przez PPIS
w Wodzisławiu Śląskim (powiat wodzisławski i miasto Jastrzębie-Zdrój)

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 132
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 5
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 374
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 42
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 1

MIASTO WODZISŁAW ŚLĄSKI

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 42
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 1
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 14
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

MIASTO JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 11
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 0
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 3
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

MIASTO PSZÓW

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 9
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - 0
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 4
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 1

MIASTO RADLIN

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 6
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - 0
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 5
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

MIASTO RYDUŁTOWY

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 11
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 1
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 4
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

GMINA GODÓW

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 4
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 0
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 1
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

GMINA GORZYCE

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 39
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 3
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 7
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

GMINA LUBOMIA

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 2
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 0
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 2
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

GMINA MARKLOWICE

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 5
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 0
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 1
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

GMINA MSZANA

- liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS – 3
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 0
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 1
- liczba ozdrowieńców – 0
- liczba zgonów – 0

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3