Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tabela waloryzacji emerytur 2024. Sprawdź wyliczenia - takie mogą być podwyżki od marca

Michał Sierek
Michał Sierek
Poznaliśmy wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej za poprzedni rok. Na jego podstawie możemy przypuszczać, że waloryzacja w 2024 wyniesie około 11,9 proc. W galerii zamieszczamy tabele podwyżek emerytur po waloryzacji, która zostanie przeprowadzona w marcu. Zaznaczamy, że to wstępna prognoza, ostateczny wskaźnik będzie znany, gdy w lutym podane zostaną wszystkie niezbędne dane makroekonomiczne.Jak od 1 marca 2024 roku może urosnąć Twoja emerytura? Sprawdź wyliczenia dla konkretnych kwot od 800 do 6500 złotych brutto. ▶▶
Poznaliśmy wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej za poprzedni rok. Na jego podstawie możemy przypuszczać, że waloryzacja w 2024 wyniesie około 11,9 proc. W galerii zamieszczamy tabele podwyżek emerytur po waloryzacji, która zostanie przeprowadzona w marcu. Zaznaczamy, że to wstępna prognoza, ostateczny wskaźnik będzie znany, gdy w lutym podane zostaną wszystkie niezbędne dane makroekonomiczne.Jak od 1 marca 2024 roku może urosnąć Twoja emerytura? Sprawdź wyliczenia dla konkretnych kwot od 800 do 6500 złotych brutto. ▶▶ Michał Sierek
Waloryzacja 2024 - o ile urosną emerytury i renty w marcu? Poznaliśmy już wskaźnik średniorocznej inflacji emeryckiej w 2023 roku (wyniósł on 11,9 proc.). To oznacza, że emerytury urosną co najmniej o taką wartość. Sprawdź szacunkowe wyliczenia dla przykładowych kwot emerytur w naszej galerii. To na razie prognoza - ale na pewno zbliżona do ostatecznego wskaźnika waloryzacji. W tabelach zamieszczamy wyliczenia do 6500 zł.

Waloryzacja 2024 - co zapisano w budżecie?

Jak informowaliśmy wcześniej, z nowelizacji ustawy budżetowej, którą przeprowadzono w czerwcu ubiegłego roku mogliśmy wyczytać, że prognozowana waloryzacja emerytur w 2024 wyniesie 12,3 proc. Wiele jednak wskazuje, że waloryzacja przeprowadzona w marcu 2024 roku może być nieco mniejsza.

W połowie stycznia GUS podał najnowsze dane na temat inflacji. Wiemy już, że tak zwana inflacja emerycka za ubiegły rok wyniosła 11,9 procenta. To oznacza, że emerytury urosną w marcu co najmniej o taką wartość. Jak przedstawiałyby się podwyżki dla przykładowych kwot emerytur, gdyby przyjąć ten wskaźnik? Przygotowaliśmy wyliczenia, które podzieliliśmy na mniejsze tabele - zamieszczamy je w galerii.

  • WARTO WIEDZIEĆ. Inflacja emerycka to główny element potrzebny do obliczenia wskaźnika waloryzacji. Drugim jest realny wzrost płac. Całkiem jednak prawdopodobne, że realne płace w okresie branym pod uwagę nie wzrosną. To oznaczałoby, że ta składowa zostanie pominięta przy obliczaniu podwyżek emerytur.

Jaka będzie minimalna emerytura w 2024

  • Gdyby emerytury zostały podwyższone o 11,9 proc., to minimalne świadczenie urosłoby o 189,02 zł brutto (z 1588,44 zł do 1777,46 zł). Przypomnijmy, że w ubiegłych latach rząd decydował się na kwotowo-procentową formę waloryzacji emerytur. W przypadku takiej podwyżki osoby otrzymujące niższe emerytury mogły liczyć na gwarantowaną kwotę podwyżki (w 2023 roku było to minimum 250 złotych brutto). Nie ma jednak potwierdzenia, by w 2024 roku również miał być zastosowany taki sposób waloryzacji.

13. i 14. emerytura w 2024 roku

[b]Pewne jest natomiast, że w 2024 roku emeryci otrzymają trzynastkę oraz czternastkę. Trzynastka wypłacana jest w wysokości minimalnej (zwaloryzowanej w danym roku) emerytury. Wyniosłaby więc (szacunkowo) 1777,46 zł brutto. Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim osobom pobierającym emerytury bez względu na to jak wysokie świadczenie dostają.

Inaczej jest z czternastką. To świadczenie, które jest gwarantowane ustawą, również co do zasady wypłacane ma być w wysokości minimalnej emerytury. W uchwalonej jeszcze w poprzednim parlamencie ustawie zapisano jednak, że o ostatecznej wysokości czternastej emerytury w danym roku decyduje rząd (w 2023 roku podjęto decyzję o zwiększeniu tego świadczenia do 2650 zł brutto.).

  • W przypadku czternastki na pełną kwotę nie mogą jednak liczyć wszyscy emeryci. Od pewnego pułapu (w poprzednich latach przyjęto 2900 złotych brutto) jest ona pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tabela waloryzacji emerytur 2024. Sprawdź wyliczenia - takie mogą być podwyżki od marca - Express Bydgoski