Tak prezentuje się dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. Prze-pięk-nie!

Arek Biernat
Arek Biernat

Wideo

Zobacz galerię (52 zdjęcia)
Na tydzień przed oficjalnym otwarciem zwiedziliśmy dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. Obiekt z zewnątrz po remoncie prezentuje się okazale, a jak jest w środku? Zapraszamy na wycieczkę.

Na tydzień przed oficjalnym otwarciem zwiedziliśmy dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. Obiekt z zewnątrz po remoncie prezentuje się okazale, a jak jest w środku? Zapraszamy na wycieczkę.

Tablice informacyjne, czyste toalety, wygodne ławki

Do budynku wchodzę od strony parkingu, otwierając przeszklone drzwi. Znajdują się pod szklaną galerią, łączącą pomieszczenia na pierwszym piętrze z wybudowaną windą. Po wejściu do środka na wprost, za szklanymi oknami mieści się dodatkowa tymczasowa poczekalnia. To tutaj w przyszłości kupimy gazetę czy wypijemy kawę. Niestety, nie będzie to możliwe zaraz po oddaniu obiektu do użytku.

- Miasto przeprowadziło dwa postępowania przetargowe na wyłonienie ajentów zarówno w części kioskowej, jak i gastronomicznej. Nie było zainteresowanych. Przetargi będą kontynuowane

- mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.

Po prawej stronie od drzwi wejściowych znajduje się mniejsza poczekalnia z ławkami. Jedną ze ścian zdobi czarno - białe zdjęcie przedwojenne dworca. To widok z pocztówki. Na innej ścianie w tym pomieszczeniu można zapoznać się z krótką historią kolei w Wodzisławiu Śl. Tutaj też okresowo znajdować się będzie Izba Pamięci. Miasto z Muzeum przygotowało specjalną wielką planszę ze zdjęciami, ale także z tragiczną historią tego miejsca, związaną z Marszami Śmierci. Dodajmy, że na zewnętrzną ścianę powróciła też tablica upamiętniającą ten tragiczny moment w historii miasta.

Obok przygotowanego miejsca pod kiosk i lokal gastronomiczny znajduje się główna poczekalnia. Oprócz ławek są też kosze na śmieci, miejsce do ładowania telefonów, biletomat Kolei Śląskich, szafki dla podróżnych oraz automaty służące do sprzedaży napojów i przekąsek. Są też miejsca na kasy. Biletu na pociąg w nich nie kupimy. Koleje Śląskie i PKP Intercity nie były zainteresowane sprzedażą w tym miejscu. PKP Intercity zapowiedziało, że nawet nie udostępni biletomatu. Powodem jest zbyt małe zainteresowanie wodzisławian biletami tego przewoźnika. Prezydent oczekuje teraz na ofertę sprzedaży takiego biletomatu. W zależności od ceny zostanie rozważony jego zakup.

W jednym okienku przygotowanych kas sprzedawane będą bilety okresowe komunikacji miejskiej. Ponadto w poczekalni zainstalowany zostanie biletomat KM. W drugim z okienek znajdzie się informacja turystyczna.

Nad kasami znajdują się elektroniczne tablice informacyjne. Tutaj przeczytamy o której, dokąd i z jakiego peronu będą odjeżdżać pociągi. Minus? Nie będą wyświetlane opóźnienia składów.

- System jaki tutaj zaprojektowaliśmy był zgodny z ówczesnymi standardami PKP. O opóźnieniach informuje system dźwiękowy automatycznie pobierany z systemu PKP. Komunikaty będzie można usłyszeć w poczekalni

- dodaje Kieca.

Z poczekalni szklane drzwi prowadzą na perony. Kieruję się jednak w stronę toalet. Znajdują się po lewej stronie od wejścia na teren dworca (od strony parkingu). Pierwsza jest toaleta męska, potem dla osób z niepełnosprawnością. To także miejsce dla mam z dziećmi, bowiem w środku znajduje się przewijak. Dalej jest toaleta damska.

Dworzec będzie czynny codziennie od godz. 6 do 22. Mimo, że pojedyncze pociągi przejeżdżają przez stację przed godz. 6 i po godz. 22.

- Musimy patrzeć na koszty utrzymania. Tymczasowa poczekalnia była czynna w tych godzinach i spełniała swoją rolę - słyszymy.

Role stróżów będą pełnili przeniesieni tutaj pracownicy wodzisławskiego magistratu. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie też Straż Miejska. Obiekt jest monitorowany.

Prezydent zapowiedział, że zieloną ścianą dworca, którą można podziwiać od strony parkingu zajmować się będzie zewnętrzna firma. Argumentuje to tym, że liczba pracowników i sprzętu Służb Komunalnych Miasta już teraz nie są w pełni wydajne.

Dodajmy, że na posadzce dworca znajduje się system oznaczeń umożliwiający korzystanie z niego osobom z problemami niedowidzenia.

Na dworcu będą gotować i aktywizować mieszkańców

Za wspomnianymi toaletami kończy się część dworcowa. W kolejnych pomieszczeniach na parterze oraz tych znajdujących się na piętrze mieści się Warsztatownia służąca Centrum Aktywności Społecznej. Na dole jest tzw. foodlab z kuchnią. Tutaj prowadzone będą zajęcia dla mieszkańców Wodzisławia Śl. z obszarów objętych rewitalizacją z części Starego i Nowego Miasta, Wilchw i Jedłownika.

- Będziemy wzmacniać aktywność społeczną i zawodową - zapowiada Justyna Kubala - Grześ, naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta. Na ten uzyskano dofinansowanie w kwocie 1,5 mln zł.

Na piętrze znajdują się sale warsztatowe, razem mogą tworzyć jedną olbrzymią ze stołami, krzesłami i mównicą. Z windą łączy je przeszklona galeria. W jej środku można podziwiać obraz św. Katarzyny, który przed remontem był zamontowany na zewnętrznej ścianie dworca od strony peronów.

Na samej górze znajdują się biura.

Remont dworca, budowa infrastruktury wokół niego (parkingi), budowa ścieżek rowerowych (w tym łącznika Starego Miasta z Trzema Wzgórzami) kosztowała około 16 mln zł. To o kilka milionów więcej niż planowano. Urzędnicy tłumaczą, że winne temu było dodatkowe prace, jakie należało wykonać. Dofinansowanie unijne wynosi 12 mln zł.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie