Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak przez lata zmienił się Park Śląski. Rozpoznajecie te miejsca w WPKiW? Stadion Śląski, planetarium, aleje

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tak zmienił się Park Śląsku. Zdjęcia współczesne i archiwalne
Tak zmienił się Park Śląsku. Zdjęcia współczesne i archiwalne Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres
Jak na przestrzeni lat zmienił się Park Śląski? Sami zobaczcie. Pokazujemy, z jednej strony archiwalne zdjęcia Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, a z drugiej fotografie tych samych miejsc wykonane obecnie. Park Śląski bez wątpienia sporo się zmienił. Niektóre miejsca wyglądają zupełnie inaczej, już nie mówiąc o drzewach, które na początku lat 50. XX wieku, były dopiero posadzone. Dziś chorzowski park znany jest z bujnej roślinności. Dlatego m.in. niektóre zdjęcia widać od razu, że są robione z tego samego miejsce, a inne nie sposób nawet porównać do wydania sprzed lat. Sami zobaczcie.

Park Śląski dawniej i dziś. Tak zmieniał się WPKiW

Budowa Wojewódzkiego Parku Kultury i Rozrywki rozpoczęła się w lipcu 1951 roku. Park powstawał na terenach m.in. hałd, biedaszybów, bagien i wysypisk, w dużej mierze dzięki czynom społecznym. Tu właściwie nie było nic. Powoli, powoli, zaczęła pojawiać się zieleń - krzewy, nowe nasadzenia, alejki, fontanny, część festynowa (która zajęła aż 13 ha!), gdzie stanął duży krąg taneczny i dwa małe z estradą. Co wieczór odbywały się tu wieczorki taneczne, imprezy artystyczne.

W latach 50. XX wieku cały czas przybywało w parku nowych inwestycji: stadion, zoo, wesołe miasteczko, planetarium. Od 1957 roku zaczęła kursować nizinna kolejka, jedyna tego typu w Europie, a 10 lat później kolejka linowa "Elka". Kolejkę uruchomiono, po ponad dwóch latach budowy, we wrześniu 1967 roku. "Elka" miała wtedy prawie 6 kilometrów i trzy stacje przesiadkowe: Stadion, Wesołe Miasteczko i Planetarium.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Uznaje się konieczność i celowość budowy Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku dla Górnośląskiego Zespołu Przemysłowo-Miejskiego na obszarze około 500 ha, położonego między Katowicami a Chorzowem w pasie między drogami Katowice – Chorzów – Siemianowice Stary Chorzów i równocześnie zleca Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej poczynienie odpowiednich starań u Władz Centralnych w kierunku realizacji powyższych zamierzeń - 20 grudnia 1950 roku Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach przyjęła uchwałę powołująca do życia chorzowski park.

Wkrótce ruszył także Ośrodek Harcerski, młodzież miała do dyspozycji tzw. pawilon ruchowy, camping, pole namiotowe. Jedną z najbardziej udanych inwestycji okazał się Ośrodek Sportów Wodnych, położony nad stawem połączonym z Kanałem Regatowym. Nie zapomnijmy też o licznych wydarzeniach sportowych na Stadionie Śląskim, wesołej zabawie w Śląskim wesołym Miasteczku czy zwykłych spacerach parkowymi alejkami.

Dziś Park Śląski sporo się zmienił. Stadion Śląski został rozbudowany, wesołe miasteczko stało się Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, nie ma też niektórych restauracji, a inne się pojawiły. Niektóre alejki wyglądają podobnie, inne sporo się zmieniły. Już samo to, że urosły drzewa sprawiło, że Park Śląski prezentuje się zupełnie inaczej niż na początku lat 50. XX wieku.

Zobaczcie te zmiany na zdjęciach.

1. Duży Krąg Taneczny dawniej i dziś (w trakcie modernizacji):

2. Restauracja Kamienny Kasztel. Kamienny Kasztel to drugi obiekt wybudowany w Parku Śląskim. Przypomnijmy, że pierwszym był Duży Krąg Taneczny oddany do użytku w 1952 roku. Budynek, gdzie znajdowała się restauracja wybudowano na przełomie 1953/1954 roku. Na początku lat 60. XX wieku był tak pawilon propagandy WPKiW. Na parterze budynku rozdawano mapki i materiały promocyjne dotyczące parku. To był także cel wizyty licznych wycieczek, które odwiedzały park. W holu budynku znajdowała się makieta z licznymi atrakcjami parku. W 2018 roku w restauracji wybuchł pożar. Budynkowi groziło zawalenie. Do dziś obiekt jest nieczynny.

3.Restauracja Przystań. Kultowe miejsce opustoszało, kiedy w 1989 r. zmarł jego ostatni właściciel. Później Przystań miała jeszcze kilku dzierżawców, ale żaden z nich nie przywrócił jej do życia. Udało się to spółce KLG. Restaurację ponownie otwarto 14 marca 2019 roku.

Więcej zdjęć jest do zobaczenia w galerii.

Tak zmienił się Park Śląsku. Zdjęcia współczesne i archiwalne

Tak przez lata zmienił się Park Śląski. Rozpoznajecie te mie...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera