MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak przyroda wraca do życia, gdy ludzie są w zamknięciu. Puma w środku miasta, na chodnikach jelenie

Julia Karasiewicz
Wiosną ludzie opuścili centra miast, parki, plaże i miejsca rekreacji. Izolacja to najskuteczniejsza forma walki z zarazą, dlatego można powiedzieć, że koronawirus zamknął nas w domach. Czy miejsca dawniej zdominowane przez ludzi podczas pandemii opanuje dzika przyroda? Zobaczcie, ile w tym prawdy.

Wiosną 2020 roku w ulubionych miejscach turystów na całym świecie czy na ulicach zwykle zatłoczonych miast ciężko było spotkać tylu ludzi, co przed pandemią. Przyroda bardzo szybko zaczęła wykorzystywać zmniejszoną ludzką aktywność, co było widać gołym okiem. Najlepszym na to dowodem są liczne nagrania i zdjęcia obiegające internet.

Zwierzęta zamiast ludzi

W marcu na placu Św. Marka w Wenecji można było spotkać głównie gołębie. Wyraźnie zmniejszona aktywność ludzi okazała się mieć ogromny wpływ na środowisko, a nasze "straty" to zysk dla natury. Przykład? Przez utrudnienia w handlu i produkcji towarów ślad węglowy Chin w lutym 2020 zmniejszył się o 25%, podczas gdy poziom zanieczyszczenia powietrza spadł o 36% w porównaniu do odpowiadającego okresu w 2019 roku.

od 16 lat

Zastój w produkcji i transporcie to nie tylko czystsze powietrze, ale także morza, rzeki i oceany, co z kolei stwarza warunki do powrotu ryb i zwierząt wodnych w zawłaszczone przez człowieka rejony.

Meduzy na Filipinach

Filipińska wyspa Palawan była jednym z popularniejszych miejsc wybieranych przez turystów odwiedzających te rejony. W kwietniu 2020, z powodu pandemii, plaże Palawanu świeciły pustkami. Co innego, jeśli chodzi o przybrzeżną wodę - tam pojawiły się tysiące różowych meduz, nie widzianych tak blisko plaży od lat!

Jako pierwszy zjawisko zaobserwował biolog z Griffith University: Sheldon Rey Boco. Naukowiec tłumaczył, że to brak obecności ludzi na plaży sprawił, iż meduzy przestały czuć się zagrożone w swoim naturalnym środowisku - przy powierzchni wody. Dlatego też opuściły bezpieczne głębiny i ujawniły się tak blisko nabrzeża.

Zwierzęta w miastach

Zmniejszona obecność człowieka na ulicach miast i w obszarach ościennych sprawiła, że zwierzęta lądowe zaczęły eksplorować miejskie rejony - do tego stopnia, że pojawiały się w nich także i drapieżne gatunki, czego przykład mogła stanowić puma zaobserwowana na ulicach chilijskiego Santiago.

To jest ich dawny habitat, miejsce które im odebraliśmy – Marcelo Giagnoni, szef chilijskiej służby rolnej.

Puma w Santiago, ChileDrapieżnik w stolicy to zjawisko niezwykłe. O obecności pumy w Santiago, stolicy Chile, poinformowały 24 marca chilijskie władze.
Puma w Santiago, Chile

Drapieżnik w stolicy to zjawisko niezwykłe. O obecności pumy w Santiago, stolicy Chile, poinformowały 24 marca chilijskie władze.

W Chile, z powodu pandemii koronawirusa, obowiązuje godzina policyjna - w nocy mieszkańcy muszą zostać w domach. Wtedy też na ulicach miasta pojawiła się puma, która prawdopodobnie przybyła z okolicznych wzgórz.

Roczne zwierzę wędrujące po opuszczonym centrum Santiago w poszukiwaniu jedzenia zostało ostatecznie złapane i przewiezione do ZOO w Santiago.



Pandemia przysłużyła się także płazom. Zwierzęta takie jak choćby żaby, przez zmniejszony ruch na drogach, miały znacznie większe szanse na przeżycie.

Jak tłumaczył Didier Reault, dyrektor Parku narodowego Calanques w pobliżu Marsylii, nawet w zamkniętych obszarach parków przyrody zwierzęta czuły się lepiej. Dlaczego? Ponieważ zniknęli odwiedzający, a wraz z nimi hałas.

Miasta-widma w widmie pandemii: tak opustoszały miejsca zaws...

Nie wszystko złoto, co się świeci

Zbyt duży entuzjazm osób eko-pozytywnie nastawionych w niektórych przypadkach służył niestety dezinformacji. Okazuje się, że nie wszystkie informacje dotyczące nagłego pojawienia się dzikiej natury w obszarach zdominowanych przez człowieka mały pokrycie w rzeczywistości. Które z rewelacji okazały się być naciąganie? Odpowiedź znajdziecie w galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni