Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taką pracę wykonywali Polacy w PRL-u. Zobacz, co robili i gdzie kilkadziesiąt lat temu! ZDJĘCIA

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tak pracowali Polacy w czasach PRL-u, kiedy zatrudnienie mógł znaleźć każdy obywatel. To niekoniecznie oznaczało to dobrą pensję czy satysfakcję i zadowolenie z wykonywanych zadań. Monotonne i powtarzalne czynności bardzo często nie wymagały wcześniejszego przygotowania, a jedynie szybkiego zapoznania się z charakterem zadań i wdrożenia w obowiązujące w zakładzie zasady. Pracę na liniach produkcyjnych czy w sklepie mógł więc otrzymać każdy. Oprócz tego typu miejsc istniało też wiele zawodów, które były związane z wykonywaniem prac rzemieślniczych lub posiadaniem konkretnej wiedzy oraz umiejętności. Zdobywano je głównie w szkołach średnich, a także podczas praktyk zawodowych, odbywanych u boku fachowców, zajmujących się konkretnymi profesjami. Studia zaś wybierali nieliczni, bowiem większość młodych ludzi stawiała na naukę określonego zawodu, by jak najszybciej podjąć pracę i móc usamodzielnić się. Zobacz, jak Polacy pracowali kilkadziesiąt lat temu oraz jakie zawody wówczas wykonywali!

Dziś pracę utożsamia się z samorealizacją

Współczesne podejście do pracy zawodowej różni się od tego, które przyświecało Polakom kilkadziesiąt lat temu. Bez wątpienia zawsze stanowiła ona niezwykle ważny oraz niezbędny element codziennego życia, dzięki któremu ludzie mogli godnie żyć i zapewnić poczucie bezpieczeństwa sobie oraz swoim rodzinom. Wraz ze zmianami społecznymi, gospodarczymi oraz kulturowymi postrzeganie pracy poddało się nowym możliwościom, jakie otwierały się przed pracownikami wielu branż. W związku z nowymi technologiami i zmieniającą się sytuacją ekonomiczną sporo stanowisk pracy zostało ograniczonych bądź nawet przestało istnieć, a równocześnie zaczęły powstawać inne. Proces, związany z przekształcaniem się rynku pracy ciągle trwa, co sprawia, że zapotrzebowanie na fachowców w danych dziedzinach nie jest stałe oraz jednakowe. Powoduje to elastyczność u ludzi pracy, którzy widzą potrzebę ciągłego szkolenia się, a nawet zmiany swoich kwalifikacji i profesji, by dostosować się do bieżącego zapotrzebowania.

Konieczność odnalezienia się na rynku pracy pociąga za sobą wzmożoną aktywność oraz ponadprzeciętne nieraz zaangażowanie w wykonywane zadania – zarówno u pracowników, jak też pracodawców. W wyniku tego, współczesny styl życia opiera się głównie na zajmującej większą część dnia pracy zawodowej, jaka kilkadziesiąt lat temu stanowiła jedynie konieczność do prowadzenia godnego życia. Powszechna stała się obecnie tak zwana samorealizacja, a więc czerpanie satysfakcji z wykonywanych zadań na tyle, że zaciera się granica pomiędzy sferą prywatną a zawodową. Ma to swoje dobre strony, bo motywuje do działania i sprawia, że praca nie jest udręką. Niestety, taka postawa w wielu przypadkach przekłada się negatywnie na życie prywatne oraz związane z nim relacje międzyludzkie.

Kilka dekad temu praca była głównie środkiem, a nie celem

W czasach PRL-u zatrudnienie mógł znaleźć każdy obywatel, choć niekoniecznie oznaczało to dobrą pensję czy satysfakcję oraz zadowolenie z realizowanych zadań. Fabryki i duże zakłady pracy przyjmowały rzesze pracowników na różne stanowiska oraz w obrębie rozmaitych branż, co nie zawsze wiązało się z wyuczoną przez nich profesją. Wykonywanie monotonnych i powtarzalnych czynności bardzo często nie wymagało wcześniejszego przygotowania, a jedynie szybkiego zapoznania się z charakterem zadań i wdrożenia w obowiązujące w zakładzie zasady. Pracę na liniach produkcyjnych czy w sklepie mógł więc otrzymać każdy, ale oprócz tego typu miejsc istniało też wiele zawodów, które były związane z wykonywaniem prac rzemieślniczych lub posiadaniem konkretnej wiedzy oraz umiejętności. Zdobywano je głównie w szkołach średnich, a także podczas praktyk zawodowych, odbywanych u boku fachowców, zajmujących się konkretnymi profesjami. Studia zaś wybierali nieliczni, bowiem większość młodych ludzi stawiała na naukę określonego zawodu, by jak najszybciej podjąć pracę i móc usamodzielnić się. Rzeczywistość na rynku pracy w PRL-u była więc zupełnie inna niż obecnie, co wynikało z panującego ustroju politycznego, ale też ówczesnych możliwości co do nauki, rozwoju czy poziomu techniki. Było na pewno trudniej, ale o brak pracy nikt nie musiał się martwić.

W załączonej galerii prezentujemy stare zdjęcia, przedstawiające Polaków podczas prac, wykonywanych w fabrykach, dużych zakładach, pracowniach rzemieślniczych czy sklepach i instytucjach. Fotografie zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz, jak pracowano kilkadziesiąt lat temu oraz jakie zawody wykonywali wówczas nasi rodacy!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera