Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tanie i ekologiczne źródło ciepła prosto z lasu

materiał informacyjny
AMW
Zima tuż, tuż - warto pomyśleć o ogrzewaniu. Gałęziówka i drewno prosto z lasu to tanie i efektywne rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup drewna w nadleśnictwie różni się od tradycyjnych zakupów w sklepach, składach z opałem czy u przedsiębiorców oferujących drewno kominkowe. Przedstawiamy kilka kluczowych informacji na ten temat.

Gałęziówka (M2): tanio i wydajnie

W leśnej terminologii, najtańszą opcję oznacza się symbolem M2. To gałęzie i cienkie pnie o grubości do 7 cm, które nabywca układa samodzielnie w stos. Po zgłoszeniu się do leśniczego i uzyskaniu zezwolenia na wjazd do lasu, można przystąpić do przygotowywania drewna. Warto zaznaczyć, że to leśniczy określa miejsce, rodzaj drewna do samowyrobu oraz zasady współpracy, które trzeba przestrzegać, ponieważ nie każde drewno w lesie nadaje się na opał. Po pomiarze i wycenie, drewno można odebrać za niewielką cenę - średnio 30 zł netto za metr sześcienny gałęzi opałowych. Kilkaset złotych wystarczy na opał do całorocznego ogrzewania domu.

Drewno prosto z lasu (S4): jeszcze więcej ciepła

Kupno drewna z lasu to opcja dla tych, którzy preferują grubsze kawałki (powyżej 7 cm) przygotowane przez nadleśnictwo i oznaczone symbolem S4. To krótkie wałki o różnej grubości (od 1,2 do 2,5 metra), kosztujące średnio 120 zł plus VAT. Drewno gatunków liściastych twardych, takich jak dąb, buk czy grab, jest droższe z powodu wyższej kaloryczności "drewna w drewnie". 1,5-2 metry sześcienne dębiny równoważą wartość opałową tony węgla kamiennego. Nadleśnictwa nie prowadzą składów opału, więc drewno trzeba zamówić z wyprzedzeniem. W tym przypadku drewno trzeba odebrać osobiście z lasu i samodzielnie zorganizować jego wywóz.

Zakup drewna: procedury i płatności

Ceny drewna opałowego ustalane są indywidualnie w każdym nadleśnictwie, a cenniki można znaleźć na stronach internetowych. Procedury zakupu obejmują zgłoszenie się do leśniczego, uzyskanie zezwolenia na wjazd do lasu, samodzielne układanie drewna, a następnie pomiar, wycenę, i jego odbiór po uregulowaniu płatności. W większości przypadków płatności można dokonać bezpośrednio u leśniczego, który w zamian wydaje dokument potwierdzający zakup, czyli asygnatę. Na asygnacie znajdują się informacje o rodzaju, ilości i cenie drewna.

Ekologia a drewno opałowe: zrównoważone pozyskiwanie

Pozyskiwanie drewna opałowego nie wpływa negatywnie na obszar lasów, ponieważ Lasy Państwowe pozyskują jedynie 2,5% ogólnych zasobów drzewnych, co stanowi zaledwie 2/3 rocznego przyrostu. Pozostała część pozostaje w lesie, przyczyniając się do ciągłego wzrostu zasobów leśnych. Opał nie stanowi głównego celu produkcji drewna; priorytetem jest trwałe wykorzystanie drewna w konstrukcjach, meblach i galanterii użytkowej. To zapewnia długotrwałe zatrzymywanie dwutlenku węgla zgromadzonego przez drzewa. Drewno przeznaczone na opał to materiał, który nie nadaje się do innych zastosowań ze względu na niewielkie rozmiary, znaczne krzywizny, pęknięcia itp. Dodatkowo leśnicy podkreślają, że pozyskiwanie drewna opałowego nie prowadzi do zaniku tzw. martwego drewna w lasach, które stanowi siedlisko wielu organizmów. Ilość martwego drewna stale przyrasta, co wpływa pozytywnie na bioróżnorodność lasów.

Podsumowanie

Zakup drewna opałowego prosto z lasu to nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie na zbliżającą się zimę. Gałęziówka (M2) i drewno prosto z lasu (S4) oferują różne opcje dla osób poszukujących taniego i wydajnego źródła ciepła. Kluczowym aspektem jest jednak zrozumienie procedur zakupu, różnic między nimi, a także świadomość ekologicznego podejścia do pozyskiwania drewna. Warto już teraz złożyć zamówienie, by być gotowym na chłodne dni, korzystając jednocześnie z naturalnego surowca, który wspiera zrównoważone gospodarowanie lasami. Opał prosto z lasu to nie tylko ciepło w domu, ale także świadomy wybór dla środowiska.

Warto wiedzieć

Ceny drewna podawane są za metr sześcienny, podczas gdy w lesie stosy mierzy się w metrach przestrzennych. Warto zauważyć, że jedno metr sześcienny drewna opałowego odpowiada aż czterem metrom przestrzennym. Dlatego też ładunek o wartości 100 złotych wypełni solidną przyczepę. Aktualnie drewno opałowe zakupione bezpośrednio w nadleśnictwach jest najtańszym surowcem energetycznym w Unii Europejskiej.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera