Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry. Niszczejący biurowiec Fazosu zostanie zburzony. Rozpoczęła się jego rozbiórka

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Niszczejący biurowiec Fazosu w Tarnowskich Górach zostanie zburzony. Rozpoczęła się jego rozbiórka. Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Niszczejący biurowiec Fazosu w Tarnowskich Górach zostanie zburzony. Rozpoczęła się jego rozbiórka. Zobacz kolejne zdjęcia >>>Szymon Bijak
W połowie lutego rozpoczęła się rozbiórka niszczejącego biurowca w Tarnowskich Górach, który w przeszłości był siedzibą firmy Fazos. Przez ostatnie lata był on nieużytkowany i jest w złym stanie, dlatego podjęto decyzję, że zostanie on w tym roku zburzony. Prace powinny zakończyć się w marcu.

Tarnowskie Góry: dawny biurowiec Fazosu zostanie zburzony!

Budynek biurowca, w którym kiedyś swoją siedzibę miała firma Fazos, znajdujący się przy ul. Zagórskiej w Tarnowskich Górach już niebawem kompletnie zniknie z krajobrazu miasta. Rozpoczęła się właśnie jego rozbiórka. Zakończenie prac jest zaplanowane na marzec.

Od września 2014 roku właścicielem charakterystycznego budynku jest Chemet - firma kupiła go wówczas wraz z całym zakładem Fazos. Przez ostatnie lata biurowiec nie był użytkowany, co wpływa na fakt, że jego stan techniczny jest zły.

Nie przeocz

Na chwilę obecną, Chemet (globalny producent i dostawca aparatur i zbiorników ciśnieniowych) nie ma w planach - po całkowitym wyburzeniu obiektu - rozpoczynania nowych działań budowlanych w tym miejscu.

Co jednak ciekawe, firma chce w przyszłości upamiętnić ten obiekt, który wpisał się na stałe w historii nie tylko miasta, ale i całego województwa.

- Wiemy, że dla wielu osób biurowiec “Fazosu” wiąże się z wieloma wspomnieniami. Jeżeli posiadają Państwo fotografie budynku i/lub jego wnętrza, bardzo prosimy o podzielenie się nimi w komentarzach - napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele firmy Chemet Group.

Przypomnijmy, że w fabryce zmechanizowanych obudów ścianowych Fazos 21 sierpnia 1980 roku wybuchł pierwszy strajk na Górnym Śląsku.

Zobacz koniecznie

- Tutejsi robotnicy oprócz postulatów płacowych domagali się mówienia prawdy w środkach masowego przekazu oraz jednoczyli się z żądaniami strajkujących na Wybrzeżu. Uczestników tamtych zdarzeń proszę, a nawet zobowiązuję, by opowiadali o tamtych chwilach, które utorowały nam drogę do niepodległości. To piękna karta historii, która umożliwiła nam życie w kraju jakim dziś jest Polska – przypominał w ubiegłym roku Piotr Sznajder, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, w związku z wystawą, którą można było latem 2020 podziwiać na tarnogórskim rynku.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera