Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry w minaturze stanęły w Zakopanem. Czy mamy szansę na podobne Beskidy w Wiśle? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Tatry w miniaturze: Lapidarium tatrzańskie, czyli zbiór minerałów i roślin odzwierciedlających faktyczną geologiczną mapę Tatr, otwarto w poniedziałek w Zakopanem. Tatry „w pigułce” mogą oglądać m.in. osoby niepełnosprawne.

Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), który zainicjował budowę lapidarium powiedział, że otwarcie tego miejsca u bram parku narodowego pozwoli turystom na lepsze poznanie budowy geologicznej Tatr.

- Ponieważ geologia Tatr jest przedmiotem trudnym do omówienia, stworzyliśmy lapidarium. Na niewielkiej przestrzeni chcieliśmy przedstawić zróżnicowanie geologiczne Tatr oraz pokazać roślinność występującą na różnej wysokości – wyjaśnił Skawiński. Dodał, że będzie to ułatwienie dla przewodników tatrzańskich, którzy opowiadają turystom o budowie geologicznej i roślinności tych gór. - To miejsce będzie znakomitym punktem przygotowującym do wyjścia w góry - dodał.

W lapidarium zgromadzono skały granitowe, wapienne, dolomity i piaskowce – wszystkie minerały, z których zbudowane są Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie oraz grupa Siwego Wierchu. Na różnym podłożu posadzono rośliny występujące w Tatrach. Głazy ułożono w taki sposób, w jaki występują w naturalnym środowisku. Od strony wschodniej przedstawiono budowę Tatr Bielskich z sylwetkę przypominającą szczyt Hawrania, następnie Tatry Wysokie z charakterystycznym szczytem Łomnicy, na którym znalazła się odlana z brązu miniaturowa stacja kolejki linowej. W części poświęconej Tatrom Zachodnim z głazów ułożono m.in. Kasprowy Wierch i Giewont, który wieńczy miniaturowy krzyż.

Lapidarium powstało dzięki współpracy ze słowackim Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Jak wyjaśnił Skawiński, nasi południowi sąsiedzi prowadzą hodowlę tatrzańskiej roślinności i stamtąd pochodzą rośliny zasadzone w lapidarium.

- Nie są to rośliny wyrwane z naturalnego krajobrazu. Podobnie głazy zebrane w lapidarium pochodzą z wykopalisk prowadzonych np. podczas remontu drogi do Morskiego Oka, inne przywieziono z Tatr słowackich. Nie wolno nam odrywać skał z naturalnego krajobrazu, natomiast możemy wykorzystać te, które zostały naruszone właśnie w wyniku prowadzonych prac przy szlakach turystycznych – tłumaczył.

Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o osobach niewidomych przygotowano np. plastyczną mapę Tatr. Umieszczono tablice edukacyjne z opisem danych minerałów oraz fotografie miejsc, z których pochodzą dane głazy. Tablice opisano w językach: polskim, słowackim i angielskim oraz w alfabecie Braille’a.

Na budowę lapidarium Tatrzański Park Narodowy pozyskał 50 tys. euro dofinansowania z funduszy unijnych, 15 proc. kosztów pochodziło z budżetu państwa i wkładu własnego TPN. Lapidarium mieści się przy ulicy Karłowicza, przy drodze do Kuźnic i można je zwiedzać codziennie nieodpłatnie.

Czy podobne lapidarium z plastyczną mapą beskidów powinno stanąć w Wiśle lub Szczyrku? PAP


*Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!