Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Sensacji Kobra wraca do TVP, 25 listopada premiera spektaklu "Dawne grzechy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

KAG
Kultowy i lubiany cykl sztuk sensacyjnych wraca na ekrany telewizorów. Telewizja Polska, w poniedziałek 25 lutego o godz. 20.25 wyemituje na żywo, premierę spektaklu "Dawne Grzechy", w reżyserii Krzysztofa Langa. Sztuka jest trzymającym w napięciu thrillerem łączącym elementy komedii pióra angielskiego dramatopisarza Rogera Mortimera Smitha. W spektaklu zobaczymy Tomasza Karolaka (Lennie), Kamilę Baar (Charlotte), Adama Woronowicza (George), Jana Frycza (Komisarz).

Sztuka "Dawne grzechy" jest thrillerem opowiadającym historię drobnych, londyńskich gangsterów. Dwójka drobnych przestępców postanawia odmienić swoje życie. Postanawiają porwać jedyną córkę bogatego przedsiębiorcy Chamberlaina – Charlotte (Kamilla Baar).

Ojciec Charlotty otrzymuję ofertę od przestępców, którzy za uwolnienie córki żądają znacznej sumy pieniędzy. Plan Georga (Adam Woronowicz) i Lenniego (Tomasz Karolak) wydaje się iść zgodnie z planem. W pewnym momencie jednak następuje zwrot. Charlotte udaje się przekonać Lenniego do pomocy w ucieczce.

Uwolnienie dziewczyny staje się przyczyną, wielu niesamowitych splotów wydarzeń i dziwnych historii. Okazuje się, że nikt nie jest tym kim był na początku. Zmieniające się sylwetki bohaterów, emocjonująca gra aktorska i nieprzewidywalny koniec, decydują o dużej wartości sztuki "Dawne Grzechy"

Teatr Sensacji "Kobra"

Produkcje pod znakiem węża był jednymi z najpopularniejszych polskich programów telewizyjnych. Teatr Sensacji "Kobra" był emitowany od 6 lutego 1956 roku do końca lat 80. XX. wieku. W latach 50. oraz 60. cykl cieszył się ogromną popularnością i do dziś jest uważany za jeden z najbardziej popularnych cyklów w historii Polskiej Telewizji.

Twórcami "Kobry" byli jedni z najbardziej utalentowanych reżyserów, m.in Józef Słotwiński, Andrzej Konic, Jerzy Gruza, Andrzej Łapicki, Piotr Szulkin czy Janusz Majewski. Spektakl "Gasnący płomień", reżyserowany przez Andrzeja Łapickiego jest najstarszym zachowanym spektaklem z całego cyklu.

Przedstawienia emitowane były w czwartki, stąd czasem nazywano je "Czwartkowym Teatrem". Teatr Sensacji "Kobra" był zazwyczaj emitowany po Dzienniku Telewizyjnym. Charakterystyczna czołówka z wijącym się wężem była dziełem plastyka Eryka Lipińskiego - satyryka, grafika, autora plakatów i ilustracji, karykaturzysty.

Na początku Teatr Sensacji "Kobra" z powodu braku odpowiedniego sprzętu emitowany był na żywo. Sztuki emitowane sprzed roku 1959 w ogóle się nie zachowały. Dopiero później, po wprowadzeniu telerecordingu i nowych możliwości montażu cykl został realizowany również w plenerze. W końcu cykl Teatru Sensacji "Kobra" coraz mocniej przybierał formę filmu telewizyjnego.

Teatr Sensacji "Kobra" ostatecznie zaczął powoli znikać z Telewizji Polskiej, wypierany przez amerykańskie seriale sensacyjne, takie jak:Colombo, Święty czy Kojak. W 1992 roku TVP wyprodukowało film dokumentalny "Pod znakiem węża - wspomnienie o Teatrze Kobra"

Narratorem dokumentu był Krzysztof Teodor Toeplitz - autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych i programów telewizyjnych, pisarz oraz dziennikarz. Dokument starał się odpowiedzieć na pytanie dlaczego jeden z najpopularniejszych cykli polskiej telewizji przestał istnieć.


*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo