TĘGORYJEC DWUNASTNICY - te robaki zainfekowały stopy...

  TĘGORYJEC DWUNASTNICY - te robaki zainfekowały stopy nastolatka. Jego matka ostrzega: wszystko przez niewinną zabawę na plaży

  TK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Robaki w piasku zaatakowały stopy dziecka
  TĘGORYJEC DWUNASTICY - te robaki zainfekowały stopy nastolatka. Jego matka ostrzega: wszystko przez niewinną zabawę na plaży
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©facebook.com/kelli.m.dumas

  Tęgoryjec dwunastnicy - o tych pasożytach dowiadujemy się z wpisu na Facebooku matki Michaela Dumasa: "Zakopali go dla zabawy w piasku, tak zaczął się koszmar". Jak niewinna zabawa stała się źródłem poważnych problemów? Kobieta ostrzega innych przed niebezpiecznymi pasożytami.

  Tęgoryjec dwunastnicy. Ostrzeżenie Kelli Mulhollen Dumas


  O niebezpiecznych pasożytach, dowiadujemy się z wpisu na Facebooku, matki 17-letniego Michaela Dumasa. Do sytuacji doszło w czasie zabawy czterech znajomych na jednej z plaż w okolicy Miami.

  Nastolatkowie dla zabawy zakopali swojego kolegę w piasku. Efektem pozornie niewinnej zabawy jest pasożytnicza infekcja, na którą zachorowało czterech z chłopaków, jednak przypadek Michaela Dumasa był najpoważniejszy. Okazało się, że na plaży Pompano są tęgoryjce.

  ZOBACZ ZDJĘCIA - OSTRZEŻENIE PRZED PASOŻYTAMI
  Zobacz galerię


  Zdjęcia, które mają być ostrzeżeniem dla innych, przedstawiają jakie spustoszenie w ciele nastolatka spowodowały robaki. Konieczne było kosztowne leczenie, które mimo ubezpieczenia nie pokryło kosztów - m. in. sterydów w kwocie 1356 dolarów.

  Nastolatek potrzebował wielu konsultacji ze specjalistami. Jego matka przestrzega teraz innych przed pasożytami. Co ciekawe departament zdrowia w Pompano Beach, na zgłoszenie matki 17-latka odpowiedział: "Wszyscy wiedzą, że na plaży trzeba nosić buty, ponieważ mogą występować na niej pasożyty". Jak się okazuje w tym wypadku wcale tak nie było.  Tęgoryjec dwunastnicy. Czym jest?


  Tęgoryjec dwunastnicy to pasożyt człowieka, który należy do typu nicieni. Spotkać go można w strefie subtropikalnej, rzadko w południowej Europie. Jak wskazuje nazwa, żyje w dwunastnicy - żywi się jej nabłonkiem i wysysaną z jej ściany krwią. Dorosły osobnik osiąga około 2 cm długości, a jego ciało charakteryzuje jasnoróżowy kolor.

  Do zakażenia dojść może poprzez połknięcie jaj tęgoryjca, które znajdować sięmogą w zanieczyszczonej wodzie lub na niedomytych warzywach lub owocach. Larwy tego pasożyta dostać mogę się przez skórę do naczyń krwionośnych. Są na to narażone np. osoby chodzące boso. Na tęgoryjca narażone są osoby, które mają do czynienia z wodą lub wilgotną ziemią. Niegdyś choroba, którą wywołują pasożyty: ancylostomoza, zwana była "anemią górników".

  Jej objawy to:
  • anemia
  • kaszel
  • doskwierający ból w klatce piersiowej
  • zapalenie płuc
  • wywołująca świąd wysypka na skórze, której towarzyszy często biegunka, zawroty głowy i duszności.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »