Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Thomas Bach nowym prezydentem MKOl. Wyścig wygrał w cuglach. Co z aferami?

Rafał Musioł
Chociaż baron Pierre de Coubertin był drugim prezydentem MKOl po Greku Dimitriosie Wikielasie, to właśnie jego nazwisko stało się symbolem ruchu olimpijskiego, dzięki maksymie, że sam udział w rywalizacji jest ważniejszy od osiągniętego wyniku.
Chociaż baron Pierre de Coubertin był drugim prezydentem MKOl po Greku Dimitriosie Wikielasie, to właśnie jego nazwisko stało się symbolem ruchu olimpijskiego, dzięki maksymie, że sam udział w rywalizacji jest ważniejszy od osiągniętego wyniku. arc
Thomas Bach był murowanym faworytem i rzeczywiście wyścig do fotela prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wygrał w cuglach. Nikt nie miał bowiem wątpliwości, że MKOl potrzebuje obecnie właśnie prawnika, w dodatku byłego medalistę igrzysk, i w optymalnym dla tej funkcji wieku (59 lat). Po prostu postawiono na bezpieczeństwo i spokój, którego w tej instytucji ostatnio brakowało. A wszystko za sprawą afer korupcyjnych...

Od czasów barona Pierre de Coubertaina pod znakiem pięciu kółek zmieniło się wszystko. Ostatnim mohikaninem był Avery Brundage, który próbował nie dopuścić do komercjalizacji igrzysk oraz utrzymać sport z dala od polityki. Misja zakończyła się kompletnym fiaskiem, podkreślonym zamachem w Monachium, gdy zginęło 11. izraelskich sportowców, a decyzja Amerykanina, by pomimo ofiar olimpiadę kontynuować, była ostatnim gwoździem do trumny jego kariery.

Od tego momentu pieniądze zaczęły płynąć szerokim strumieniem - siłę igrzysk odkrywała przecież telewizja. A tam, gdzie pojawia się wielka kasa, rodzą się wielkie pokusy.

Nie inaczej było w MKOl. Pierwsza wielka eksplozja miała miejsce za rządów Juana Antonio Samarancha, gdy okazało się, że z pozoru demokratyczne wybory gospodarzy kolejnych olimpiad, w rzeczywistości są grą potężnych wpływów i łapówek. Po wyborze Salt Lake City dziesięciu członków MKOl zostało wyrzuconych (potem dwóch szefów komitetu organizacyjnego, którzy mieli ich korumpować, uniewinnił amerykański sąd - przyp. red.). Podobnych podejrzeń było potem jeszcze kilka. Np. w 2004 roku BBC wyemitowała film, na którym Iwan Sławkow, członek MKOl z Bułgarii zapewnia, że może znacząco pomóc Londynowi w wyborze gospodarza igrzysk 2012. Zdaniem występującego w filmie lobbysty Gorana Takacia 20 głosów kosztowałoby 3,4 mln euro. Sławkow został kolejnym członkiem MKOl usuniętym z tego grona.

Wszystkie te afery, także dzięki drastycznym decyzjom, udało się jednak w dużej mierze zneutralizować. MKOl przetrwał najgorsze i wszedł na bezpieczną ścieżkę, starając się unikać kontrowersji. Dlatego właśnie następcą Jacquesa Rogge, który stanowił antidotum na szaleństwa Samarancha, został Bach, dlatego też na organizatora igrzysk w 2020 wybrano Tokio i dlatego wycofano się z kontrowersyjnego pomysłu wykreślenia z programu IO zapasów.

Bach ma już jednak pierwszy "pasztet" na swoim stole, a zafundował mu go Władimir Putin. Prezydent Rosji wprowadził prawo godzące w mniejszości seksualne, co już wywołało burzę już podczas organizowanych przez Rosję mistrzostw świata w lekkiej atletyce. Media co najmniej tyle samo uwagi, co rywalizacji sportowców, poświęciły ich manifestacjom: Szwedka Emma Green Tregaroz dumą prezentowała do kamery pomalowane na tęczowo paznokcie, Amerykanin Nick Symmonds otwarcie zadedykował swój medal gejom, a Ksenia Ryżowa i Tatiana Firowa podczas ceremonii dekoracji złożyły sobie soczyste pocałunki. Wkrótce potem Sabine Leut-heusser-Schnarrenberger, niemiecka minister sprawiedliwości, przypomniała, że istnieje przecież możliwość zbojkotowania igrzysk w Soczi, skoro rosyjskie prawo nie gwarantuje absolutnej wolności. Teraz to Bach, a więc jej rodak, będzie musiał się z tym problemem zmierzyć.Jedno jest pewne: znicz olimpijski jest podsycany niewyobrażalną ilością pieniędzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!