Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TKB 2014: górale są dumni z bruclika [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Korowód inaugurujący Tydzień Kultury Beskidzkiej podobał się zarówno turystom, jak i samym artystom biorącym w nim udział
Korowód inaugurujący Tydzień Kultury Beskidzkiej podobał się zarówno turystom, jak i samym artystom biorącym w nim udział Arkadiusz Ławrywianiec
Kwiaty migdałowca z Sycylii, dźwięki z góralskich trombit, baskijskie tańce - rozpoczął się 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Bajecznie kolorowy i egzotycznie roztańczony korowód złożony z folklorystycznych zespołów z różnych stron świata rozpoczął w sobotę w Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej. Włosi z sycylijskiego Agrigento witali publikę kwiatami migdałowca, Baskowie z San Sebastian popisywali się efektownym tańcem, a Bułgarzy zachwycali bogatymi strojami kobiecymi. W międzynarodowym korowodzie nie zabrakło przedstawicieli rodzimego folkloru - górali z Istebnej oraz artystów z Nawojowej.

ZOBACZ KONIECZNIE DUŻO ZDJĘĆ Z WISŁY:
KOROWÓD ROZPOCZĄŁ TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ 2014

- Na Tygodniu Kultury Bes-kidzkiej zawsze możemy czegoś się nauczyć. Przede wszystkim tego, że nasz folklor na tle innych nie jest ani lepszy, ani gorszy. Jesteśmy bardzo inni, ale jest to równie widowiskowe, kolorowe i wartościowe - mówił Tadeusz Papierzyński z Zespołu Regionalnego "Istebna".- Doceniamy wartość swojego bru-clika i nogawic, gdy idąc w tłumie bardzo kolorowych zespołów z różnych stron świata mamy świadomość, że to, w co jesteśmy ubrani, mamy tylko my. I tego nigdzie indziej na świecie nie ma - podkreślał.

Dumę ze swojej tradycji można było dostrzec wśród mieszkańców Wisły, którzy brali udział w korowodzie ubrani w regionalne stroje.

- W stroju góralskim czuję się jak ryba w wodzie, bo jestem góralem z dziada pradziada - mówił Jan Poloczek, burmistrz Wisły, ubrany w lnianą koszulę i tradycyjny bruclik. - Nasi mieszkańcy coraz chętniej wracają do korzeni, szukając strojów po swoich babciach, czy po prostu szyjąc nowe.
A właśnie to kultywowanie tradycji, w szczególności przez młodych ludzi, najbardziej ujmowało publiczność. Państwo Bogdan i Teresa z Bytomia, którzy w sobotę przy ul. Olimpijskiej w Wiśle podziwiali przechodzący korowód, nie kryli zachwytu.

- Te kolory, wystrój, umalowane dziewczęta są niesamowite. I to, że jest tylu młodych ludzi, że młodzież kontynuuje tradycje swoich przodków, to jest najpiękniejsze - podkreślali małżonkowie.

TKB potrwa do niedzieli 3 sierpnia. W tym czasie zespoły z różnych stron świata, a także rodzimych artystów można oglądać na estradach w Szczyrku, Wiśle, Oświęcimiu, Ma-kowie Podhalańskim i Żywcu, gdzie wczoraj wieczorem oficjalnie został otwarty nowy amfiteatr, na którym od soboty trwa 45. Festiwal Folkloru Górali Polskich, jaki od 1982 r. odbywa się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespoły można też oglądać do 1 sierpnia w bielskiej galerii handlowej Sfera, tam występy odbywają się o 16.00.


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!