Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 15 najczęstszych błędów w internecie w 2020 r. Z roku na rok robimy coraz więcej "byków". Polonistki rwą włosy z głowy

OPRAC.:
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
"Raport 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2020 r.", przygotowały: Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską, portal Polszczyzna.pl i partner technologiczny, narzędzie do monitoringu Internetu, SentiOne. Sprawdź TOP 15 najczęściej popełnianych błędów językowych w Internecie w 2020 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
"Raport 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2020 r.", przygotowały: Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską, portal Polszczyzna.pl i partner technologiczny, narzędzie do monitoringu Internetu, SentiOne. Sprawdź TOP 15 najczęściej popełnianych błędów językowych w Internecie w 2020 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Powstała trzecia edycja "Raportu 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie". Tym razem dotycząca 2020 r. Wnioski nie są budujące - z roku na rok popełniamy coraz więcej błędów. Najgorsze, że w czołówce pojawiają się ciągle te same błędy. Najwięcej "byków" robimy na Facebooku. Sprawdź TOP 15 najczęściej popełnianych błędów w internecie i nie rób ich już więcej.

Z roku na rok robimy coraz więcej błędów językowych w internecie - taki jest smutny wniosek z "Raportu 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2020 r.", przygotowanego przez Nadwyraz.com, markę promującą poprawną polszczyznę i literaturę polską, portal Polszczyzna.pl i partnera technologicznego, narzędzie do monitoringu Internetu, SentiOne.

Sprawdź TOP 15 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2020 r. Może sam je popełniasz, a nawet o tym nie wiesz? Kliknij w galerię zdjęć.

Raport powstał z okazji zbliżającego się 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.

Jest to trzecia edycja raportu, który ma za zadanie przedstawić kondycję polskiej ortografii w Internecie.

Analiza objęła 159 błędów językowych za okres 12 miesięcy. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła aż 5 192 736. Z danych wynika, że błąd pojawia się w Internecie co 6 sekund, a internauci popełniają dziennie 14 188 błędów!

Jak wynika z raportu, ciągle popełniamy te same błędy. Na pierwszych miejscach kolejnych rocznych zestawień błędów językowych są te same wyrazy czy określenia. Nie umiemy za żadne skarby świata przyswoić sobie poprawnych form. A może w ogóle (nomen omen) nie wiemy, że piszemy niepoprawnie? W czołówce królują błędy ortograficzne.

Nie przeocz

W roku 2020 apropo/a propo oraz na przeciwko/na przeciw zostały wyparte przez orginalny oraz złodzieji.

Największe źródła błędów w polskim Internecie w 2020 r. stanowią:

  • Facebook (31,5% zgromadzonego materiału),
  • Twitter (26%),
  • YouTube (16%).

Przypomnijmy: zeszłoroczną czołówkę zajmowały: Facebook, Twitter i portale internetowe.

Na dalszych miejscach w zestawieniu za rok 2020 znalazły się:

  • portale (12,8%),
  • fora dyskusyjne (6,5%),
  • Instagram (2,6%),
  • recenzje (2,2%),
  • Wykop (2%),
  • blogi (0,4%).

Wnioski z raportu są zatrważające – od lat internauci popełniają te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością. Mimo wysokiej frekwencji we wzorcowych tekstach pisanych słów takich jak na pewno, w ogóle czy naprawdę wielu Polaków po prostu nie potrafi zapamiętać ich prawidłowej postaci graficznej.

Zobacz koniecznie

Raport wykazał, że liczba popełnianych błędów systematycznie rośnie, zaś te, które znalazły się w czołówce, wciąż nie zmieniają swoich pozycji. Co to oznacza? Błędy te przywarły do codziennego języka, są popełniane powszechnie i w sposób zautomatyzowany.

Jak zatem można przeciwdziałać negatywnym tendencjom do rozpowszechniania błędów językowych w Internecie?

Paradoksalnie warto wykorzystać to medium do działań popularyzujących poprawną polszczyznę, w myśl powiedzenia „czym się strułeś, tym się lecz”. W Internecie wartościowe treści można bardzo sprawnie udostępniać i powielać. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram czy blogi mogą przecież służyć do przekazywania wiedzy o języku w zabawny i atrakcyjny sposób – w formie memów czy wpisów z przykładami użycia poprawnych form. Istnieje coraz więcej twórców internetowych, którzy prowadzą tego typu działalność (Poprawna Polszczyzna, Paulina Mikuła, Kamila Kalińczak). Warto polubić ich blogi, profile i kanały, udostępniać je poprzez swoje profile społecznościowe.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera