Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne znów jest w naszym regionie

Aldona Minorczyk-Cichy
Do Katowic peleton TdP wjedzie już po raz czwarty
Do Katowic peleton TdP wjedzie już po raz czwarty Mikołaj Suchan
Barwny peleton 70. Tour de Pologne przejedzie dzisiaj przez miasta województwa śląskiego. To wyjątkowa impreza sportowa, z wielką tradycją, wzorowana na Tour de France. Jej historia rozpoczęła się przed wojną, w 1928 roku. Co jeszcze trzeba wiedzieć o Tour de Pologne? Podpowiadamy. Przeczytajcie koniecznie zanim wyjdziecie na ulicę, aby oglądać sportowe zmagania.

Garść historii

Bieg dookoła Polski - to pierwsza pierwsza i oryginalna nazwa Tour de Pologne. Jego historyczna, premierowa edycja odbyła się w dniach 7-11 września 1928 roku. Na starcie stanęło wtedy 71 kolarzy. Wyścig ukończyło 43. Po przejechaniu prawie 1 500 kilometrów - najlepszym okazał się Polak Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego.

W historii wyścigu trzech kolarzy wygrało Tour de Pologne trzykrotnie. Są to Marian Więckowski, Andrzej Mierzejewski i Dariusz Baranowski. Najwięcej etapów, bo aż 15, wygrał Ryszard Szurkowski. Zaś najwięcej, dwudziestokrotnie, w żółtej koszulce lidera występował Marian Więckowski.

W 1993 dyrektorem wyścigu został wicemistrz Igrzysk Olimpijskich w Moskwie - Czesław Lang. Jego praca zaowocowała wzrostem prestiżu imprezy.

Śląski etap

Meta czwartego, najdłuższego etapu wyścigu będzie usytuowana w Katowicach. To miasto zresztą kolarzy gości dzisiaj już po raz czwarty. Peleton wystartuje z Tarnowa i będzie miał do przejechania 231,5 km. W naszym regionie kolarze przejadą przez Sławków, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie i Katowice.

Dla samorządów to okazja do promocji miast. Są w stanie za nią sporo zapłacić. O to aby peleton przejechał przez Sławków długo starali się jego włodarze. W końcu udało się.

Ostatnia edycja wyścigu była wielkim wydarzeniem pod względem sportowym, organizacyjnym i medialnym. Miliony osób obejrzało relacje na żywo w Telewizji Polskiej. Wyścig transmitował także Eurosport w 20 wersjach językowych, w 59 krajach świata. Na trasie zawodników podziwiało ponad 2 miliony kibiców!

Z ziemi włoskiej

Dwa pierwsze etapy Tour de Pologne zostały w tym roku wyjątkowo we Włoszech - z Rovereto do Madonna di Campiglio oraz z Marilleva Val di Sole do Passo Pordoi. Dyrektor generalny Tour de Pologne, olimpijczyk Czesław Lang podkreśla, że to spełnienie jego marzeń. Z okazji jubileuszu 70. Tour de Pologne UCI World Tour chciał przygotować dla fanów kolarstwa coś specjalnego.

- Dolomity to bardzo ważne miejsce w świecie kolarstwa i dlatego zawsze pragnąłem, choć na chwilę przenieść Tour de Pologne właśnie w te rejony - dodaje Czesław Lang.

Wcześniej podkreślał, że Polskę i Włochy łączy osoba Jana Pawła II. Tour de Pologne oddał hołd papieżowi w Krakowie.



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*PROGNOZA POGODY NA KONIEC LIPCA: Nadciąga fala upałów!
*Wampiry z Gliwic: Coraz więcej szkieletów bez głów ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!