Tour de Ski, sprint w Oberstdorfie. Amerykanka pobiła Norweżki, Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale

Liderka Tour de Ski, Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, wygrała kwalifikacje sprintu stylem klasycznym w Oberstdorfie. Bez problemów awans do fazy pucharowej wywalczyła też Justyna Kowalczyk, ale zakończyła swój udział na ćwierćfinale.

Justyna Kowalczyk w kwalifikacjach sprintu stylem klasycznym w Oberstdorfie zajęła 17 miejsce ze stratą 10.01 sekundy do zwyciężczyni i liderki Tour de Ski, Norweżki Ingvild Flugstad Oestberg. Therese Johaug zajęła dziesiąte miejsce, a od koleżanki z kadry dzieliło ją 7,72 sek. Druga była Niemka Sandra Ringwald, a trzecia Amerykanka Sophie Caldwell. Na liście startowej było 58 zawodniczek.

W ćwierćfinale biegaczka AZS AWF Katowice zmierzy się z Johaug, Amerykanką Jessicą Diggins, Szwedką Hanną Falk, Finką Laurą Mononen i Włoszką Lucą Scardoni. Grupa ta wystartuje jako czwarta.

Oestberg jak burza przeszła także przez ćwierćfinał, pewnie wygrywając o blisko 4 sekundy z Finką Kristą Parmakoski. Dopiero piąta była Szwedka Charlotte Kalla, a szósta Niemka Nicole Fassel. Ten sensacyjny układ spowodowany był upadkami.

Upadek miał miejsce także w ćwierćfinale z udziałem Kowalczyk. Zderzyły się Diggins i Falk, na czym skorzystała biegnąca na ostatniej pozycji Polka. Kowalczyk wyszła na drugie miejsce, ale na ostatnich kilkudziesięciu metrach wyprzedziła ją Mononen. A ponieważ bieg był wolny, trzecie miejsce oznaczało koniec startów. Rywalizację pewnie wygrała Johaug, z czasem 2:51.38. o trzy sekundy słabszym od uzyskanego przez Oestberg.

W swoim półfinale Oestberg też nie miała sobie równych, za to Johaug awansowała z drugiego miejsce przegrywając ze Szwedką Idą Ingemarsdotter, a trzecia w tej stawce - i trzecia w TdS - Heidi Weng awansowała jako szczęśliwa przegrana. Najlepsza trójka cyklu zmierzyła się więc w wielkim finale, w którym Johaug startowała po raz pierwszy w karierze.

W decydującej rozgrywce Oestberg zajęła jednak dopiero trzecie miejsce, ustępując Amerykance Sophie Caldwell i Weng. Johaug przybiegła piąta, jeszcze za Ingemarsdotter, a stawkę zamknęła po upadku Szwedka Stina Nilsson. Caldwell wygrała sprint po raz pierwszy w karierze. W klasyfikacji generalnej Oestberg zwiększyła przewagę nad Johaug o kolejne sekundy i ma ich teraz w zapasie 30,1. Strata Weng to 2.16,3 min. Kowalczyk jest 20 - 5.52,5 min za Norweżką.

W ćwierćfinale panów wystąpił jedyny już Polak w Tour de Ski, Maciej Staręga, który w kwalifikacjach uzyskał szesnasty czas. W walce o półfinał był już jednak ostatni.