Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne Drogi Krzyżowe w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA + WIDEO]

W. Grychtoł
W Wielki Piątek w Polsce i na świecie organizowane są widowiska pasyjne oraz Drogi Krzyżowe. Większość z nich to przedstawienia symboliczne, niektóre jednak wstrząsają realizmem, inne z kolei mają niewiele wspólnego z inscenizacją męki Chrystusa. W naszym krótkim zestawieniu pojawił się też polski akcent.

Tak meksykańscy pokutnicy wspominają ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa:

(wideo X-News)

Widowisko Męki Pańskiej w Iztapalapa, w południowej części miasta Meksyk, jest jednym z najbardziej znanych i najtłumniej odwiedzanych uroczystości religijnych. W przedstawieniu scen sądu nad Chrystusem biorą udział tysiące aktorów. To przedsięwzięcie na taką skalę, że mieszkańcy dzielnicy tworzą prawdziwy Komitet Organizacyjny. Koordynacją przygotowań zajmują się najbardziej szanowani obywatele. Od nich zależy, kto zagra jaką rolę w przedstawieniu. Najtrudniejszy jest wybór Chrystusa. Do tej roli wybierani są najbardziej wytrzymali kandydaci. W przygotowania zaangażowani są też zwykli mieszkańcy Iztapalapy – pomagają w tworzeniu kostiumów i scenografii np. miejscowi cieśle wykonują elementy sceny. Zanim widzowie zobaczą wybrańca, który odgrywa Zbawiciela, przez plac przechodzi tłum w procesji. Jezus jest chłostany i skazany na ukrzyżowanie, a krew, która plami jego szaty z ran na plecach, to nie farba. Krzyż, który niesie Jezus, może ważyć nawet ponad 100 kilogramów. Liczni wierni naśladują Chrystusa i niosą swoje drewniane krzyże, aby razem pokutować za grzechy. Widowisko osiąga swój punkt kulminacyjny na szczycie Cerro de la Estrella. Tutaj następuje ukrzyżowanie.

2. Filipiny to kolejne miejsce na świecie, gdzie w Wielki Piątek Droga Krzyżowa odgrywana jest w sposób bardzo realistyczny. Słynne przedstawienia odbywają się w prowincji Pampanga. Tutaj krew, z ran na placach biczujących się, pryska wprost na widzów. Co więcej, plecy aktorów są najpierw delikatnie nacinane, aby spotęgować efekt. Kontrastem dla autentycznego cierpienia są śmiechy i echa transakcji dobijanych tuż obok. Na trasie całej procesji ustawiane są kramy. Sprzedaje się tu przekąski np. pieczone kurczaki na patyku, a także korony cierniowe. Atrakcją są też bicze w wersji mini, idealne dla najmłodszych, aby one też mogły „pobawić się” w Jezusa. Podczas ukrzyżowania gwoździ nie wbija się między palce, "Jezusa” przybija się do krzyża naprawdę.

W Nikaragui odbywa się Droga Krzyżowa na wodzie. Od 25 lat nabożeństwo to, organizowane wśród malowniczych wysepek Jeziora Nikaragua w pobliżu stolicy kraju Managui, przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Procesja złożona z 20. ozdobionych kwiatami i flagami łodzi towarzyszy czczonemu tam wizerunkowi Jezusa Nazarejskiego. Obraz w ciągu trzech pierwszych dni Wielkiego Tygodnia odwiedza kolejne rejony archipelagu liczącego 365 wysepek. Jak stwierdził pomysłodawca Drogi Krzyżowej na wodzie, ks. Omar Cordero, choć 25 lat temu łodzie były poruszane wiosłami, a nie jak dziś – silnikami, to gorliwość wiernych nie wydaje się mniejsza, a liczba uczestników nabożeństwa z roku na rok rośnie.

Pomysłodawcą nietypowej Drogi Krzyżowa jest także Polak, ks. Jacek WIOSNA Stryczek. W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się na większości tras w nocy z 18 na 19 marca. EDK polega na pokonaniu wybranej trasy w nocy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. W trakcie długiej, ponad 40-kilometrowej wyprawy uczestnicy są zdani sami na siebie. Mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. Do tej pory w to nietypowe, duchowe przeżycie zaangażowali się mężczyźni w 6 państwach (m. in. Wielka Brytania, Norwegia i USA) i w 112 miastach. Jedna z tras (łącznie jest ich 215) bierze swój początek w Katowicach, a dokładnie w Klasztorze Ojców Dominikanów. Meta znajduje w Oświęcimiu w Kościele Miłosierdzia Bożego. To łącznie 47 km. Na EDK można iść w każdej chwili, samemu można też zaproponować nową trasę, zaglądając na www.edk.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!