Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne warunki pogodowe w Beskidach. Nieprzetarte szlaki wyzwaniem dla turystów. GOPR ostrzega

OPRAC.:
PAP
PAP
Julia Muc
Julia Muc
Beskidy. Trudne warunki pogodowe i nieprzetarte szlaki
Beskidy. Trudne warunki pogodowe i nieprzetarte szlaki arch / Grupa Beskidzka GOPR
Trudne warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. 9 grudnia rano temperatura w górach wynosiła około -5 stopni. Po ostatnich opadach śniegu wiele szlaków jest nieprzetartych. Ruch turystów jest niewielki – podali w sobotę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

rudne warunki pogodowe i nieprzetarte szlaki w Beskidach

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Miejsc zagrożonych należy się spodziewać głównie na obszarach, gdzie śnieg z poprzednich opadów został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

- Warunki w Beskidach są trudne. Temperatura wynosiła w sobotę rano około -5 stopni. Po ostatnich opadach śniegu wiele szlaków jest nieprzetartych. W Beskidach leży od 40 cm w Szczyrku, Wiśle i na Hali Skrzyczeńskiej do 58 cm na Markowych Szczawinach i 75 cm na Hali Miziowej. Widoczność jest dobra - oznajmili beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku.

Turyści, którzy pomimo zimowych warunków wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie ciepłe ubranie. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są przynajmniej raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy. Jego częścią jest między innymi ośmiometrowa, pionowa ściana zwana Czarny Dziób, na którą turyści muszą się wspiąć.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty