Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tryptyk Powstańczy - Pamięć ziemi" w Bytomiu. W piątek 25 czerwca multimedialne widowisko, jakiego jeszcze nie było. Początek o godz. 21

Agata Markowicz
Agata Markowicz
Wydarzenie będzie zwieńczeniem Metropolitalnych Obchodów 100. Rocznicy III Powstania Śląskiego. Przygotowywane jest z ogromnym rozmachem. Śpiew, muzyka, taniec i sztuka wizualna – wszystko to zobaczymy na specjalnie skonstruowanej, trzypoziomowej scenie na Rynku w Bytomiu. W sumie wystąpi około 500 osób. Początek o godz. 21.

Na specjalnie skonstruowanej, trzypoziomowej scenie zaprezentują się najciekawsze instytucje kultury na Śląsku, m.in. Filharmonia Śląska, Zespół Pieśni i Tańca „ Mały Śląsk”, Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, a także regionalne chóry i orkiestry dęte wspólnie prezentujące twórczość kompozytorów śląskich. Reżyserem wydarzenia jest Karolina Widera. Kierownictwo muzyczne spoczywa w rękach Yaroslava Shemeta, na co dzień szefa artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Za choreografię odpowiadają Jakub Lewandowski i Henryk Konwiński.
Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz - eksponowany w formie efektownego wideoartu zarówno na elementach multimedialnej scenografii, jak i kamienicach okalających bytomski rynek. Stąd taka stosunkowo późna pora tego wydarzenia.

Tryptyk Powstańczy na orkiestrę i chór liczący 200 osób!
25 czerwca na bytomskim rynku zagrają przede wszystkim emocje. Dostarczy nam ich m.in. wybitne dzieło Józefa Świdra ,,Tryptyk Powstańczy”, którego geneza sięga równo pół wieku wstecz.
- 50 lat temu ten wybitny śląski kompozytor uczcił pamięć powstańców śląskich, komponując swój „Tryptyk” do tekstów poety i publicysty Tadeusza Kijonki. Wówczas utwór ten prawykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą swojego szefa prof. Karola Stryji. Jest to kompozycja bardzo piękna, oddająca ducha i tradycję tej ziemi. Po 50 latach, w Bytomiu dzieło to zabrzmi ponownie, pod batutą obecnego szefa artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, Yaroslava Shemeta. Obok orkiestry symfonicznej zagra też orkiestra dęta, a zaśpiewają soliści i kilkusetosobowy chór - mówi Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach. - Artyści Filharmonii Śląskiej przedstawią również muzykę filmową Wojciecha Kilara. Po raz pierwszy zagrana zostanie „Sól ziemi czarnej” w moim opracowaniu, przygotowanym specjalnie na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - dodaje dyrektor Adam Wesołowski.
Prawdziwym wyzwaniem podczas ,,Tryptyku Powstańczego” będzie występ chóru złożonego aż z sześciu rożnych zespołów. Chórowi Filharmonii Śląskiej, który jest zespołem profesjonalnym, towarzyszyć będzie na scenie pięć zespołów amatorskich, czyli chór Politechniki Śląskiej, chór Chór Młodzieżowy "Resonans con tutti" z Zabrza, wspaniałe dwa chóry pokoleniowo dojrzalsze, ale z dużymi tradycjami muzycznymi - Ogniwo z Katowic i Echo z Chorzowa, a także młody zespół Amicus, składający się z absolwentów Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Muzycznej w Katowicach.
–. Każdy z chórów przygotowywał się do występu oddzielnie, a podczas piątkowego widowiska będą musieli zaśpiewać ,,jednym” głosem. Niemałym wyzwaniem dla nas jest również fakt, że każdy zespół będzie stać osobno. Sytuację taką wymuszają na nas obostrzenia pandemiczne. Zazwyczaj bywa tak, że poszczególne grupy chóralne łączą się między sobą i tworzą grupy głosowe, czyli tenory stoją razem, soprany razem, itd. Pewna nuta niepokoju zatem jest, ale sądzę, że pod pewną ręką wybitnego dyrygenta Yaroslava Shemeta podołamy zadaniu. Tym bardziej, że mobilizacja i zaangażowanie w projekt ze strony chórzystów są naprawdę ogromne. Z takim podejściem do tematu musi się udać - mówi chórmistrzyni Aleksandra Paszek, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, odpowiedzialna za koordynację przygotowania chórów biorących udział w przedstawieniu.

Pamięć ziemi, czyli… w orkiestrze dętej wielka siła
Specjalnie na potrzeby piątkowego wydarzenia w Bytomiu powstało też dzieło Klaudiusza Jani pt. ,,Pamięć ziemi”, które zabrzmi w piątek prapremierowo w wykonaniu orkiestr dętych z całego regionu.
- W Polsce bardzo mało komponuje się na orkiestry dęte. Zależało mi na udowodnieniu, że śląskie orkiestry tego typu potrafią ładnie zagrać nie tylko walczyka czy poleczkę, ale z powodzeniem mogą zostać wykorzystane także do wyższych celów artystycznych. Myślę, ze publiczność w piątek to doceni – mówi kompozytor Klaudiusz Jania.
W sumie w wydarzeniu weźmie udział pięć orkiestr dętych, każda licząca około 25 osób. Są to zespoły grające na co dzień w Sosnowcu, Bytomiu, Halembie, w Knurowie i przy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Podobnie jak w przypadku chórów, które zaśpiewają ,,jednym” głosem w ,,Tryptyku Powstańczym”, ideą organizatorów było zjednoczenie środowiska orkiestr dętych działających na terenie Metropolii.
- Utwór ,,Pamieć ziemi” zaczyna się od marsza i ten marszowy charakter jest silnie akcentowany z kilku powodów. Chciałem w ten sposób zaznaczyć, jak wielkie znaczenie w życiu przeszłych pokoleń miała muzyka marszowa, ona praktycznie towarzyszyła Ślązakom zawsze na najważniejszych etapach ich życia. Kroki mają symbolizować również przejście z przeszłości do przyszłości. Bo bez przeszłości nie możemy wchodzić w przyszłość. Z kolei w prologu tego utworu zostały zawarte cytaty melodyjek ludowych, powstańczych i nie tylko – mówi o swoim dziele Klaudiusz Jania.

To trzeba zobaczyć! Na żywo albo online
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, aby w piątkowy wieczór przyjechali do Bytomia, bo takiego widowiska jeszcze nie było. Na widowni może zasiąść maksymalnie 400 osób. Z myślą o tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w widowisku na żywo, odbywać się będzie bezpośrednia transmisja online. Widowisko będzie streamingowane na Facebooku oraz kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miasta Bytomia. Dostępne będzie jeszcze przez 24 godziny po zakończeniu wydarzenia - mówi Krystyna Jankowiak-Markwica, dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury, które jest producentem wykonawczym wydarzenia.
Widowisko rozpocznie się punktualnie o godz. 21. Data koncertu nie jest przypadkowa. 25 czerwca przypada setna rocznica podpisania rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej, faktycznie kończącego III Powstanie Śląskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera