Regionalizmy używane w Jaworznie
Województwo śląskie jest bardzo zróżnicowane, a jego mieszkańców zarówno sporo łączy, jak i dzieli. Jednym z wyjątkowych miast na mapie jest Jaworzno, które znajduje się na granicy województwa śląskiego i małopolskiego.
Wielu mieszkańców Jaworzna choć mieszka w województwie śląskim traktuje się bardziej jak mieszkańców Małopolski. Często powtarza się, że miastu bliżej do Krakowa.
15 śląskich słów i zwrotów, które musisz znać. Język śląski ...
Co ma oczywiście znacznie w historii. Kiedyś Jaworzno było największym miastem Zagłębia Krakowskiego, w którego skład wchodziły jeszcze: Chrzanów, Trzebinia, Libiąż i Siersza (obecnie jest dzielnicą Trzebini).
Musisz to wiedzieć
Władze oraz urzędnicy z Jaworzna podejmują często różne decyzje, które zaskakują, a czasem wzbudzają kontrowersje. Jedną z nich jest nie włączenie się do Zagłębiowsko-Górnośląskiej Metropolii (np. w Jaworznie musimy kupić osobny bilet na autobusy PKM Jaworzno), inną przejście w elektromobilność wspomnianych autobusów (z tego inne miasta powinny brać przykład). Sporo kontrowersji wywołuje likwidacja zatoczek autobusowych w wielu miejscach, jednak po odpowiednich badaniach okazało się, że płynność ruchu nie jest wtedy aż tak zaburzona, jak może się to wydawać.
Zobacz w galerii jaworznickie regionalizmy
Jaworznianie podczas rozmów używają często regionalizmów, które potrafią zaskoczyć. Jedne są dla mieszkańców Śląska czy Zagłębia Dąbrowskiego bardziej rozpoznawalne, inne trudniejsze. Więcej regionalizmów używa się jednak w rodzinach, które mieszkają w Jaworznie z dziada, pradziada. W ten sposób kontynuuje się tradycje.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?