Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy: Szpital będzie zamknięty, co z pacjentami?

Agata Pustułka
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach od 19 do 31 maja nie będzie przyjmował pacjentów

Od 19 do 31 marca szpital wojewódzki w Tychach nie będzie udzielał świadczeń medycznych! -Wszystkie osoby wymagające w tym czasie hospitalizacji prosimy o zgłaszanie się do innych placówek na terenie Aglomeracji Górnośląskiej. Jednocześnie informujemy, że od 1 czerwca 2012 planowane jest ponowne uruchomienie działalności szpitala przez nowy podmiot - czytamy w komunikacie dyrekcji szpitala.

Czasowe zamknięcie szpitala jest związane ze zmianami własnościowymi i organizacyjnymi placówki. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania szpitala w Tychach wynoszą 68 mln zł. - W marcu 2012 roku Sejmik Województwa Śląskiego zadecydował, że wobec problemów finansowych szpitala i zajęcia jego kont przez komornika dalsze prowadzenie działalności szpitalnej w dotychczasowej formule, przy braku płynności finansowej jest niemożliwe - mówi Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy marszałka województwa. Jednocześnie Sejmik, przy sprzeciwie opozycji, podjął decyzję o wykupieniu udziałów w jednej ze spółek wojewódzkich - spółce "Megrez", która dokonała stosownej rejestracji zarówno w sądzie, jak i rejestrze działalności leczniczej, po to, by móc prowadzić działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu świadczeń medycznych.

Spółka ta, w świetle przepisów traktowana jako nowy podmiot na rynku usług zdrowotnych, musi przystąpić do otwartego konkursu na udzielanie świadczeń zdrowotnych, który ogłosił Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Niestety, toczący się proces związany z wdrażaniem planu ratunkowego wymaga działań, które - choć trudne dla pacjentów i trudne do zaakceptowania - są niezbędne. Takim krokiem jest wygaszenie działalności medycznej oddziałów szpitalnych, które nastąpi od 19 maja - dodaje Marzyńska.

Zgodnie z procedurami NFZ dokona wówczas kontroli miejsca, stanu środków, sprzętu, pomieszczeń, personelu. W tym czasie nie może być prowadzona działalność przez inny podmiot.
* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Jak zapewniają władze województwa czasowe wygaszanie szpitala " prowadzone będzie w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu naruszyć poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miasta i okolicznych powiatów". - Hospitalizowani pacjenci, w zależności od stanu zdrowia, będą wypisywani lub przenoszeni do innych placówek. Będzie się to odbywało pod nadzorem lekarskim, przy zachowaniu wszystkich standardów postępowania w takich przypadkach - mówi Marzyńska i dodaje: - Mimo że nie będzie działać także izba przyjęć, osoby, które znajdą się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, będą mogły liczyć na pomoc. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji medycznej przetransportowane zostaną do najbliższych placówek specjalistycznych i klinicznych, których w promieniu do 40 km od tyskiej lecznicy działa około dziesięciu.

Pacjenci, którzy będą szukać pomocy w zakresie chorób wewnętrznych i pediatrii, będą mogli też zgłaszać się do Szpitala Miejskiego w Tychach. Część ambulatoryjna oraz zakład rehabilitacji będą działać bez przerwy.

By mieszkańcom miasta i okolic zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne, w terminie od 19 maja do 1 czerwca w gotowości będą też służby ratownictwa medycznego oraz inne jednostki opieki zdrowotnej. - Przez 12 dni, czyli pomiędzy datą zakończenia działalności oddziałów szpitalnych w jednostce wojewódzkiej a terminem rozstrzygnięcia konkursu NFZ, nad bezpieczeństwem mieszkańców Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego czuwać będzie 12 karetek specjalistycznych, tzw. systemowych i dwie transportowe. Dodatkowo placówka wojewódzka ma w dyspozycji swoją karetkę. Jako kolejne zabezpieczenie służyć będą również karetki z okolicznych rejonów - dodaje Marzyńska.

Nieprzerwanie, zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, usługi zdrowotne świadczyć będzie część ambulatoryjna oraz zakład rehabilitacji, czyli komórki organizacyjne, które działają nadal jako publiczne w ramach Wojewódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!