Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw w woj. śląskim ADRESY Pomagają prawnicy i psychologowie

Iwona Makarska
arc.
Rozpoczął się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Spotkania informacyjne policjanci i inni specjaliści będą prowadzić do 27 lutego. Pomoc m.in. prawników i psychologów można otrzymać bezpłatnie.

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem, a nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc? W dniach od 22 do 27 lutego obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Policjanci razem z przedstawicielami innych instytucji organizują spotkania informacyjne w całym kraju. Każdy może uzyskać poradę prawną. Udzielają jej m.in. adwokaci, radcowie prawni, notariusze oraz prokuratorzy. Jest też możliwość otrzymania wsparcia psychologicznego czy socjalnego.

W woj. śląskim bezpłatna pomoc prawnika i psychologa będzie udzielana m.in. w Sądzie Okręgowym w Gliwicach przy ul. Kościuszki 15 od pon. do pt w godz. od 10. do 13. oraz w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów „Macierz” przy ul. Nowowiejskiego 3 w Częstochowie. Można także przyjść na dyżur psychologa w godz. od 14.30 do 16. do filii OPOPP w Bytomiu przy ul. Orzegowskiej 20 a , a także do filii w Katowicach przy ul. Dudy Gracza 6 na dyżur prawnika w godz. od 9. do 11.

W tegoroczne, 15. już obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” włączyły się: Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej Prokuratura Generalna, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Naczelna Izba Lekarska, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna oraz Krajowa Rada Komorników.

Przypomnijmy, że inicjatywa obchodzenia Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw narodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Spotkania informacyjne mają służyć przypominaniu o trudnej sytuacji życiowej, jaka spotyka ofiary przestępstw, a także ich rodziny i zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W Polsce dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Jak podaje Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, są zorganizowane także dodatkowe dyżury specjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!