Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle zarabia listonosz w 2023. Czy zarobki wśród doręczycieli na Poczcie Polskiej są duże? Takie obowiązki ma listonosz. Ile godzin pracuje?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Przyglądamy się zarobkom listonoszy.
Przyglądamy się zarobkom listonoszy. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Jakie są zarobki listonoszy pracujących na Poczcie Polskiej? Sprawdzamy, ile zarabia listonosz. Jeśli szukasz pracy, warto zwrócić uwagę na warunki pracy, w jakich godzinach trzeba pracować oraz ile można zarobić. Przyglądamy się, jaką pensję otrzymuje dostarczyciel listów w tej spółce Skarbu Państwa. Czy usługi pocztowe to tylko listy?

Spis treści

Rynek usług pocztowych i kurierskich. Czy listonosz przynosi tylko listy, czy także paczki?

Ile zarabia listonosz, który każdego miesiąca przynosi nam emeryturę? Jak się okazuje – choć każdorazowo nosi ze sobą duże ilości pieniędzy, wcale nie oznacza to, że dużo zarabia.

Listonosz i jego praca może kojarzyć się nam z niebieskim mundurem i osobą roznoszącą listy pieszo. Czy tak wygląda dzisiaj ta praca? Przez ostanie 20 lat to dużo się pozmieniało w charakterze pracy listonoszy. Ilość papierowych listów spadła, ponieważ częściej wysyłamy do siebie maile, SMS-y lub korzystamy ze specjalnych aplikacji w telefonie, jak choćby Messenger lub WhatsApp.

Wzrosła również liczba wysyłanych paczek. To za sprawą rozwoju sprzedaży przez internet. Dziś tę część polskiego rynku obsługuje już nie tylko poczta, ale również liczne firmy rodzinne i zagraniczne. Pojawiają się nie tylko nowe oddziały przedsiębiorstw konkurencyjnych względem poczty, ale także paczkomaty i automaty paczkowe. Przesyłki można również odbierać w kioskach, na stacjach benzynowych lub sklepach zoologicznych.

Gdzie szukać ofert pracy na Poczcie Polskiej?

Wszystkie oferty zatrudnienia na poczcie znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej.

Na witrynie znajdziemy szczegółowe opisy, jak wygląda praca oraz jakie są obowiązki na konkretnym stanowisku. Nie znajdziemy tam jednak przykładowych stawek, ile zarabia się w danym miejscu. Te możemy sprawdzić na stronie Urzędu Pracy oferty.praca.gov.pl – szukając np. hasła „listonosz”.

Praca na poczcie. Na czym polega i w jakich godzinach przychodzi się do pracy?

Na poczcie można być zatrudnionym na wielu różnych stanowiskach. Pracują tutaj nie tylko osoby roznoszące listy. Wszystko to sprawia, że godziny pracy mogą się różnić w zależności od stanowiska oraz miejsca pracy.

Na stanowiskach eksploatacyjnych praca może odbywać się na zmiany. Czas pracy może być też uzależniony np. od godzin otwarcia oddziałów pocztowych. Natomiast pracownicy administracyjni mają ruchomy czas pracy – mogą zaczynać między 8.00, a 9.00. Kończą po 8 godzinach – między 16.00, a 17.00.

Jeżeli placówka czynna jest także w weekendy lub jest całodobowa – zatrudnieni pracować będą również w weekendy i porze nocnej. Dotyczyć to będzie także sortowni.

Listonosz – czym się zajmuje i jakie są jego obowiązki?

Listonosz odpowiada za:

 • przygotowanie korespondencji do doręczenia,
 • doręczanie listów, paczek i przekazów pieniężnych,
 • bezpośrednią obsługę klientów, w tym sprzedaż produktów i usług,
 • sporządzanie/prowadzenie dokumentacji w zakresie wykonywanych zadań z wykorzystaniem tabletu.

Osoba roznosząca listy może pracować jako:

 • listonosz samochodowy,
 • listonosz pieszy,
 • listonosz paczkowy.

Listonosz pieszy. Jak wygląda jego praca?

Listonosz, który roznosi listy pieszo, może zarobić od 3600 zł brutto miesięcznie. Dodatki do wynagrodzenia wyniosą 360 zł. Wynagrodzenie zasadnicze wraz z premią wyniesie nie mniej niż najniższa krajowa, a system wynagradzania będzie czasowy ze stawką miesięczną.

Wykształcenie nie jest wymagane. Konieczna będzie jednak znajomość języka polskiego na poziomie minimum B1 (średnio zaawansowany) w mowie i piśmie.

Listonosz samochodowy. Ile można zarobić na tym stanowisku?

Oferty pracy wymagają, aby kandydat do pracy posiadał prawo jazdy kategorii B oraz własny samochód, który będzie można wykorzystać do pracy.

Początkowo kandydat zostanie zatrudniony na podstawie umowę o pracę na okres próbny. W tym czasie pracownik miesięcznie zarobi od 3600 zł brutto. Do tego należy doliczyć premie.

Pracodawca oferuje również karty rabatowe na paliwo, nieopodatkowany zwrot kosztów za używanie własnego samochodu (nieopodatkowane) oraz zwrot 1,15 zł za każdy km przejechany w rejonie doręczeń. System czasu pracy jest zadaniowy, a to oznacza, że choć pracujemy 8 godzin dziennie, to możemy mieć wcześniej wolne, jeśli odrobimy się z zadań przeznaczonych na dany dzień.

Listonosz paczkowy – jakie są jego obowiązki w pracy?

Aby rozwozić paczki, trzeba będzie prowadzić:

 • pojazd do 3,5 tony,
 • dokumentację pojazdu,
 • dbałość o jego stan techniczny oraz załadunek i rozładunek,
 • udzielać informacji o świadczonych usługach,
 • rozliczać się z przesyłek i gotówki wg określonych procedur.

Wynagrodzenie brutto będzie nie niższe niż 3600 zł brutto, a system wynagradzania – czasowy, ze stawką miesięczną. Do tego dochodzi stawka akordowa 2,75 zł brutto za każdą skutecznie doręczoną paczkę.

Poczta szuka osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz prawem jazdy kategorii B. Konieczna będzie również umiejętność obsługi urządzeń mobilnych, dobra sprawność fizyczna oraz brak przeciwwskazań do dźwigania.

Na poczcie możemy również starać się o pracę np. na stanowisku pracownika ds. ekspedycyjno-rozdzielczych. Zadania zatrudnionego to: przyjmowanie, opracowywanie, załadunek i rozładunek przesyłek oraz przekazanie ich do dalszego opracowania. Trzeba również prowadzić dokumentację eksploatacyjną.

Pracować można również np. w sortowni. Wówczas będziemy odpowiedzialni za właściwe segregowanie przesyłek.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle zarabia listonosz w 2023. Czy zarobki wśród doręczycieli na Poczcie Polskiej są duże? Takie obowiązki ma listonosz. Ile godzin pracuje? - Strefa Biznesu