Nasza Loteria

Tyski Festiwal Słowa Logos Fest: Machalica, Pszoniak, Malajkat, Radziwiłłowicz, Banaszak, Poniedzielski

Jolanta Pierończyk
VII Tyski Festiwal Słowa Logos Fest poświęcony Jonaszowi Kofcie
VII Tyski Festiwal Słowa Logos Fest poświęcony Jonaszowi Kofcie Teatr Mały w Tychach
Tyski Festiwal Słowa Logos Fest 2020 poświęcony jest Jonaszowi Kofcie. Z powodu pandemii koronawirusa nie odbył się w maju, jak zwykle, ale został przełożony na jesień i rozłożony w czasie. Zaczął się 3 października wieczorem z piosenkami i poezją Jonasza Kofty w wykonaniu Piotra Machalicy, a zakończy 28 listopada w dniu urodzin patrona festiwalu "Songiem o ciszy" z udziałem m.in. Andrzeja Poniedzielskiego. W tegorocznym programie Tyskiego Festiwalu Słowa na scenie Teatru Małego w Tychach zobaczymy jeszcze m.in. Wojciecha Pszoniaka, Wojciecha Malajkata, Jerzego Radziwiłłowicza, Hannę Banaszak.

"Bo gdy się milczy, milczy, milczy,/To apetyt rośnie wilczy/Na poezję, co być może drzemie w nas..." - to fragment z "Songu o ciszy" Jonasza Kofty, jaki znalazł się w festiwalowej publikacji z zapowiedziami poszczególnych punktów programu VII edycji Tyskiego festiwalu Słowa Logos Fest, który wymyślił i organizuje Paweł Drzewiecki, najpierw jako dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, a od września 2019 r. jako dyrektor Teatru Małego w Tychach.

Od tych słów rozpoczął rozmowę z Piotrem Machalicą w ramach swojego autorskiego cyklu "Aktor w dialogu". Było to nawiązanie do milczenia narzuconego w marcu 2020 teatrom oraz innym instytucjom kultury. Z powodu pandemii koronawirusa sezon kulturalny 2019/2020 został nagle przerwany w połowie marca i na ogół do wakacji instytucje kultury pozostały zamknięte. Oczywiście, wiele się w nich działo, były nawet premiery, ale wszystko w sieci, bez publiczności na widowni.

Pełną parą pracował też Teatr Mały w Tychach i w oczekiwaniu na możliwość przeżywania Tyskiego Festiwalu Słowa wraz z publicznością na widowni (choć zmniejszoną do 50 proc.) realizował proLOGOS, a w nim m.in. wspaniałe słuchowiska, jak np. "Dialogi na cztery nogi" z Piotrem Fronczewskim i Tomaszem Grochoczyńskim oraz Pawłem Drzewieckim (to wszystko nadal w sieci jest; wystarczy wejść na profil Facebookowy Teatru Małego lub jego kanał Youtube).

VII edycja Tyskiego Festiwalu Logos Fest poświęcona jest Jonaszowi Kofcie. Założeniem dyrektora Drzewieckiego jest budowanie programu w oparciu o ludzi w różny sposób związanych z patronem edycji.

- Z Jonaszem Koftą zetknąłem się, kiedy jako 17-letni chłopak zacząłem pracować w bibliotece Teatru Narodowego - przyznał się Piotr Machalica, który rozszerzył swoją sceniczną aktywność o monograficzne koncerty poświęcone ulubionym twórcom, jak Wojciech Młynarski (tyska publiczność miała przyjemność usłyszeć jego teksty w interpretacji Piotra Machalicy), Jan Wołek czy właśnie Jonasz Kofta. Łączą ich - jak sam powiedział - teksty mądre i lekkie.

W niedzielę, 18 października, o godz. 17 (wstęp wolny) w cyklu "Aktor w dialogu" - spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem, reżyserem spektaklu "Nasze żony", który będzie można zobaczyć w poniedziałek, 19 października, o 17.30 i 20.
- Tu łącznikiem z patronem festiwalu jest Wojciech Pszoniak, który z Koftą zetknął się poprzez Kabaret "Pod egidą". Sam spektakl nie ma bezpośredniego związku z twórczością patrona. Nie chcieliśmy jednak ograniczać się tylko do jego twórczości, ale również sięgnąć po coś, co jest bliskie jego rozumieniu słowa i jego wagi. I taki jest dialog w "Naszych żonach". Takich dialogów już prawie nie ma - mówi Paweł Drzewiecki.
O szacunku do słowa będzie dużo w rozmowie z Wojciechem Pszoniakiem, który przedstawi fragmenty swojego najnowszego audiobooka pt. "Profesor Tutka" i m.in. wokół tego tekstu toczyć się będzie rozmowa (do śledzenia na żywo także na kanale YouTube Teatru Małego).

W spektaklu "Nasze żony" zobaczymy Wojciecha Pszoniaka obok Wojciecha Malajkata i Jerzego Radziwiłłowicza, który na deskach Teatru Małego w Tychach wystąpi po raz pierwszy.

6 listopada o godz. 18 - w kolejnym punkcie VII Tyskiego Festiwalu Słowa Logos Fest - wystąpi Hanna Banaszak, której wokalnym talentem i wrażliwością zachwycał się m.in. Jonasz Kofta i napisał dla niej "Sambę przed rozstaniem". "Kiedy księżyc jest w nowiu" czy "Wołanie Eurydyki". Jej udział w tym festiwalu uzasadnia także jej nominacja do Mistrza Mowy Polskiej w 2014 r. Za wspaniałą polszczyznę cenił ją m.in. prof. Aleksander Bardini.

VII Tyski Festiwal Słowa Logos Fest zamknie 28 listopada, w 78. rocznicę urodzin Kofty, koncert galowy "Song o ciszy" z udziałem m.in. Andrzeja Poniedzielskiego, który Kofcie zadedykował własny wiersz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni