MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tzw. "babciowe" wsparciem dla polskich rodzin. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy "Aktywny rodzic". Kto dostanie 1500 zł na dziecko?

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Już niedługo polskie rodziny, w których są małe dzieci, skorzystają z dodatku, który wspomoże domowy budżet.
Już niedługo polskie rodziny, w których są małe dzieci, skorzystają z dodatku, który wspomoże domowy budżet. pixabay
Jak zapowiada premier Donald Tusk, polskie kobiety nie będą musiały już więcej wybierać między karierą a macierzyństwem. Wszystko za sprawą projektu ustawy "Aktywny rodzic", którą dzisiaj przyjęła Rada Ministrów. Jeśli twoje dziecko jest między 12. a 35. miesiącem życia możesz skorzystać z dofinansowania w kwocie 1500 zł. Kiedy nastąpi wypłata świadczeń? Wyjaśniamy.

"Babciowe" zasili budżet polskich rodzin o 1500 zł. Kiedy wypłata świadczeń?

Projekt ustawy "Aktywny rodzic" to realna pomoc, dzięki której pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego będzie prostsze. Chociaż na wsparcie finansowe będą mogli liczyć także rodzice, którzy postanowili zostać z dzieckiem w domu. Nowe rozwiązania będą skierowane do rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Wypłata świadczeń rozpocznie się 1 października 2024 roku.

- Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca życia włącznie będzie mogło liczyć na pomoc państwa, bez wyjątku – mówił podczas konferencji prasowej Donald Tusk.

Rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech wariantów wsparcia: "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe), "aktywnie w żłobku", "aktywnie w domu".

- Pani Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Wiceministra Aleksandra Gajewska zadbały o to, żeby ten projekt nie był skomplikowany w praktycznym użyciu - zapewniał premier.

Okazuje się, że rodzice będą mogli płynnie przechodzić z jednego wariantu w inny. Co istotne, otrzymywanie wsparcia w ramach "Aktywnego rodzica" nie wyklucza uzyskiwania świadczenia 800+.

"Babciowe" - rodzice wracają do pracy - założenia wariantu

To wariant dla osób, które chcą być wrócić do pracy i być aktywne zawodowo.

- Jeśli mama lub tata zdecyduje się wrócić do pracy, bo chce pracować, zarabiać i rozwijać się, to państwo im w tym pomoże - zapewnił Donald Tusk.

W ramach programu rodzice dzieci żłobkowych przez 24 miesiące będą mogli pobierać 1500 zł. Wyższą dopłatę przewidziano dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, ci mogą liczyć na 1900 zł. Ważne jest, że rodzice sami zadecydują na co wydadzą otrzymane pieniądze.

- Jeżeli rodzice chcą powierzyć dziecko opiece babci, cioci, dziadkowi albo niani, dostaną na to 1500 zł wsparcia od państwa. Warunkiem jest aktywność zawodowa - mówiła Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo opłacane przez państwo.

Wariant II - "aktywnie w żłobku" - główne założenia

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, świadczenie to będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnościami.

- Już nigdy nie będzie tak, że hasło "rodzina" będzie pustym słowem. Realnie wesprzemy rodziny. Jak mówił ktoś bardzo doświadczony – nie róbmy polityki, budujmy mosty, a ja bym chciała powiedzieć "budujmy żłobki" - podkreśliła Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska.

To rozwiązanie ma przyczynić się do powstania kolejnych żłobków w naszym kraju.

- Ten program spowoduje także rozwinięcie sieci żłobków. Z przedszkolami sytuacja w Polsce jest dobra, natomiast ze żłobkami - zainteresowani dobrze wiedzą - nie jest tak łatwo. Bywają drogie, a także często nie są powszechne - mówił Premier.

Ostatni wariant wsparcia - "aktywnie w domu" - wytyczne

Nie tylko rodzice pracujący skorzystają ze wsparcia, otrzymają je również ci, którzy postanowią pozostać z dzieckiem w domu. "Aktywnie w domu" będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie rodzinny kapitał opiekuńczy. Z jedną kluczową zmianą - 500 zł na czas 24 miesięcy będą mogli pobierać także rodzice na pierwsze i jedyne dziecko.

- Także rodzice, z których jedno nie chce albo nie może pójść do pracy, otrzymają wsparcie finansowe. To 500 zł, które inaczej niż w przeszłości będzie wypłacane na każde dziecko, a nie wyłącznie na drugie i kolejne - zapewnił Donald Tusk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera