Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w Śląskiem zawiesiły zajęcia i pracują online. Przez Internet studenci mogą nawet obronić prace dyplomowe

MCH
We wtorek, 17 marca, na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono pierwszą w historii szkoły wideo-obronę pracy magisterskiej. We Włoszech, najbardziej dotkniętym koronawirusem kraju w Europie, studenci coraz częściej zdają egzaminy dyplomowe  przez Internet.
We wtorek, 17 marca, na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono pierwszą w historii szkoły wideo-obronę pracy magisterskiej. We Włoszech, najbardziej dotkniętym koronawirusem kraju w Europie, studenci coraz częściej zdają egzaminy dyplomowe przez Internet. arc. mat. WSB
Zajęcia na uczelniach zostały zawieszone w całej Polsce, ale to rektorzy poszczególnych szkół wyższych wyznaczyli zasady ich funkcjonowania na czas zagrożenia koronawirusem. Niektórzy całkowicie odwołali obrony prac magisterskich, inni - dopuszczają organizację egzaminów dyplomowych. Tak wykłady, jak i obrony zostały przeniesione jednak do sieci. Student siedzi przy komputerze w domu, egzaminatorzy - na sali lub też, a na koniec są brawa i gratulacje.

We wtorek, 17 marca, na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono pierwszą w historii szkoły wideo-obronę pracy magisterskiej. We Włoszech, najbardziej dotkniętym koronawirusem kraju w Europie, zdawanie egzaminów dyplomowych przez Internet powoli staje się normą. Bo choć zajęcia stacjonarne na uczelniach tak w Polsce, jak i w Italii są zawieszone, to szkoły często dopuszczają organizację obrony dyplomu. Tyle że w formie wideo-konferencji.

Uczelnie zamknięte przez koronawirusa. Studenci mogą bronić prace dyplomowe przez Internet

- Studentowi zależało na czasie. Uczelnia dysponuje nowoczesnym systemem umożliwiającym organizowanie wideo-konferencji więc nasz wydział prawny zorientował się czy przepisy na to zezwalają. Kiedy okazało się, że tak, zorganizowaliśmy obronę - opowiada dr Paulina Polko, rzeczniczka prasowa Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz koniecznie

Jak opowiada dr Polko, technologia nie zawiodła. Student, promotor i recenzent połączyli się przez system wideokonferencji, w sali egzaminacyjnej była tylko przewodnicząca komisji, która sporządziła protokół w tradycyjnej, papierowej formie.

- Student odpowiedział na wszystkie trzy pytania. Z obrony pracy otrzymał ocenę bardzo dobrą. Wszystko trwało ok. 35 minut - wylicza rzeczniczka uczelni.

W WSB promotorzy robią już rozeznanie, kto jeszcze chciałby skorzystać z tej formy obrony pracy dyplomowej. - Sama mam pięcioro dyplomantów, którzy nie zdążyli się obronić przed zawieszeniem zajęć. Jedna osoba zgłosiła już zainteresowanie taką formą obrony - podkreśla dr Paulina Polko.

Politechnika Śląska ma doświadczenie. Prowadziła zdalnie już m.in. obrony rozpraw doktorskich

Zdalnie mogą bronić się także studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach. - Politechnika Śląska ma doświadczenia w tym zakresie, ponieważ na uczelni były już przeprowadzane w trybie zdalnym m.in. komisje habilitacyjne, obrony rozpraw doktorskich, a także międzynarodowa rekrutacja do Szkoły Doktorskiej - przypomina Jadwiga Witek, rzeczniczka prasowa Politechniki Śląskiej.

W ostatnich dniach gliwicka uczelnia przeprowadziła już kilka zdalnych obron prac dyplomowych. I jak zapowiada Witek, już są planowane kolejne.

Organizację obrony prac dyplomowych w obecnej sytuacji dopuszcza też zarządzenie rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ale tutaj zasady i tryb ustala już dziekan.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach ostatnie egzaminy dyplomowe miały miejsce natomiast w lutym, a w okresie zawieszenia działalności stacjonarnej nie ma planowanych obron. – Na żadnym stopniu, czy typie zajęć, aż do czasu przywrócenia działalności Uniwersytetu Ekonomicznego w normalnym trybie – informuje dr Bartłomiej J.Gabryś, pełnomocnik rektora ds. relacji z mediami katowickiej uczelni.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera