Uczniowie Technikum nr 2 w Tychach odmienią korytarz swojej...

  Uczniowie Technikum nr 2 w Tychach odmienią korytarz swojej szkoły dzięki nagrodzie w wysokości 5 tys. zł, wygranej w konkursie

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zespół uczniów Technikum nr 2 w Tychach postanowił odmienić szkolny korytarz, by stał się on przyjaznym miejscem. Uczniowie zdobyli 5 tys. zł na sfinansowanie
  1/3
  przejdź do galerii

  Zespół uczniów Technikum nr 2 w Tychach postanowił odmienić szkolny korytarz, by stał się on przyjaznym miejscem. Uczniowie zdobyli 5 tys. zł na sfinansowanie projektu wyróżnionego w ogólnopolskim konkursie „Zakręceni w przestrzeni”. ©Materiały prasowe

  Zespół uczniów Technikum nr 2 w Tychach postanowił odmienić szkolny korytarz, by stał się on przyjaznym miejscem. Mają się tam pojawić wygodne pufy i fotele, a także ciekawa identyfikacja wizualna. Uczniowie zdobyli 5 tys. zł na sfinansowanie projektu wyróżnionego w ogólnopolskim konkursie „Zakręceni w przestrzeni” oraz wzięli udział w warsztatach architektonicznych, które pomogły im dopracować swoją koncepcję. Młodzież otrzyma również dodatkowe środki na realizację swojego pomysłu od władz miasta.
  Konkurs „Zakręceni w przestrzeni” został zorganizowany przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim w ramach projektu ECO-MIASTO. Zadaniem uczestników było przedstawienie pomysłu na kreatywne podejście do aranżowania przestrzeni w najbliższym otoczeniu.

  W gronie wyróżnionych w konkursie „Zakręceni w przestrzeni” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych znaleźli się uczniowie z Technikum nr 2 w Tychach. Projekt, na którego realizację otrzymali 5 tys.
  zł, zwrócił uwagę jury tym, że autorzy przedstawili pomysł na przemianę miejsca „niczyjego”, jakim jest szkolny korytarz, w miejsce spotkań uczniów. Zespół zaplanował odmalowanie ścian i jednocześnie stworzenie identyfikacji wizualnej, a także umieszczenie na korytarzu stołów, foteli i pufów. Jurorzy docenili także próbę budowania tożsamości społeczności szkolnej za pomocą ściany absolwenta.

  Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 8 listopada 2017 r., a w grudniu uczniowie mieli możliwość dopracowania swojego projektu na warsztatach architektonicznych. Jeszcze w listopadzie spotkali się zaś z władzami miasta, które po zapoznaniu się z pomysłami zespołu postanowiły dofinansować wprowadzanie zmian na terenie szkoły. W czasie ferii świątecznych pomalowano korytarz i trwają prace nad realizacją dalszych etapów projektu. Inicjatywa zainspirowała także innych nauczycieli, którzy rozważają zmianę identyfikacji wizualnej swoich klas.

  Konkurs „Zakręceni w przestrzeni”


  Konkurs „Zakręceni w przestrzeni” umożliwia dzieciom i młodzieży poznanie sposobów na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia, a także budowanie poczucia estetyki przestrzeni, w której żyją. Celem projektu jest także metamorfoza oraz tworzenie nowych, przyjaznych miejsc w szkole i nie tylko.

  Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych było przedstawienie swoich projektów zmian w najbliższym otoczeniu w formie prac plastycznych, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pracowali w kilkuosobowych zespołach i prezentowali swoje projekty w jednej z wybranych form – prezentacji, filmu lub makiety.

  Organizatorzy otrzymali ponad 200 prac stworzonych przez uczniów z 27 szkół w całej Polsce. Nagrodą w kategorii szkół ponadgimnazjalnych było 20 tys. zł na realizację zwycięskiego pomysłu oraz po 5 tys. zł na wprowadzenie zmian zaproponowanych przez wyróżnione grupy. Dla zwycięzców i wyróżnionych oraz szkoły podstawowej, która zgłosiła największą liczbę prac plastycznych, przewidziano też warsztaty architektoniczne.

  Projekt ECO-MIASTO


  Konkurs „Zakręceni w przestrzeni” organizowany jest przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim w ramach programu ECO-MIASTO, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. W konkursie ECO-MIASTO nagradzane są polskie ośrodki, które najlepiej realizują tę koncepcję. ECO-MIASTO było również jednym z organizatorów Międzynarodowej Konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”, która odbyła się w listopadzie 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Partnerzy

  • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
  • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
  • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
  • Medan Szkoła farmaceutyczna
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION