Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Dworcowa w Bytomiu - historia, zmiany, fotografie. Kiedyś spokojna, dziś centralny deptak w mieście

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Wylot Bahnhofstrasse (dzisiejszej Dworcowej) na Boulevard (obecny plac Kościuszki). Na pierwszym planie zlikwidowana z początkiem XX wieku fontanna.  Fotografia z 70. lub 80. XIX wieku
Wylot Bahnhofstrasse (dzisiejszej Dworcowej) na Boulevard (obecny plac Kościuszki). Na pierwszym planie zlikwidowana z początkiem XX wieku fontanna. Fotografia z 70. lub 80. XIX wieku Muzeum Górnośląskie /camerasilesia.muzeum.bytom.pl
Powstała w średniowieczu, przecinając ówczesne przedmieście. Charakteru deptaku nabrała w połowie XIX wieku. W piątek 1 września, oficjalnie po rewitalizacji, zostaje otwarta ulica Dworcowa. To miejsce z pewnością niezwykłe, znane nie tylko, co oczywiste - bytomianom, ale też najczęściej pierwsza ulica w mieście, którą poznają przyjeżdżający. Wysiadając z pociągu czy autobusu, to właśnie tutaj najczęściej kierują swoje kroki. Jest swoistym łącznikiem z centrum miasta, codziennie przemierzają ją setki osób. A jak wyglądała kiedyś?

Otóż, co może niektórych zdziwić, ulica Dworcowa była kiedyś spokojną uliczką o nieco... wiejskim charakterze. Na początku, jak pisze w swojej książce "Bytom portret własny" Małgorzata Kaganiec, nazywała się ulicą Gliwicką. Na jednym z końców ulicy był młyn. Po obu stronach stały małe, drewniane domki, a za nimi ciągnęły się pola - można to zobaczyć na mapie Bytomia z 1820 roku. Wiele z nich stało jeszcze w 1870 roku.

Dwa większe budynki to była gospoda Stolarczyka (stała w miejscu późniejszego hotelu "Kaiserhof") i wybudowany w 1842 roku największy wtedy szpital górniczy na Górnym Śląsku.

Ulica zmieniła nazwę i charakter, kiedy rozpoczęto budowę dworca kolejowego. Powstawały przy niej piękne, secesyjne kamienice - dziś niektóre doczekały się odnowienia.
Rozkwitł przy niej handel, powstawały sklepy i placówki bankowe.

W 1929 roku Dworcowa nazywana była nawet potocznie bytomską Wall Street - było tam wtedy osiem banków. Poza bankami także hotele i eleganckie restauracje, a nawet urzędy - np. zarząd kolei wąskotorowej. Nie brakowało też placówek związanych z kulturą i sztuką. Jak pisze Małgorzata Kaganiec, od 1910 do 1945 roku mieściło się tu konserwatorium muzyczne, działało bytomskie atelier fotograficzne "Germania". Pod numerem 23 mieściła się firma specjalizująca się w malowaniu na porcelanie.

Niestety, przez ostatnie lata ulica Dworcowa zdecydowanie nie była najlepszą wizytówką miasta. Ostatnia gruntowna przebudowa była tu w latach dziewięćdziesiątych. Wymieniono wtedy nawierzchnię, zamontowano nowe oświetlenie uliczne i częściowo wymieniono sieci podziemne (np. wodociągową). I to byłoby na tyle.

Przez ostatnie dwadzieścia lat ulica wyglądała coraz gorzej (możecie to zobaczyć w naszej galerii). W czerwcu 2015 roku mieszkańcy z przekąsem mówili: "To nie Dworcowa, tylko ulica Dziurawa". I faktycznie - popękane płytki, wyrwy - tak wyglądała nawierzchnia. Z pewnością wpływ miały na to zarówno lata zaniedbań, ale też warunki pogodowe - na początku kwietnia w 2013 roku praktycznie śnieg zasypał to miejsce - również możecie zobaczyć to w naszej galerii.

Dziś to na szczęście się zmienia. A my zapraszamy Was w podróż w czasie - do czasów bardzo dawnych, ale także do roku 2013 i 2015. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała ulica Dworcowa w Bytomiu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera