Nasza Loteria

Ulica Dworcowa w Bytomiu - historia, zmiany, fotografie. Kiedyś spokojna, dziś centralny deptak w mieście

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Wylot Bahnhofstrasse (dzisiejszej Dworcowej) na Boulevard (obecny plac Kościuszki). Na pierwszym planie zlikwidowana z początkiem XX wieku fontanna.  Fotografia z 70. lub 80. XIX wieku
Wylot Bahnhofstrasse (dzisiejszej Dworcowej) na Boulevard (obecny plac Kościuszki). Na pierwszym planie zlikwidowana z początkiem XX wieku fontanna. Fotografia z 70. lub 80. XIX wieku Muzeum Górnośląskie /camerasilesia.muzeum.bytom.pl
Powstała w średniowieczu, przecinając ówczesne przedmieście. Charakteru deptaku nabrała w połowie XIX wieku. W piątek 1 września, oficjalnie po rewitalizacji, zostaje otwarta ulica Dworcowa. To miejsce z pewnością niezwykłe, znane nie tylko, co oczywiste - bytomianom, ale też najczęściej pierwsza ulica w mieście, którą poznają przyjeżdżający. Wysiadając z pociągu czy autobusu, to właśnie tutaj najczęściej kierują swoje kroki. Jest swoistym łącznikiem z centrum miasta, codziennie przemierzają ją setki osób. A jak wyglądała kiedyś?

Otóż, co może niektórych zdziwić, ulica Dworcowa była kiedyś spokojną uliczką o nieco... wiejskim charakterze. Na początku, jak pisze w swojej książce "Bytom portret własny" Małgorzata Kaganiec, nazywała się ulicą Gliwicką. Na jednym z końców ulicy był młyn. Po obu stronach stały małe, drewniane domki, a za nimi ciągnęły się pola - można to zobaczyć na mapie Bytomia z 1820 roku. Wiele z nich stało jeszcze w 1870 roku.

Dwa większe budynki to była gospoda Stolarczyka (stała w miejscu późniejszego hotelu "Kaiserhof") i wybudowany w 1842 roku największy wtedy szpital górniczy na Górnym Śląsku.

Ulica zmieniła nazwę i charakter, kiedy rozpoczęto budowę dworca kolejowego. Powstawały przy niej piękne, secesyjne kamienice - dziś niektóre doczekały się odnowienia.
Rozkwitł przy niej handel, powstawały sklepy i placówki bankowe.

W 1929 roku Dworcowa nazywana była nawet potocznie bytomską Wall Street - było tam wtedy osiem banków. Poza bankami także hotele i eleganckie restauracje, a nawet urzędy - np. zarząd kolei wąskotorowej. Nie brakowało też placówek związanych z kulturą i sztuką. Jak pisze Małgorzata Kaganiec, od 1910 do 1945 roku mieściło się tu konserwatorium muzyczne, działało bytomskie atelier fotograficzne "Germania". Pod numerem 23 mieściła się firma specjalizująca się w malowaniu na porcelanie.

Niestety, przez ostatnie lata ulica Dworcowa zdecydowanie nie była najlepszą wizytówką miasta. Ostatnia gruntowna przebudowa była tu w latach dziewięćdziesiątych. Wymieniono wtedy nawierzchnię, zamontowano nowe oświetlenie uliczne i częściowo wymieniono sieci podziemne (np. wodociągową). I to byłoby na tyle.

Przez ostatnie dwadzieścia lat ulica wyglądała coraz gorzej (możecie to zobaczyć w naszej galerii). W czerwcu 2015 roku mieszkańcy z przekąsem mówili: "To nie Dworcowa, tylko ulica Dziurawa". I faktycznie - popękane płytki, wyrwy - tak wyglądała nawierzchnia. Z pewnością wpływ miały na to zarówno lata zaniedbań, ale też warunki pogodowe - na początku kwietnia w 2013 roku praktycznie śnieg zasypał to miejsce - również możecie zobaczyć to w naszej galerii.

Dziś to na szczęście się zmienia. A my zapraszamy Was w podróż w czasie - do czasów bardzo dawnych, ale także do roku 2013 i 2015. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała ulica Dworcowa w Bytomiu.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni