Uliczka Cieszyńskich Kobiet – historia regionu pisana losami...

  Uliczka Cieszyńskich Kobiet – historia regionu pisana losami niezwykłych kobiet

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uliczka Cieszyńskich Kobiet znajduje się na terenie Zamku Cieszyn.
  1/2
  przejdź do galerii

  Uliczka Cieszyńskich Kobiet znajduje się na terenie Zamku Cieszyn. ©Katarzyna Koczwara

  Chociaż od otwarcia Uliczki Cieszyńskich Kobiet minęły właśnie trzy lata, a w międzyczasie pojawiły się kolejne lampy – pomniki, miejsce to wciąż kojarzone jest przez niewielu. Warto udać się na krótki spacer na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie i zainteresować, podobnie jak Władysława Magiera, kobietami niezwykłymi, które niejednokrotnie wyprzedzając swoją epokę, odegrały ważną rolę w historii Śląska Cieszyńskiego.
  Inspirujący widok

  Idea Uliczki Cieszyńskich Kobiet zrodziła się na Zamku Cieszyn, gdzie swoją siedzibę miało Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych. Okna wynajmowanego pomieszczenia wychodziły na tyły zamku. - Na pomysł wpadła nasza szefowa (Roma Rojowska - przyp. red.). Chciałyśmy się w ten sposób włączyć w obchody 1200-lecia naszego miasta. Nasze młode wtedy Stowarzyszenie chciało w jakiś sposób zaistnieć. Poza tym, jako historyk, zwróciłam uwagę na fakt, że w Cieszynie nie ma ani jednej ulicy imienia lokalnej działaczki, nie ma też żadnej tablicy upamiętniającej kobietę – przyznaje Władysława Magiera, pisząca biogramy cieszyńskich kobiet.

  Uliczka Cieszyńskich Kobiet to nie jedyna inicjatywa upamiętniająca ważne dla regionu panie. - Udało się w 2010 roku odsłonić tablicę Kiedroniów na ul. Kiedronia. To pierwsza tablica poświęcona kobiecie. Istnieje już w Szpitalu Śląskim, ale tam wycieczki nie spacerują. Jako przewodnik chciałam, by w Cieszynie powstał turystyczny szlak kobiet, podobnie jak jest już szlak Habsburgów czy Piastów. Byłby to kolejny szlak tematyczny w mieście. Śląsk Cieszyński i Cieszyn są traktowane całościowo, z tej i z tamtej strony Olzy – podkreśla Władysława Magiera.

  Ocalić od zapomnienia

  Uliczka Kobiet Cieszyńskich została utworzona w 2010 roku, wtedy na uliczce pojawiło się 7 lamp. Kolejnych 9 (upamiętniających 10 kobiet) przybyło w kwietniu 2013 roku.

  I jak zapewnia Władysława Magiera, miejsce na kolejne wciąż jest. Podobnie jak nie brakuje bohaterek. - Lampy mają formę kryształów, świecą w mroku i symbolicznie wskazują drogę ku przyszłości. Czerpiąc z doświadczeń tych kobiet, możemy budować przyszłość. Nie można żyć w oderwaniu od korzeni, ale nie twierdzę też, że mamy ciągle zajmować się historią, to byłoby nudne. Moje bohaterki miały jednak tak rewelacyjne przemyślenia i osiągnięcia, że warto się z nimi zapoznać, a wtedy historia miasta stanie się pełniejsza. Uliczka pociągnęła za sobą kolejne działania. Na wiosnę będzie odsłonięta na ulicy Wyższa Brama kolejna tablica poświęcona jednej z pań, którą ufundowały prywatne osoby. O niektórych kobietach np. o Emilii Kołder i Agnieszce Pilchowej będzie można przeczytać w publikacji, wydawanej na Górnym Śląsku pt. „Ślązaczki - kobiety niezwykłe”, która ukaże jeszcze w tym roku, o innych piszę też w różnych kalendarzach – zauważa autorka biogramów bohaterek uliczki.

  Choć drogi Władysławy Magiery z Klubem Kobiet Kreatywnych się rozeszły, historyczka wciąż pracuje nad biogramami kolejnych kobiet. - Jeśli my, kobiety, tego nie zrobimy, nikt tego za nas nie zrobi. Uzupełniam historię, która staje się przez to pełniejsza, ale te działania nie mają nic wspólnego z feminizmem. Kobiety bowiem zawsze zwracają uwagę na rzeczy, o których mężczyźni nie pamiętają i tak uzupełniają nasze dzieje – podkreśla i dodaje: - Niektóre z życiorysów byłyby bogatsze, ale osoby, które mogłyby udzielić informacji, już niestety odeszły.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo