Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski będzie kształcił przyszłych dyplomatów. Studentów powitał Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Uniwersytet Śląski będzie kształcił przyszłych dyplomatów. Studentów powitał Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uniwersytet Śląski będzie kształcił przyszłych dyplomatów. Studentów powitał Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Breguła
W poniedziałek, 4 października, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zainaugurowano kolejny rok akademicki. Tego samego dnia otwarto też nowy kierunek, na którym kształcić się będą przyszli dyplomaci. O tym dlaczego zdecydowano się go ponownie uruchomić po 8 latach przerwy, rozmawialiśmy z wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim.

Tomasz Breguła: Proszę wyjaśnić, jakie są powody pańskiej dzisiejszej wizyty w Katowicach?

Paweł Jabłoński: Moment jest dla mnie szczególnie istotny, ponieważ wraz z inauguracją roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, rusza także edukacja na kierunku Międzynarodowe Studia Dyplomacji i Nauk Politycznych. Został on zamknięty w 2013 roku, a dziś, po 8 latach, powraca do oferty edukacyjnej UŚ. Dzięki temu w Katowicach będą się kształcić przyszli polscy dyplomaci, ambasadorzy, przedstawiciele naszego kraju w organizacjach międzynarodowych.

W 2019 roku uznaliśmy, że nie może dłużej tak być, że osoby, które mają w przyszłości pełnić powyższe funkcje, są kształceni wyłącznie w Warszawie. Chcemy zachęcać do obrania tego kierunku, studentów z całej Polski. Dla mnie osobiście szczególnie ważne jest to, by byli to również młodzi ludzie ze Śląska, ponieważ jest to region, z którego pochodzę.

Uniwersytet Śląski zainauguruje rok akademicki 1 października w nowej siedzibie wydziału humanistycznego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach. Budynek przeszedł termomodernizację i gruntowną przebudowę. Wcześniej mieścił się tu Instytut Fizyki.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rok akademicki 2021/2022. Studenci wracają na uczelnie. Uniw...

TB: Była to jedna z pańskich obietnic podczas kampanii wyborczych.

PJ: To prawda. Bardzo się cieszę, że dzięki wsparciu premiera Morawieckiego i współpracy ludzi ze środowiska uniwersyteckiego, naukowego, udało się tę obietnicę zrealizować. Otwieramy dziś pierwszy rok, na pewno będą też kolejne. Jestem przekonany, że wielu studentów, którzy zaczną naukę w Uniwersytecie Śląskim, znajdzie się w przyszłości w elicie polskiej dyplomacji.

Nie przeocz

TB: Dlaczego pańskim zdaniem jest to tak ważne, by dostęp do nauki na tym kierunku, mieli studenci z całego kraju, nie tylko z Warszawy?

PJ: Dlatego, że państwo potrzebuje elit, ludzi którzy wnoszą świeże spojrzenie. Nieustannie odmładzamy naszą kadrę i otwieramy się na ludzi, którzy pokazują nam inną perspektywę. Nie tylko tę warszawską, scentralizowaną. To zawsze była bolączką polskiej administracji. Widzimy, że potencjał rozwojowy jest bardzo silny, w całym kraju. Żeby go wykorzystać, musimy dać młodym ludziom szansę rozwoju. Najlepiej jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. To właśnie robimy dzisiaj, w Katowicach.

TB: Czy otrzymywaliście wcześniej sygnały, że młodzi ludzie są zainteresowani edukacją na takim kierunku?

PJ: Tak. Zainteresowanie jest ogromne. Lista studentów na pierwszy rok jest całkowicie wypełniona. Jestem przekonany, że również nabory w kolejnych latach, będą się cieszyć dużym zainteresowaniem. Przyszłość w dyplomacji, czy też służbie publicznej, polegającej na kontaktach międzynarodowych jest czymś, o czym marzy bardzo wielu młodych ludzi. Taki trend jest korzystny dla całego państwa. Jesteśmy po to, żeby im zapewnić im odpowiednie warunki dla rozwoju, przy wsparciu premiera i ministerstwa spraw zagranicznych. Będziemy ściśle współpracować z Uniwersytetem Śląskim w procesie kształcenia studentów, w naszym wspólnym interesie. Liczymy na to, że wielu absolwentów dołączy do nas po zakończeniu edukacji.

TB: Co chciałby pan młodym ludziom z województwa śląskiego, którzy dopiero zastanawiają się nad swoją przyszłością?

PJ: Chciałbym zachęcić wszystkich, którzy zastanawiają się nad swoją przyszłością, planują rozpocząć naukę na studiach w kolejnych latach, aby śledzili to w jaki sposób rozwija się oferta akademicka Uniwersytetu Śląskiego. Plany, które są tutaj wdrażane, to projekty długofalowe, dlatego już teraz warto się nimi zainteresować myśląc o swojej przyszłości.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera