Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy na Euro 2012? Pracodawcy mówią: nie

Justyna Krzyśków
Mistrzostwa Europy coraz bliżej, a piłkarscy kibice będą chcieli obejrzeć większość (jeśli nie wszystkie) meczów. Taki plan trudno będzie jednak pogodzić z zawodowymi obowiązkami, a wnioski o urlopy na żądanie w wielu zakładach będą odrzucane.

Na urlop nie mogą liczyć m.in. górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak wyjaśnia rzeczniczka Katarzyna Bajer, wolne dni dla pracowników podczas mistrzostw nie wchodzą w grę. - Musimy stale utrzymywać produkcję. Jeśli nasi pracownicy będą chcieli wziąć urlop na żądanie w ostatnim momencie to z pewnością go nie dostaną - ucina kategorycznie.

A u innych dużych pracodawców z naszego regionu? Zbigniew Madej, rzecznik Kompani Węglowej, twierdzi z kolei, że mistrzostwa Europy w piłce nożnej w żaden sposób nie kolidują z pracą. - Spokojnie można pogodzić pracę razem z wieczorną rozrywką w postaci meczu - uważa Madej. - Mamy za dużo roboty, żeby z powodu Euro 2012 rozdawać urlopy - dodaje rzecznik Kompanii Węglowej.

TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKO NA TEMAT EURO 2012

Również w zakładzie produkcji Fiata w Tychach pracownicy nie mają szans na wypoczynek podczas Euro 2012. Przemysław Byszewski, rzecznik tłumaczy, że ich przerwa urlopowa przypada na sierpień. - Rozumiem, że wśród zatrudnionych u nas panów jest wielu miłośników futbolu, ale, niestety, pracujemy w zupełnie innym systemie - wyjaśnia Byszewski.
Na pocieszenie przypominamy, że mecze mistrzostw Europy będą rozpoczynać o godzinie 18 i 20.45.

Urlop na żądanie. Ile dni i kiedy?

Michał Olesiak, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach:
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. W praktyce oznacza to, że pracownik może korzystać z wolnego dopiero, jeśli pracodawca potwierdzi udzielenie urlopu. Tylko w nadzwyczajnych okolicznościach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Wszystko jednak zależy od okoliczności konkretnego przypadku.

Kibic pracujący to nie problem

Co zrobić, żeby wilk był syty i owca cała? Rozwiązanie problemów kibiców podczas najważniejszych rozgrywek piłkarskich nie jest trudne. Oto przykłady.

Nomura Holdings, największy dom maklerski Japonii, zorganizował dla swych pracowników w Europie możliwość oglądania rozgrywek piłkarskich albo za pośrednictwem internetu przy pracowniczym biurku lub na ekranach w wydzielonych pomieszczeniach. Z kolei w Niemczech pracownicy Adidasa i Pumy mogli oglądać rozgrywki piłkarskie z ostatniego Mundialu na terenie wielkiej sali wystawowej firmy albo w kantynie.

W Wielkiej Brytanii podczas tego samego wydarzenia 600 pracowników amerykańskiego Kellogga oglądało w atrium budynku mecz swego narodowego zespołu o awans do następnej rundy.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!