Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta, 79. inauguracja roku akademickiego Politechniki Śląskiej. Jakie wyzwania stoją przed uczelnią?

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Początek października to coroczne święto nauki. Uczelnie wyższe rozpoczynają zajęcia, studenci wracają na sale wykładowe. Nie inaczej było w Gliwicach, słynących z imponujących osiągnięć naukowych. W środę, 4 października 2023r. odbyła się uroczysta inauguracja 79. roku akademickiego Politechniki Śląskiej. Mówiono o celach oraz wyzwaniach, przed którymi stoi uczelnia.

W środę, 4 października 2023 r. zainaugurowano 79. rok akademicki Politechniki Śląskiej. Wydarzenie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym PŚ usytuowanym przy ulicy Konarskiego w Gliwicach.

Uroczystości poprowadził rektor uczelni prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. Na sali zgromadzili się znamienici goście, reprezentanci świata nauki, polityki i studenci.

- Początek roku to czas na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć oraz sformułowanie planów dotyczących aktywności naukowej, badawczej, dydaktycznej uczelni, współpracy z otoczeniem, a także realizacji zadań wynikających ze społecznej odpowiedzialności nauki - rozpoczął rektor.

Arkadiusz Mężyk wskazał cele, które przyświecają pracy uczelni, jak również wyzwania najbliższych lat:

- Problemy, z którymi będziemy się mierzyć to rosnące koszty działalności uczelni, obniżanie się stopy życiowej środowiska oraz spadająca atrakcyjność kariery akademickiej wynikającej ze spłaszczenia struktury wynagrodzeń w szkołach wyższych.

Rektor Politechniki Śląskiej, podsumowując swoją kończącą się w tym roku kadencję, wskazał, że w opinii wielu, była ona najtrudniejsza. Dodał, że od kilkudziesięciu lat nie było tylu zagrożeń o charakterze globalnym. Wskazał na pandemię Covid-19, wojnę w Ukrainie, kryzys energetyczny i ekonomiczny, inflację, pogarszanie się sytuacji finansowej. Zaznaczył, że uczelnia wyższa powinna wzmacniać w studencie poczucie sensu życia i bezpieczeństwa poprzez popularyzację nauki czy aktywne włączanie się w procesy utrwalania więzi społecznych poprzez aktywne angażowanie się w życie studenckie. Rektor wspomniał również o rozwoju infrastruktury uczelni:

- Politechnika Śląska rozbudowuje i modernizuje swoje obiekty rozlokowane na powierzchni ponad 0,5kmkw, dokładnie 54 hektarów, które zajmują kampusy w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu i Rybniku. Nowy wizerunek i zdecydowanie wyższy komfort mieszkańców zyskało osiedle akademickie, przebudowano sześć domów studenckich, a osiem poddano termomodernizacji, zrewitalizowano ich otoczenie. Przebudowano także Bibliotekę Główną, dostosowując ją do nowoczesnych standardów. A na gliwickim lotnisku wybudowano nowoczesną bazę dydaktyczną dla nowych kierunków lotniczych. W Katowicach zmodernizowano obiekt przy ulicy Krasińskiego 13, przygotowują go do studiów o profilu informatycznym, zrewitalizowano również dziedziniec obiektu przy ulicy Krasińskiego 8. Zabytkowe elewacje Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki zostały oczyszczone. Z kolei gmach Wydziału Górnictwa i Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej otrzymał nową strefę wejścia oraz zrewitalizowany dziedziniec, nagrodzone tytułem Modernizacja Roku 2022.

Rektor uczelni szczególne podziękowania skierował do obecnych na sali włodarzy czterech miast: Gliwic, Katowic, Zabrza i Rybnika, na których terenie znajdują się obiekty naukowe Politechniki Śląskiej. Prezydentom miast zostały wręczone Medale Politechniki Śląskiej. Arkadiusz Mężyk wysoko ocenił również współpracę z innymi uczelniami w ramach Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki, w ramach której funkcjonuje siedem uczelni Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Uroczysta inauguracja 79. roku akademickiego Politechniki Śląskiej

Najważniejszym momentem uroczystości był akt immatrykulacji. Ślubowanie w imieniu wszystkich studentów pierwszego roku przyjęły osoby, które przybyły na uczelnię z najwyższymi wynikami edukacyjnymi. Następnie wręczono specjalne nagrody dla absolwentów roku 2022/2023 z najlepszymi notami na dyplomach.

Podczas wydarzenia zostały przekazane specjalne odznaczenia:

  • Statuetka Rady Społecznej Politechniki Śląskiej w kategorii "Najlepszy pracownik" dla dr hab. inż. Jarosława Brodnego;
  • Statuetka Rady Społecznej Politechniki Śląskiej w kategorii "Najlepszy student" dla Miłosza Gondka z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej;
  • Medal Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej dla laureata konkursu "Wybitny Absolwent Politechniki Śląskiej" dla prof. dr hab. inż. Jerzego Buzka i prof. Lesława Mleczko.

Serdeczne gratulacje z okazji rozpoczęcia roku akademickiego przekazał szef Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. List napisany przez premiera kraju odczytał wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek:

- Przekazuję wyrazy najwyższego uznania oraz zapewnienie o mojej serdecznej pamięci. Podobnie jak w poprzednich latach, miniony rok był dla polskiej nauki intensywny. Konsekwentnie zwiększaliśmy i zwiększamy nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę. Opracowujemy programy, które wspierają młodych badaczy i umożliwiają im tworzenie innowacyjnych przedsięwzięć.

Wypowiedział się również przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, prof. Marek Gzik, który w imieniu Samorządu Województwa Śląskiego pogratulował władzom uczelni sukcesów i osiągnięć oraz wyraził wdzięczność dla Politechniki Śląskiej wobec tego, co uczelnia robi dla regionu.

Na koniec głos zabrał były premier Polski, Jerzy Buzek, który podkreślał swój związek z uczelnią oraz zapewniał o wielkim wsparciu i osobistym przywiązaniu do tego ośrodka badawczego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera