Uroczystości ku pamięci nadkomisarza Mariana Szczuckiego

  Uroczystości ku pamięci nadkomisarza Mariana Szczuckiego

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Policjanci uczcili dzisiaj smutną rocznicę. Siedem lat temu doszło do tragicznej w skutkach akcji w podwarszawskiej Magdalence. Został w niej ranny gliwiczanin, nadkomisarz Marian Szczucki. Po kilku dniach, 14 marca, w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Przy grobie policjanta na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach ustawiona była dzisiaj warta honorowa.
  Pochodzący z Gliwic nadkomisarz Marian Szczucki był naczelnikiem wydziału bojowego Zarządu Bojowego Centralnego Biura Śledczego. W policji pracował od 14 lat. Był drugim policjantem, który zmarł po strzelaninie w Magdalence.

  Do tragedii doszło w nocy z 5 na 6 marca 2003 r. podczas szturmu policji na budynek, w którym ukryli się poszukiwani groźni bandyci. Gangsterzy odpalili ukrytą w pobliżu budynku bombę, a następni obrzucili policjantów granatami i ostrzelali ich z broni automatycznej. Wybuch zabił na miejscu policjanta i ranił kilkunastu innych. Przestępcy zginęli.

  Marian Szczucki pośmiertnie został awansowany do stopnia nadkomisarza. Został także odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo