W Bielszowicach otwarto Muzeum PRL

  W Bielszowicach otwarto Muzeum PRL

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Takich tłumów, jakie w piątek zjawiły się w Rudzie Śląskiej Bielszowicach, w dawnym folwarku Ballestremów, nie powstydziłby się żaden pochód pierwszomajowy. Z tą różnicą, że na piknik w starym stylu, czyli Ogólnopolski Festiwal Wspomnień, wszyscy przybyli dobrowolnie.
  Uczestników imprezy witał Krzysztof Skiba w mundurze milicjanta. Można się było napić wody z saturatora, a kolekcjonerzy chwalili się swoimi zbiorami - płytami winylowymi, zapałczanymi etykietami, starymi samochodami.

  - To prawdziwa królowa szos. Gdzie tylko nią jadę, wszyscy na drodze się obracają - chwalił się Piotr Tomys z Miasteczka Śląskiego, który przyjechał różową syrenką z 1977 roku.

  Główną atrakcją było otwarcie Muzeum PRL-u, które Fundacja Minionej Epoki urządziła w odremontowanych budynkach dawnego folwarku i późniejszego PGR-u. Odtworzono mieszkanie z czasów PRL-u i gabinet pierwszego sekretarza. W pierwszej sali nie zabrakło więc nieśmiertelnej meblościanki, pralki typu frania, magnetofonu szpulowego czy telewizora Neptun.

  - Chcieliśmy pokazać, jak wyglądało życie i czym żyli Polacy między 1944 a 1989 r. - wyjaśnia Monika Żywot, dyrektorka nietypowego muzeum.

  W sali gabinetowej zgromadzono stare odznaczenia państwowe, sztandary. Zaś na dziedzińcu ustawiono socjalistyczne pomniki, które kiedyś zdobiły miejskie place.

  - To dobre miejsce dla tych rzeźb. Nie należy ich gloryfikować, ale zniszczyć szkoda. PRL to część naszej historii, naszego życia - twierdził Eugeniusz Pośpiech z Bykowiny.

  Otwarto również wystawę upamiętniającą pierwsze wolne wybory do Sejmu i Senatu.
  A w kinie Uciecha ( dawnej stajni) zaprezentowano stare kroniki filmowe. - Najbardziej lubię doszukiwać się w nich prawdziwego życia, które nieraz wychodzi spod tej socjalistycznej propagandy - twierdził Michał Ogórek, który prezentował filmy.

  Dla uczestników pikniku przygotowano wiele konkursów np. pakowania malucha na wczasy.
  Muzeum PRL-u przy ul. Zajęczej 42 czynne będzie codziennie (za wyjątkiem poniedziałków) w godz. od 10 do 18.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo