W Częstochowie działa Jasnogórski Punkt Charytatywny

  W Częstochowie działa Jasnogórski Punkt Charytatywny

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Częstochowie działa Jasnogórski Punkt Charytatywny

  ©insilesia.pl

  Chleb, mleko, kasza, makaron - takie produkty żywnościowe najczęściej otrzymują potrzebujący w Jasnogórskim Punkcie Charytatywnym.
  W Częstochowie działa Jasnogórski Punkt Charytatywny

  ©insilesia.pl

  Od roku 2002 opiekunem Punktu jest o. Szymon Botul. Paulin ten znany jest w Częstochowie bardziej jako "ojciec od biednych".

  Każdego dnia po pomoc zgłasza się ok. 150 osób

  Korzystający ze wsparcia udzielanego przez paulinów to przede wszystkim rodziny wielodzietne, bezdomni oraz bezrobotni z Częstochowy i okolic. Patrząc na wykształcenie zarejestrowanych osób znaleźć tam można zarówno ludzi z nieukończoną "podstawówką", jak również tych, którzy mają doktorat.


  O. Szymon Botul, opiekun punktu dodaje, że chociaż historia każdego podopiecznego jest inna, to jednak ma wspólny mianownik, którym jest brak pracy: - Ci ludzie nieraz pytają, czy nie znam kogoś, kto szuka pracownika. Bieda zmusiła ich do tego, że gotowi są podjąć się jakiegokolwiek zajęcia, byle tylko utrzymać siebie i rodzinę - tłumaczy.

  Podopieczni o. Szymona podkreślają, że gdyby nie pomoc w Jasnogórskim Punkcie Charytatywnym, trudno byłoby im przeżyć każdy kolejny rok.

  Świąteczne spotkania dla biednych i samotnych

  Paulini przygotowują także paczki żywnościowe. Znajdują się w nich najczęściej: masło, konserwa, olej i cukier, a dla dzieci słodycze.

  Obok pomocy materialnej paulini otaczają potrzebujących także opieką duchową. O. Botul przypomina: - Na co dzień dbamy o to, by tym ludziom nie brakowało chleba, ale musimy pamiętać, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale także z duszy.

  Jasnogórski Punkt Charytatywny powstał w roku 1994 z inicjatywy ówczesnego przeora o. Szczepana Kośnika. Jego pierwszymi opiekunami byli ojcowie: Anioł Jaskuła i Bogumił Schab. Początkowo punkt mieścił się przy wejściu na Wały Jasnogórskie. Ze względu na zwiększającą się liczbę osób zgłaszających się po pomoc, władze klasztoru zdecydowały się przenieść go do budynku hal noclegowych obok Kaplicy św. Józefa.

  Od roku 2002 opiekunem Punktu jest o. Szymon Botul, który znany jest w Częstochowie bardziej jako "ojciec od biednych".

  Osoby pragnące wspomóc działalność prowadzoną przez o. Szymona proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 501 360 165 begin_of_the_skype_highlighting              501 360 165      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              501 360 165      end_of_the_skype_highlighting, 501 360 165.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo