Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej połączą cztery szkoły, a w Czeladzi jedną zamkną

P. Sobierajski, K. Kapusta
Dąbrowskie Gimnazjum nr 4 odchodzi do historii
Dąbrowskie Gimnazjum nr 4 odchodzi do historii Piotr Sobierajski
Czeladź ma już nową sieć szkół podstawowych, Dąbrowa Górnicza będzie mieć ją dziś. Ostateczna decyzja należy do kuratorium.

Dziś, podczas sesji Rady Miejskiej zostaną zatwierdzone projekty zmian w sieci dąbrowskich szkół podstawowych i gimnazjów, które dostosują je do nowego ustroju szkolnego. Największe zmiany czekają tu uczniów czterech szkół podstawowych, które mają funkcjonować w dwóch różnych budynkach, wykorzystując obiekty po wygaszanych gimnazjach.

W Czeladzi wszystko jest już jasne, a zgodnie z nową mapą szkół zabraknie na niej miejsca dla budynku Gimnazjum nr 2 przy ul. Katowickiej, które po opuszczeniu przez ostatnie roczniki gimnazjalistów nie zamieni się w szkołę podstawową.

W Dąbrowie Górniczej w większości szkoły podstawowe pozostaną w dotychczasowych miejscach, a jednym z największych wyzwań będzie takie przygotowanie sal lekcyjnych oraz ułożenie siatki godzin, by wszyscy zmieścili się w jednym budynku. Tak więc w większości przypadków szkolne obwody pozostaną bez zmian, a korekta konieczna jest w przypadku SP nr 12, 18 oraz 21. Do klas I - VI dołączać będą bowiem systematycznie klasy VII (od września 2017 roku) oraz VIII (od września 2018 roku). Przez dwa najbliższe lata ma być wygaszana nauka w obecnie działających gimnazjach. Organizacja nowych szkół podstawowych w kilku budynkach i pod trzema różnymi adresami ma m.in. ułatwić samorządom zagospodarowanie budynków po gimnazjach, a także wykluczyć naukę na dwie zmiany. I to chce wykorzystać miasto.

SP nr 10 przy ul. Górników Redenu 4 miałaby funkcjonować też w budynku Gimnazjum nr 1 im. H. Kołłątaja przy ul. Królowej Jadwigi 11 (klasy V - VIII). SP nr 31 w Ząbkowicach miałaby zostać połączona z budynkiem Gimnazjum nr 9 im. Marii Skłodowskiej-Curie przy al. Zwycięstwa 44. SP nr 8 im. Adama Mickiewicza przy ul. Krasińskiego 34 miałaby wykorzystać do nauki budynek Gimnazjum nr 4 przy ul. Wyspiańskiego 1 (klasy V - VIII). W Strzemieszycach SP nr 17 na dwa lata zostałaby połączona z Gimnazjum nr 10 im. K.K. Baczyńskiego przy ul. Obrońców Pokoju 7. Prognozy demograficzne są takie, że potem wszyscy uczniowie zmieszczą się w budynku SP 17, a budynek byłego gimnazjum zostanie zagospodarowany przez miasto. Zgodnie z planami Gimnazjum nr 6 im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego ma do wygaszenia działać natomiast wspólnie z III Liceum Ogólnokształcącym im. Lucjana Szenwalda w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Prusa 3. A co się stanie z nauczycielami i personelem dodatkowym?
CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
- Kwestie finansowe oraz liczba etatów ostatecznie uzależniona będzie od przyjętej sieci szkół oraz wytycznych wynikających z nowej podstawy programowej. Na pewno zmiany wynikające z nowych przepisów oświatowych będziemy starali się wprowadzać w taki sposób, aby nie ucierpieli na tym uczniowie dąbrowskich szkół - mówi Iwona Krupa, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

W Dąbrowie będą działać 23 podstawówki. Dziś do gimnazjów uczęszcza w Dąbrowie 2533 uczniów. Przypadają na nich 304,38 etaty nauczycielskie. Z dąbrowskimi gimnazjami związanych jest także dziś 123,89 etatów pracowniczych i obsługi oraz 22,74 etatów urzędniczych.

W Czeladzi nowa sieć szkół podstawowych zatwierdzona została w ubiegłym tygodniu. Wcześniej te propozycje zaakceptowało Kuratorium Oświaty w Katowicach, a także związki zawodowe. Całkowicie zlikwidowane zostanie Gimnazjum nr 2 , które mieściło się przy ul. Katowickiej. Jak tłumaczy burmistrz miasta, Zbigniew Szaleniec, likwidacja tej placówki podyktowana była niżem demograficznym, bo w szkole tej uczy się tylko 136 uczniów. W Gimnazjum nr 3 na Piaskach jest natomiast uczniów 252.

- Gimnazjum nr 1 na ul. Szkolnej płynnie zamieni się w SP 2 a Gimnazjum nr 3 na Piaskach stanie się na powrót SP nr 5. Bez zmian szkołami podstawowymi zostaną SP nr 3 na os. Piłsudskiego i SP nr 7 na Piaskach - mówi Zbigniew Szaleniec. - Największym sukcesem tworzenia nowego systemu jest to, że wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi wygaszanych gimnazjów znajdą pracę w szkołach podstawowych. Niestety nie obędzie się bez kosztów, bo nowe podstawówki muszą być doposażone w nowe pracownie przedmiotowe i sprzęt taki jak odpowiednich rozmiarów krzesła i ławki - dodaje.

Jak zapewnia miasto, budynek po gimnazjum przy ul. Katowickiej będzie służył mieszkańcom. Co tam będzie? Tego dowiemy się za kilka tygodni. W Czeladzi w gimnazjach obecnie jest 566 uczniów. - W budynku Gimnazjum nr 3 trzeba będzie dostosować m. in. łazienki dla młodszych dzieci, bibliotekę czy świetlicę. A tam gdzie do tej pory była podstawówka, trzeba będzie dostosować wyposażenie do starszych uczniów. Szacunkowy koszt, który rozłoży się na kilka lat, to około 300 tys. zł - mówi Karolina Juryniec, z wydziału Edukacji i Polityki Społecznej UM w Czeladzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!