Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach powstanie Centrum Lekkich Konstrukcji Hybrydowych

Tekst i zdjęcie Marlena Polok-Kin
ARC
W Gliwicach powstanie Polsko-Niemieckie Centrum Lekkich Konstrukcji Hybrydowych. Porozumienie w tej sprawie podpisało 6 sygnatariuszy. Pozwoli to na uatrakcyjnienie procesu kształcenia w zakresie nowych technologii materiałowych na Politechnice Śląskiej. Powstaną kolejne kierunki studiów.

W Gliwicach powstanie Polsko-Niemieckie Centrum Lekkich Konstrukcji Hybrydowych. Porozumienie w tej sprawie podpisało sześć sygnatariuszy. Docelowa siedziba PNCLKH będzie w Gliwicach.

Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich tworzą – ze strony polskiej: Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Federacja Firm Lotniczych „Bielsko” (Śląski Klaster Lotniczy), a ze strony niemieckiej: Technische Universität Bergakademie Freiberg oraz Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

Politechnika Śląska w Gliwicach jest łącznikiem i osią tego przedsięwzięcia - od kilkudziesięciu już lat współpracuje z niemieckimi uczelniami w sferze badań nad ultrawytrzymałymi materiałami jednorodnymi oraz hybrydowymi i kompozytowymi, wykorzystywanymi do budowy zaawansowanych, nowoczesnych konstrukcji lekkich stosowanych szczególnie w przemyśle lotniczym i samochodowym.

– Nasi niemieccy partnerzy – zarówno Technische Universität Bergakademie, jak i Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik – to wiodące niemieckie ośrodki naukowe w tym zakresie – podkreślała w gliwickim Ratuszu prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Z kolei Politechnika Śląska (4. uczelnia w Polsce i 17. w regionie Europy Wschodniej w najnowszym międzynarodowym rankingu SCImago) znajduje się w sercu polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Od początku współpracuje z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, której największa podstrefa działa w Gliwicach, oraz Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” w zakresie opracowywania know-how i wdrażania nowych technologii oraz edukacji.

Przykładem tego współdziałania są studia dualne na kierunku mechanika i budowa maszyn oraz wiele innych kierunków studiów i specjalności objętych patronatem firm przemysłowych.

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej mówił: Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich pozwoli zwłaszcza na uatrakcyjnienie procesu kształcenia w zakresie nowych technologii materiałowych. Powstaną kolejne kierunki studiów.

– Centrum opierające się na partnerstwie instytucji naukowych, firm przemysłowych i samorządu będzie gwarantem rozwoju zaawansowanych innowacyjnych technologii oczekiwanych przez otoczenie społeczno-gospodarcze w regionie i za granicą. W ten sposób fantastycznie wpisze się w strategię rozwoju naszego miasta – uważa Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty