MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W gliwickim zakładzie Saint-Gobain Isover stanął nowy piec hybrydowy do wytopu szkła. Koszt inwestycji to ponad 70 mln złotych

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Piec do wytopu szkła jest sercem fabryki wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover. Wymieniano go już czterokrotnie, ale ten ostatni, rozpoczyna nową epokę w historii firmy, bowiem nowy piec zasilany jest hybrydowo. Rozgrzewany do tej pory gazem zyskał dodatkowe źródło zasilania - system elektrod. Inwestycja kosztująca ponad 70 mln złotych zwiększyła moce produkcyjne zakładu jednocześnie redukując emisję CO2. To wynik pierwszych podsumowań po półrocznym użytkowaniu.

Grupa Saint-Gobain, do której należy marka Isover, jest światowym liderem w zrównoważonym budownictwie. Na całym świecie ma zakłady produkcyjne, jest właścicielem wielu marek - zwykle związanych z budownictwem i przemysłem. W Polsce znajduje się 25 zakładów należących do grupy. Firma Isover, działająca na terenie kraju od ponad trzydziestu lat stała się pionierem w produkcji wełny mineralnej szklanej. Potwierdza to najnowsza inwestycja, którą zrealizowano w gliwickim zakładzie.

Mowa o nowym hybrydowym piecu, którego symboliczne odpalenie nastąpiło w sierpniu 2023 r. To pierwszy tego typu projekt w ramach grupy Saint-Gobain na świecie. Inwestycja kosztująca firmę ponad 70 mln złotych pozwoliła na zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu, przy jednoczesnej redukcji emisji CO2.

- Zwiększenie mocy produkcyjnych przy jednoczesnym obniżeniu emisji dwutlenku węgla to definicja tego, jak w praktyce rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju. To największa inwestycja i najważniejsza inwestycja w naszym zakładzie od 15 lat - mówi Michał Zakrzewski, zastępca dyrektora generalnego ds. operacyjnych Saint-Gobin Construction Products, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Saint-Gobain w Polsce.

Według wyliczeń specjalistów z firmy Isover, nowa inwestycja pozwoliła na zwiększenie mocy produkcyjnej o ok. 10 procent. Po pół roku użytkowania nowego pieca można mówić o pierwszych rezultatach w zakresie zużycia gazu na tonę produkcji - te przedstawiają się obiecująco. Już dzisiaj można stwierdzić, że nowoczesne rozwiązania pozwolą na redukcję CO2 na tonę wytworzonego produktu nawet do 6 procent.

Hybrydyzacja pieca - troska o zrównoważony rozwój

Dotychczas, trzy poprzednie piece, które funkcjonowały w fabryce na przestrzeni ostatnich 15 lat były zasilane wyłącznie gazem. Wraz z kolejną wymianą pieca, postanowiono postawić na innowacyjne rozwiązanie, jakim jest hybrydyzacja. Tym samym nowy piec dalej zasilany jest gazem, ale zyskał nowe źródło zasilania - system elektrod.

- Musieliśmy dostosować wszystkie instalacje do zwiększonej wydajności nowego pieca. Połączone siły pracowników Isover oraz specjalistów z firm zewnętrznych w liczbie blisko 200 osób pracowały wspólnie przez 12 tygodni. Ogrzewanie hybrydowe jest wydajniejsze dodatkowo nie wymusza daleko idącej modyfikacji budynku hali produkcyjnej, a przede wszystkim konstrukcji samej pracowni - tłumaczy Adam Marchacz, Dyrektor Fabryki Isover w Gliwicach.

Firma krok po kroku zmierza w stronę neutralności klimatycznej, dlatego energia elektryczna do zasilania elektrod nowego zhybrydyzowanego pieca od 2025 roku będzie pokryta gwarancjami pochodzenia ze źródeł odnawialnych w ramach zawartego przez grupę Saint-Gobain kontraktu vPPA (ang. Virtual Power Purchase Agreement) i będzie pochodziła z farm wiatrowych zlokalizowanych w Polsce.

- Cieszę się, że ta pionierska inwestycja w skali naszych globalnych struktur ma miejsce w Polsce i jest kolejnym elementem w ramach strategii redukcji emisji dwutlenku węgla w naszych zakładach. Dodatkową satysfakcją jest fakt, że efekty tego projektu inwestycyjnego wchodzą daleko poza nasze zakłady - produkowana w Gliwicach wełna szklana stosowana do ociepleń budynków pozwala ich właścicielom - firmom i osobom prywatnym, oszczędzać energię do ich ogrzewania zimą i utrzymania przyjemnego chłodu latem, przez co dodatkowo przyczynia się do obniżenia emocji CO2 w cyklu użytkowania obiektów - tłumaczy Joanna Czynsz - Piechowiak, prezeska grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie.

Grupa Saint-Gobain w 2019 roku złożyła deklarację dotyczącą całkowitej redukcji emisji netto CO2 do 2050 podczas szczytu UN Global Compact. Ostatnia inwestycja jest krokiem w kierunku jej spełnienia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera