W Goczałkowicach testują nowoczesny radar meteo [SPRAWDŹ,...

  W Goczałkowicach testują nowoczesny radar meteo [SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA]

  Aleksandra Smolak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowoczesny radar pasma X jest nie tylko dokładniejszy, ale i o wiele mniejszy niż obecny, na Ramży
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowoczesny radar pasma X jest nie tylko dokładniejszy, ale i o wiele mniejszy niż obecny, na Ramży ©arc

  Bardzo dokładny radar meteorologiczny stanął właśnie przy Zbiorniku Goczałkowickim. Jeśli się sprawdzi, jesienią stanie tu na stałe. Na testy wybrano czerwiec, bo właśnie teraz mamy najwięcej opadów w całym roku. Dzięki niemu będzie wiadomo, gdzie jest burza.
  - Na test radaru nie bez powodu wybraliśmy czerwiec, ponieważ teraz spada największa w całym roku ilość opadów - tłumaczą pracownicy firmy Ecoclima, która radar sprowadziła z zagranicy i zamontowała. Jeżeli badania wyjdą pomyślnie i prognozy radarowe będą się potwierdzać, we wrześniu zostanie podjęta ostateczna decyzja o zakupie takiego sprzętu. Na radar trzeba wydać około pół miliona złotych.

  Czy radar jest w tym miejscu potrzebny? Tak, i to bardzo, bo to właśnie powiat pszczyński szczególne narażony jest na powodzie. Nowoczesny radar ostrzegać będzie jednak przed zagrożeniami nie tylko pszczynian, ale i cały Śląsk, Kraków, a nawet niektóre rejony Słowacji. To oznacza, że w końcu służby bezpieczeństwa będą mogły szybko ostrzec przed zbliżającymi się gradobiciem czy intensywnymi opadami deszczu i burzami.

  SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA?
  * GDZIE JEST BURZA? SPRAWDŹ NA RADARZE I MAPIE INTERAKTYWNEJ
  * GDZIE JEST BURZA? SPRAWDŹ NA BURZOWEJ MAPIE POLSKI


  Od marca zeszłego roku w Goczałkowicach jest już precyzyjny detektor burzowy i dzięki niemu okazało się, że... przygotowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informacje, dotyczące burz, są mało precyzyjne i rzadko pokrywają się z rzeczywistością. Za to świetnie "przewiduje" burze goczałkowicki detektor. Podobnie jest z radarem. IMGW czerpie informacje pogodowe z radaru na Ramży (na granicy Czerwionki-Leszczyn i Orzesza), ten jednak ciągle używa starego pasma C, mało odpornego na zakłócenia. Nowy radar działa w paśmie X. Jak przyznają przedstawiciele służb kryzysowych regionu, ze względu na błędne prognozy IMGW, wolą korzystać z radarów czeskiej służby meteo, jako bardziej wiarygodnej i szybszej.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo