MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej będą podwyżki? Rozmowy bez porozumienia

Arkadiusz Biernat
Trwają rozmowy na temat wzrostu wynagrodzeń w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwają rozmowy na temat wzrostu wynagrodzeń w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Nie przyniosły porozumienia pierwsze rozmowy płacowe pomiędzy związkami zawodowymi i władzami Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowcy wskazują na problem spadku płacy realnej w związku z inflacją. Stąd rozmowy na temat wysokości tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń w JSW.

Rozmowy płacowe w JSW bez porozumienia

W środę (4.03) w sprawie podwyżki płac doszło do spotkania zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z przedstawicielami reprezentatywnych organizacji związkowych działających w spółce (Solidarnością, Kadrą oraz Federacją Związków Zawodowych Górników JSW). Uczestniczył w nich m.in. Artur Wojtków, wiceprezes zarządu JSW SA do spraw pracy i polityki socjalnej.

Przygotowania do niego rozpoczęły się zaraz po tym, jak reprezentatywne organizacje związkowe wystąpiły do zarządu z żądaniem rozpoczęcia rozmów na temat płac w związku z inflacją. W piśmie skierowanym pod koniec lutego do władz JSW wskazano również, że poza jednorazową premią w 2019 roku wynagrodzenie praktycznie nie wzrosło.

Jak można się domyślić rozmowy nie należą do łatwych.

- Rozmowy są trudne. Spółka wciąż odczuwa skutki spowolnienia na rynku węgla koksowego i koksu. Poinformowaliśmy o tym stronę społeczną. Rozmawiamy, ponieważ chcemy znaleźć rozwiązanie korzystne dla załogi i bezpieczne dla spółki.– powiedział Radosław Załoziński, wiceprezes do spraw ekonomicznych JSW SA.

Dodaje, że "reprezentatywne organizacje związkowe są trudnym ale rozsądnym partnerem".

– W czasie rozmów 4 marca analizowaliśmy możliwości finansowe spółki – lakonicznie w oficjalnym komunikacie zdradza Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW SA.

Jak usłyszeliśmy, na obecnym etapie związkowcy nie chcą komentować przebiegu rozmów. Potwierdzają tylko, że stanowiska są rozbieżne. Kolejne spotkanie w sprawie podwyżki płac w JSW zaplanowano na początku przyszłego tygodnia.

Przez inflację domagają się podwyżek

Pod koniec lutego reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) - NSZZ "Solidarność", Federacja Związku Zawodowego Górników (ZZG) JSW SA i ZZ "Kadra" - zwróciły się do Zarządu Spółki o zorganizowanie spotkania poświęconego wysokości tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń.

Nie przegap

W piśmie związkowcy wskazali na problem spadku płacy realnej. Tylko w grudniu 2019 r. inflacja liczona rok do roku wniosła 3,4 procent, a w styczniu - 4,4 proc. Ponadto Rada Polityki Pieniężnej prognozuje, że średnioroczna inflacja w roku 2020 wyniesie 3,5 proc.

- Wzrost zarobków w górnictwie jest konieczny w związku z spadkiem płacy realnej, związanej z inflacją w Polsce. Przykładem jest spór zbiorowy dotyczący podwyżek w PGG, który zakończył się porozumieniem w formie wzrostu wynagrodzenia pracowników o 6%. Dlatego konieczne jest sfinalizowanie toczących się negocjacji prowadzonych przez reprezentatywne organizacje związkowe w JSW S.A. dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki. Żądania płacowe, których dotyczą negocjacje wiążą się z procentowym wzrostem wynagrodzeń za dni robocze - napisali.

Zwracając się do Zarządu JSW, związkowcy wskazali, że w roku ubiegłym wynagrodzenie za dni robocze praktycznie nie wzrosło (była wypłacona jedynie premia jednorazowa), tymczasem wzrost płac w gospodarce narodowej za rok 2019 wyniósł 6 proc., a w roku 2020 ma się kształtować na takim samym poziomie.

Podwyżki w Polskiej Grupie Górniczej

Przypomnijmy, podwyżki dostaną górnicy z Polskiej Grupy Górniczej. Kilka tygodni temu podczas negocjacji pomiędzy stroną społeczną a zarządem PGG przy udziale ministrów aktywów państwowych doszło do porozumienia. Górnicy dostaną podwyżki w wysokości 6 proc., które mają kosztować spółkę nieco ponad 250 milionów złotych. Dzięki temu zażegnano poważny kryzys i widmo protestu w Warszawie.

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni